БОГДАНІВКА НА РОЗДОРІЖЖІ

До кого приєднатися Богданівській сільській раді?

Село Богданівка Доманівського району Миколаївської області завжди було ближче до міста Южноукраїнська, ніж до свого райцентру. З початком реформи децентралізації ‒ входження сіл Богданівської сільської ради до якоїсь об’єднаної громади чи створення такої на власній базі, стало, дійсно, каменем спотикання як для голови і депутатів сільради, так і для мешканців.

Згідно рекомендації  Мінрегіону по формуванню об’єднаних громад Богданівська сільська рада мала б за перспективним планом увійти у Доманівську селищну ОТГ. Разом з тим, відстань до райцентру та майбутнього центру потенційної об’єднаної громади становить аж 35 кілометрів, причому, по поганій дорозі. За словами Богданівського сільського голови  Ростислава Шкурченко – дістатися за послугами у райцентр в таких умовах завжди було складно, а взимку, взагалі, по 2 – 3 дня було неможливо через нерозчищені дорожні замети.

З іншого боку, на відстані 3 кілометрів через річку Південний Буг, по якій була налагоджена понтонна переправа, розташоване місто обласного значення Южноукраїнськ. В ньому вже працює та вирішує свої питання більшість населення Богданівської сільської ради. Але, через те, що на момент складання перспективного плану не було внесено змін щодо можливого об’єднання поза межами району – цей перспективний напрямок створення ОТГ не був врахований.

Відтепер, і внесені в законодавство відповідні зміні, і склалася практика внесення змін у перспективний план області, але Богданівській сільській раді досі не вдається визначитеся із своїм майбутнім. З одного боку, внесений до розгляду у парламент законопроект, який би надав містам обласного значення статус ОТГ та давав би можливість навколишнім селам приєднуватися без перевиборів міського голови і міської ради – ще не прийнятий. Тому і Богданівка, і Костянтинівка, затамувавши подих, вичікують прийняття цього закону. Коли він з’явитеся ‒ невідомо, але сільські громади поки втрачають можливість розвиватися то отримати державну субвенцію для ОТГ.

Тому і Костянтинівська (Арбузинський район), і Щасливська, і Прибузька (Доманівський район) вирішили самі створювати свої невеличкі ОТГ та надіслали запрошення до Богданівки про приєднання. Ця ситуація невизначеності, звісно, погано впливає на настрій населення. Крім того, мусуються провокативні чутки, що, начебто, до кінця літа ті, хто не об’єднаються, будуть примусово приєднані за перспективним планом.

Схвильована громада Богданівської сільської ради звернулася по допомогу до Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України та до народного депутата України Вадима Підберезняка. За участі цього депутата, Василя Іванченка, колишнього голови Доманівської РДА та нинішнього помічника запрошеного народного депутата, а також консультанта АМУ Олександра Дудюка відбулася зустріч у Богданівській школі з громадою зазначеної сільської ради.

Головне питання, яке задавали Вадиму Підберезняку на зустрічі в тому, чи можна вирішити проблему з переправою. За словами сільського голови Ростислава Шкурченко проблема полягає у тому, що цей зв’язок ненадійний, особливо в взимку, коли стає лід. Він повідомив, що є випадки провалу людей під лід при спробі перейти річку.

Вадим Підберезняк висловив своє бачення, що з точки зору потенційного об’єднання, зокрема, і медичного обслуговання, і врядування та інших послуг: було б добре, якби було сполучення з містом Южноукраїнськом. Для цього потрібно вирішити питання з мостом.

“Я можу обіцяти вам тільки те, що можна вирішити. Тому потрібно або будувати міст, або робити якесь понтонне сполучення, — говорить Вадим Підберезняк, ­ Я вважаю, з понтоном вирішити ситуацію набагато простіше. Тут, можливо, звернутися і до міністерства оборони, і до міністерства інфраструктури з питанням, щоб вони виділили для нормального сполучення понтон”.

Він повідомив, що одразу звернетеся до відповідних міністерств, щоб знайти такий понтон та встановити його. “Ця реформа буде йти. Кожна територіальна громада може отримати більше коштів, більше прав і сама собі розпоряджується своєю землею, сама собі керує своїм життям. С ким вам об’єднуватися — вирішувати тільки вам. Я вас буду підтримувати у будь-якому рішенні”, — сказав нардеп.

На запитання мешканців Богданівки чи не приєднають їх до когось примусово консультант Миколаївського відділення АМУ Олександр Дудюк пояснив, що згідно закону об’єднання є добровільним. Тому ніякого примусового приєднання не буде. Разом з тим, він розповів про те що держава піклується про те, щоб громади були спроможними і могли забезпечити рівень надання послуг не гірше нинішнього та, бажано, покращити життя людей. В цьому і є сенс реформи децентралізації.

Що стосується змін до перспективного плану, то запрошені гості пояснили, що як тільки реформа замислювалася та почала втілюватися — було одне бачення її реалізації. З часом накопичився досвід та потреби вносити зміни по мірі накопичення питань, які потрібно врегулювати.

“Нещодавно був прийнятий закон, який дозволяє приєднуватися до громад іншого району, пояснив парламентарій, ­ Тому, якщо виникають якісь питання, які заважають об’єднанню громад, то, якщо це є доцільно, ми можемо вносити відповідні зміни”, ‒ сказав Вадим Підберезняк.

Що стосується питання будівництва стаціонарного мосту, то Вадим Підберезняк пояснив, що в нинішніх умовах в державі — це не на часі. На його думку, будівництво мосту є складною та коштовною справою, яка потребує ретельного фахового вивчення, розробки проекту і так далі. Оскільки цей міст має, лише, місцеве значення, то питання його будівництва навряд чи буде вирішене у найближчі 5 років. Разом з тим, він переконаний, що варто дивитися наперед і планувати реалізацію цього інфраструктурного проекту. Наразі, актуальним і більш реальним стає питання встановлення понтонного мосту, чому Вадим Підберезняк посприяє, вже зараз.

Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України за словами Олександра Дудюка продовжє надавати консультативну допомогу Богданівській сільській раді та, невдовзі, знову відвідає її з розширеним колом спеціалістів для більш ретельного і фахового вивчення можливостей об’єднання.

Консультант з комунікації Миколаївського відділення Асоціації міст України
Олександр Дудюк.
Show Buttons
Hide Buttons