АЕС України у пошуку нових партнерів

Україна шукає можливості отримувати паливо для атомних станцій на Заході

Україна щороку платить країні-окупанту мільярд доларів. 80% цієї суми складає вартість ядерного палива, і ще 20% – його вивезення і переробка в Росії, йдеться в сюжеті ТСН. Такими є підрахунки експертів. На офіційний запит у компанії “Енергоатом” відмовилися називати суму, посилаючись конфіденційність інформації.

Тим часом українські атомні станції намагаються перейти на західне паливо. Його на наших АЕС уже близько 10%. Російських запасів на українських АЕС вистачить на рік. Якщо раптом РФ припинить поставки, на Заході вже готові збільшити свої, адаптовані під вимоги українських електростанцій. Це загалом вписується у загальну світову тенденцію диверсифікації постачальників палива, бо це є питанням державної безпеки і незалежності від монополіста.

Однак в Україні питання безпеки не виглядає належно опрацьованим. Нещодавно через заблоковані рахунки “Енергоатому” виникла пауза з вивозом відпрацьованого палива. Фахівці кажуть, що ситуація могла зайти в глухий кут, і тоді довелося б використовувати автомобільний транспорт для перевезення касет із радіоактивними матеріалами. Що через якість українських доріг – вельми ризикований варіант.

Проблеми із заміною пального суто економічні, кажуть фахівці. Однак щоб убезпечити АЕС від несподіванок, їм потрібен вибір не тільки пального, а й шляху його вивезення після використання. Перемовини у цьому напрямку йдуть.

Рік тому французи запропонували свої майданчики. Частину переробленого пального складують на сховищі біля Чорнобиля. Науковці всього світу шукають способи використовувати це пальне повторно, і коли це станеться, Україна почне видобувати енергію з уже нібито спожитого пального.

Раніше повідомлялося, що в Україні збудують завод із виготовлення ядерного палива для АЕС. Проект хоче реалізувати американсько-японська компанія Westinghouse, чиє паливо нині купує Україна, аби повністю відмовитися від послуг російського “Росатома”.

Кореспондент ТСН Олександр Шилко

***

Україна і Казахстан домовилися про співпрацю у чотирьох напрямках атомної енергетики

Україна і Казахстан домовилися про співпрацю по чотирьох напрямках в сфері атомної енергетики. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик в інтерв’ю «РБК-Україна».

Як зазначив міністр, Україна розгляне можливість участі в будівництві заводу з виробництва ТВЕЛ в Казахстані, а Астана – можливість створення спільного підприємства з видобутку уранової руди в Казахстані, де собівартість уранової руди дешевше в чотири рази (30 доларів за тонну, в Україні – 129 доларів).

«А ми купуємо півтори тисячі тонн. Вигода очевидна», – зазначив Насалик.

Також Казахстан висловив готовність надати Україні свої технології видобутку руди і мінералів.

«На зустрічі Казахстан підтвердив готовність розвивати видобуток в Україні не шахтним методом, а методом вилуговування поверхні», – зазначив Насалик.

Ще один напрямок співпраці – закупівля Казахстаном української іонообмінної смоли. Насалик запевнив, що меморандум про співпрацю сторони підпишуть в середині вересня, повідомляє http://zik.ua/news/

Show Buttons
Hide Buttons