ПРО ПЕРСПЕКТИВИ ОТГ

Ще 4 травня Президент України Петро Порошенко підписав Закон щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення (законопроект № 6466). За цим законом містам обласного значення дозволяється зґуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради, стати центром об’єднаної громади без зайвих бюрократичних процедур, в тому числі, без проведення загальних виборів. До складу міських рад лише дообиратимуться депутати по тих радах, що приєдналися і стали частиною міста. Таку чітку картину вимальовує в інтерв’ю консультант з юридичних питань Миколаївського РВ АМУ Лідія Віштал.

«Про плюси в приєднанні до міст обласного значення суміжних сільських рад Асоціацією міст України наголошувалося ще на початку реформи децентралізації, ‒ пояснює Лідія Віштал, ‒ Це, з одного боку надає можливості великим містам розвиватися, з іншого ‒ мешканцям тих сільських рад, що приєдналися, отримати більш якісні послуги та проживати у більш комфортних умовах. Одним словом – об’єднання вигідно всім».

За словами консультанта з юридичних питань протягом травня ‒ липня 2018 року фахівцями регіональних відділень Асоціації міст України проведено консультації з питань приєднання сільських, селищних територіальних громад до територіальних громад міст обласного значення  у більш ніж  80 містах. Проводиться така  робота  і  у  Миколаївської області, де є п’ять територіальних громад обласного значення: м. Миколаїв, м. Вознесенськ, м. Первомайськ, м. Очаків, м. Южноукраїнськ.

«Разом з тим, дві територіальні громади, міста обласного значення Миколаїв та Очаків, не включено до перспективного плану формування територій громад Миколаївської області, що на теперішній час суперечить законодавству, ‒ визначає проблематику Лідія Віштал, ‒ Крім того, місто Очаків  вже оточено діючими об’єднаними територіальними громадами, що зменшує можливості приєднання».

За словами юриста, згідно пункту 3-1 Розділ IV «Прикінцевих положень» ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад» ‒ «Визнане такими, що є спроможними об’єднаними територіальними громадами для випадків, передбачених статтями 8 – 8-3 цього Закону, територіальні громади міст обласного значення. Приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення є виключно добровільним та відбувається за рішенням усіх відповідних місцевих рад”. Громади міст Южноукраїнська та Вознесенська відповідають перспективному плану, а громада Первомайська частково відповідає перспективному плану.

Територіальна громада міста Вознесенська та громади Новогригорівської сільської ради Вознесенського району для розширення  фінансових ресурсів, для забезпечення  надання вищого рівня послуг населенню розпочали процес добровільного приєднання.

«По суті, ці  громади є першовідкривачами, ‒ констатує Лідія Віштал, ‒ Адже, ще ні в кого немає досвіду успішного та повного приєднання. Різні громади зараз знаходяться на різних стадіях».

У червні 2018 року,  Вознесенська міська та Новогригорівська сільська ради прийняли рішення про згоду на приєднання. Зараз триває процес з підготовки проекту рішення про добровільне приєднання Новогригорівської сільської громади до Вознесенської міської об’єднаної громади, в якому беруть участь як представники територіальної громади Вознесенська, так і Новогригорівської сільської ради.

За інформацією від консультанта з юридичних питань Миколаївського РВ АМУ політичні і економічні вигоди від приєднання очевидні і для міста, і для сусідніх сіл. До того ж, рішення громади приймають, як і раніше, добровільно. Спеціаліст, посміхаючись, зазначила, що не скористаються цим механізмом хіба що ті, хто не розуміє користі від об’єднання для розвитку території і поліпшення якості послуг мешканцям.

На  червень 2018 року 3 територіальні громади міст обласного значення: Вознесенськ, Вугледар та Коломия, вже прийняли рішення про надання згоди на добровільне приєднання до них суміжних сільських, селищних територіальних громад та відповідають перспективним планам,  ще 4 громади міст обласного значення  також погоджуються на приєднання   але  не дозволяє   таке приєднання перспективні плани, де  не передбачено  об’єднання  взагалі  або не в повному складі.

«Приєднання до міст обласного значення вирішує низку питань, пов’язаних із розбудовою інфраструктури великих міст, та можливості скористатися результатами соціально-економічних, культурних та інших проектів, які здійснюються за рахунок видаткової частини міського бюджету значної частини населення відповідних сіл та селищ, які працюють у місті й сплачують до його бюджету податки», ‒ впевнена консультант з юридичних питань Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Лідією Віштал.

Олександр Дудюк, консультант з комунікації Миколаївського РВ АМУ

Show Buttons
Hide Buttons