Візит у Благодатненську ОТГ

Представники сільських та селищних рад Врадіївського, Доманівського та Первомайського районів активно вивчають досвід об’єднаних громад Миколаївщини. Саме за вивченням досвіду та за допомоги Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України ‒ голови та представники зазначених рад завітали до Благодатненської ОТГ Арбузинського району.

Благодатненська сільська об’єднана громада, що утворилася та провела вибори наприкінці минулого року, утворилася по за перспективного плану Миколаївської області. За зізнанням нинішнього голови об’єднаної громади Володимира Неграя – люди втомилися від конфліктів та невизначеності серед керівництва Арбузинського району. Тому, порадившись, Благодатненська, Воєводська, Новогригорівська, Рябоконівська, Садівська,  Семенівська сільські ради за сприяння депутатів та керівників провідних господарств ‒ вирішили об’єднатися в одну Благодатненську громаду. Тепер, Володимир Неграй та його команда діляться досвідом життя об’єднаної громади за півроку.

«Краще один раз побачити, ніж сто раз почути, ‒ вітає учасників обміну досвідом виконавчий директор Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Яблоновська. ‒ Гадаю, що, навіть, цей піврічний досвід об’єднаної громади може бути корисними. Коли господар ремонтує свою хату – значить в господарстві буде порядок».

При цьому, Тетяна Яблоновська підкреслила, що якщо є сильний центр, то краще об’єднуватися навколо нього. Якщо ні – то досвід Благодатненської ОТГ свідчить, як це можна зробити навколо міцних господарств.

Володимир Неграй поділився досвідом створення апарату управління Благодатненської об’єднаної громади. Голова Благодатненської ОТГ підкреслив, що дуже важливе значення для ОТГ мають кадри. Особливо, на його думку, важливо знайти головного бухгалтера, який би розумівся на бюджетному процесі. Розповів про розвиток благоустрою, освіти та культури громади. Зізнався у труднощах, які виникли на початку і як з ними вдалося впоратися. У цілому, Володимир Неграй бачить величезну перспективу для громади після об’єднання та закликав сільських голів, що ще не об’єдналися, не зволікати та прискорити цей процес.

Регіональний консультант з економічного розвитку Асоціації міст України Михайло Тульський підкреслив, що суб’єкти господарчої діяльності, які знаходяться на території громади, особливо підприємці, фермери, мають бути соціально відповідальними. Вони так само можуть бути зацікавлені у розвитку громади, але, при цьому, мають чесно сплачувати податки. Цю думку продовжив Володимир Неграй, розповівши, що в об’єднаній громаді легше боротися з тими, хто ухиляється від податків бо самі люди на місцях все бачать і по-сусідськи тиснуть на таких неплатників.

Володимир Неграй представив старосту села Семенівка Ірину Герасименко, яка розповіла, що раніше до об’єднання їхня сільська рада завжди була дотаційною і грошей завжди ні на що не вистачало. «І треба було в цій ситуації щось міняти, ‒ каже староста Семенівки, ‒ Тому об’єднана громада стала виходом і мешканці це підтримали». За словами Ірини Герасименко, в організаційному плані ліквідація сільських рад аж ніяк не погіршила положення мешканців села, оскільки люди все одно йдуть до старости за довідками, оформленням заповітів, доручень, затвердження копії та підписи, реєстрація місця проживання та вибуття. Підбиваючи підсумки діяльності громади за півроку Ірина Герасименко підкреслила, що за цей час життя в селі почало змінюватися на краще.

Гості обговорили питання інші питання об’єднання та розвитку громади. Також, відвідали господарство СТОВ «Промінь». За словами голови Благодатненської ОТГ – це провідне м’ясо-молочне підприємство, яке є одним з найбільших платників податків в бюджет громади, а також, це можливість створення нових робочих місць. За офіційними даними господарство СТОВ «Промінь» має 6,5 тис. гектарів землі, 1800 дійних корів, 10 тис. свиней.

Звісно, таке велике  і сучасне агропідприємство показник того, що громадам треба створювати умови для подальшого розвитку господарства, особливо, переробки сільгсппродукції, на чому неодноразово на цій зустрічі з потенційними представниками об’єднаних громад наголошував консультант з економічного розвитку РВ АМУ Михайло Тульський.

В робочій зустрічі у Благодатненській об’єднаній громаді взяли участь голови сільських рад Доманівського району: Віктор Матюшенко (Прибузький), Олена Мартинова (Акмичетський), Ростислав Шкурченко (Богданівський). Вони йдуть на створення Прибузької ОТГ.

У підсумку Акмичетський сільський голова Олена Мартинова сказала, що їй особисто було цікаво послухати і побачити громаду, яка, вже, об’єдналася і працює протягом півроку. «Ми отримали відповіді на запитання, які нас цікавили і зрозуміли те, що ми знаходимося на правильному шляху. Зрозуміли, які проблеми будуть у нас, коли відбудеться це об’єднання, над чим ми повинні працювати і на що, в першу чергу, звернути увагу і які перспективи на нас чекають у подальшому», ‒ сказала вона.

Від Первомайського району були сільськи голови Азім Попов (Болеславчицький), Світлана Почтаренко (Мігіївський),  Людмила Хоменко (Романобалківський), Олег Кірницький (депутат Мигіївської сільради), а також Ірина Ткач начальник відділу економічного розвитку Первомайської РДА.

«Нам стало зрозуміло що потрібно для того, щоб об’єднати людей і що це їм дасть, які переваги принесе таке об’єднання, ‒ ділиться своїми враженнями Мігіївський сільський голова Світлана Почтаренко, ‒ Звичайно, переваги уже великі. Тобто, людей чують, їхні проблеми вивчають, а ті недоліки, які виникають – вони такі, що вирішуються. Об’єднуватися треба і це, дійсно, є перспективним».

Також, від Врадіївського району були сільські голови Наталя Потреба (Адамівський), Олександр Михайльонок (Великовеселівський), Оксана Власюк (Доброжанівський), Мирослав Шимін (Новомихайлівський), Михайло Пономаренко (Краснопільський), Світлана Тлуста (Нововасилівський), Федір Криль (Новопавлівський), Анатолій Літвінов (Сировський) та Марія Лисюк (секретар Іванівської сільської ради), а також Врадіївський селищний голова Микола Москаленко.

Олександр Дудюк,

консультант з комунікації Миколаївського відділення Асоціації міст України

Show Buttons
Hide Buttons