З ІСТОРІЇ СЕЛА БЛАГОДАТНЕ История

Цього року виповнюється 217 років з часу заснування с. Благодатне Арбузинського району Миколаївської області. У Державному архіві Миколаївської області зберігаються документи, які розповідають про історію села.

У документах Миколаївської обласної редакційної колегії тому «Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область» є нарис з історії  с. Благодатне, котре було засновано у 1802 р. державними селянами з Курської та Рязанської губерній.

У документах фонду «Колекція метричних книг установ релігійних культів, що існували на території Миколаївської області» знаходяться метричні книги Архангело-Михайлівської церкви с. Благодатне Єлисаветградського повіту Херсонської губернії за 1876-1917 рр. (за деякі роки метричні книги відсутні),  а у фонді «Колекція книг записів актів громадянського стану Миколаївської області» є книги реєстрації актів громадянського стану підвідділу ЗАГС Благодатнівської сільради за 1934 рік.

Соціально-економічний та культурний розвиток с. Благодатне за 1923-1927 рр. та 1944-1959 рр. характеризують документи Лисогірського (Благодатнівського) районного комітету депутатів трудящих (центр району був у різні роки у с. Лиса Гора або Благодатне). У цьому фонді за 1923 р. є список осіб по Благодатнівській сільраді, які були позбавлені виборчих прав.

У звіті про діяльність Благодатнівської сільради за період з 7 листопада 1924 р. по 7 березня 1925 р. є відомості про діяльність на території сільради маслоробного заводу, млина, двох трудових шкіл, професійної аграрної школи, школи лікнепу (заснована у грудні 1924 р.), медичної дільниці, де працювали лікар, фельдшер, акушерка та санітар.

На території сільради мешкало 4888 осіб (2468 чоловіків та 2420 жінок), за національним складом: росіян – 4380, українців – 397, євреїв – 95, німців – 8, болгар – 5, інших національностей – 3. На території сільради нараховувалось 874 господарства, 878 коней, 32 воли, 585 корів, 316 голів іншої рогатої худоби, 1865 овець,  258 свиней. У 1924 р. було посіяно 2269,50 десятин озимих.

У жовтні 1923 р. на території сільради було організовано сільськогосподарське товариство з 105 членів. У 1924 р. у двох трудових школах с. Благодатне Лисогірського району Первомайського округу навчалось 265 учнів чоловічої та 56 жіночої статі, було 6 педагогічних та 2 технічних працівників. У селі діяв сільбуд та драматичний гурток, розвивалась сільська торгівля – у 1924 р. було 4 мануфактурні та 4 бакалійні крамниці.

У документах фонду Лисогірського (Благодатнівсього) райвиконкому за 1926 р. є список громадян Благодатнівської сільради, які мали право обирати та бути обраними до Рад, за  1948 р. – відомості про вилучення приміщення у релігійної громади с. Благодатне та передачі його під клуб з правом надання іншого приміщення під молитовний будинок, за 1952 р. – відомості про благоустрій братської могили, в якій було поховано 49 воїнів Радянської Армії та партизан, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. на території с. Благодатне, а також списки громадян, які мешкали на території Благодатнівської сільради та були вигнані на примусові роботи до країн Західної та Центральної Європи у 1941-1944 рр.

Документи фонду Благодатнівської сільської Ради народних депутатів за 1921-1927 рр. та 1944-1989 рр. характеризують історію села за вказаний період. У документах за 1921 р. є список членів Благодатнівського сільського комітету незаможних селян Мигіївської волості Первомайського повіту Одеської губернії. Оскільки с. Благодатне мало значну площу, то для кращої діяльності сільської Ради село у 1922 р. було розбито на 3 райони, у кожному районі були призначені опертрійки.

У документах фонду за 1924 р. є відомості, що у с. Благодатне Лисогірського району Первомайського округу Одеської губернії нараховувалось 711 господарств, населення складало 3589 осіб, землі було 7603, 80 десятин. На території села діяли 2 трудові школи, сільбуд, існували 2 кустарні промисли: ковальський та теслярський.

У 1926 р. на території с. Благодатне були: кооперативне товариство з продажу мануфактури, бакалії та галантереї (199 членів, почало діяти з  1 листопада 1923 р.), сільськогосподарське кредитне кооперативне товариство (126 членів, почало діяти з 13 жовтня 1923 р.), сільськогосподарська артіль «Комітет бідноти» (12 пайщиків, 25 робітників, 43 їдока, почала діяти з 10 вересня 1922 р), сільськогосподарська артіль «Вільне «Об’єднання» (7 пайщиків, 17 робітників, 26 їдоків, почала діяти з  20 вересня 1922 р)

У 1926 р. у с. Благодатне було 780 селянських господарств (більшість бідняцьких та середняцьких, 32 куркульських), діяли 2 трудові школи, 1 кооперативне та 2 приватних торгових підприємств.

Відомості про закриття церкви у с. Благодатне Первомайського округу в 1929 р. та використання приміщення під хату-читальню є у документах фонду окружного виконавчого комітету Первомайської окружної Ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів. У цьому ж фонді є відомості про розкуркулення по Благодатівському району, у тому числі по с. Благодатне та сільраді.

У документах фонду Первомайського окружного статистичного бюро є відомості, що у Благодатнівській першій трудовій школі, яка була заснована 1889 р., навчалось на 1 січня 1927 р. 159 дітей, а у Благодатнівській другій трудовій школі, заснованій 1909 р., – 86 дітей. В обох школах навчались чотири роки. У цьому ж фонді є відомості, що у с. Благодатне у 1925 р. діяли сільбуд, бібліотека та театр.

У документах фонду архівного відділу Миколаївського облвиконкому є хронологічна довідка про час окупації с. Благодатне нацистами. Село було окуповано 3 серпня 1941 р. (за іншими даними 1 серпня 1941 р.), визволено частинами Червоної Армії 22 березня 1944 р. Під час окупації було вигнано на примусові роботи до країн Західної та Центральної Європи 80 осіб.

У документах фонду Миколаївської обласної комісії зі сприяння у роботі надзвичайної державної комісії з встановлення і розслідування злодіянь німецько-фашистських загарбників та їх спільників і заподіяних ними збитків громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам і установам СРСР є відомості про збитки, заподіяні під час нацистської окупації громадянам, які мешкали на території Благодатнівської сільради. Загальна сума збитків склала 9765975 крб.

З 1959 р. Благодатнівська сільрада входить до складу Арбузинського району Миколаївської області. У держархіві області зберігаються документи виконкому Арбузинської районної Ради депутатів трудящих (з 1977 р. народних депутатів) за 1959-1989 рр., а також колгоспів, що знаходились на території Благодатнівської сільради з 1950 р.: колгосп ім. Леніна за 1950-1955 рр., заново створений колгосп ім. Леніна (з  1962 р. – ім. Ілліча, з 1965 р. – «Заповіт Ілліча») за 1955-1966 рр., колгосп «Зоря комунізму» (з 1966 р. – ім. Горького) за  1955-1966 рр.

Більш докладно ознайомитися з документами з історії с. Благодатне Арбузинського району Миколаївської області можна у читальних залах держархіву області.

Підготував О. В. Серединський, головний спеціаліст.