Податкова на зв’язку Человек и город

«Гаряча лінія» – про особливості кампанії декларування

Нещодавно у Вознесенській ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання громадян та платників податків відповідала начальник відділу доходів і зборів з фізичних осіб, майнових податків та ЄСВ управління доходів і зборів з фізичних осіб Кравець Оксана Віталіївна.

Платники податків отримали відповіді на актуальні запитання щодо порядку декларування доходів громадян у 2015 році та подання річної декларації про майновий стан та доходи.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на актуальні питання громадян.

Чи повинна ФО при наданні податкової декларації про майновий стан та доходи громадян надавати довідку про отримані у звітному році доходи з метою використання права на податкову знижку?

– На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.

Враховуючи вищевикладене, фізична особа, яка зобов’язана подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, відповідно до вимог Податкового кодексу України, або має право скористатися податковою знижкою, повинна на вимогу контролюючого органу надати разом із такою декларацією довідку про отримані у звітному році доходи.

При цьому, пп. «в» п. 176.2 ст. 176 ПКУ передбачено, що особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку.

Чи має право на податкову знижку ФОП ,яка є найманою особою та отримує дохід у вигляді заробітної плати?

– Відповідно до п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, держанного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом п.п. 14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ.
Порядок застосування податкової знижки передбачений ст.166 ПКУ.
Згідно із п.п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.
Враховуючи викладене, право на податкову знижку має фізична особа-підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.

Де можна ознайомитися з інструкцією по заповненню декларації про майновий стан і доходи?

– Форма декларації про майновий стан і доходи та інструкція по її заповненню затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року №793.

Ознайомитись з інструкцією по заповненню декларації можна на веб-порталі ДФС України

Чи обов’язково подавати декларації про майновий стан і доходи при отримані у спадщину будинок від родичів не першого ступеня споріднення (дядька) , коли податок був сплачений під час нотаріального оформлення?

– Відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010року №2755-VI із змінами та доповненнями членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

При цьому особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна громадяни мають зазначити у річній податковій декларації. ротее, не декларують зазначений дохід спадкоємці – нерезиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємці, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою. Також, не декларують вартість спадщини спадкоємці – резиденти України, які сплатили податок при нотаріальному оформленні спадщини.

У Вашому випадку, спадкоємці, які отримали спадщину від родичів та сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини, не зобов’язані декларувати отриманий дохід за відсутності інших підстав для подання декларації.

Чи обов’язково фізична особа – платник податку має подавати річну декларацію якщо протягом 2014 року платник отримував дохід у вигляді заробітної плати від декількох податкових агентів, а інших доходів впродовж 2014 року не було?

– Враховуючи положення пункту 179.2 статті 179 Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами, не перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році – 146160 грн).

Якщо загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами, перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (перевищує у 2014 році – 146160 грн.), то декларація подається обов’язково.

 Вознесенська ОДПІ

Show Buttons
Hide Buttons