НАШ РОДОВІД

До 85 – річчя Арбузинської районної газети «Нове життя».

У 2005 році колектив газети «Нове життя» готувався до відзначення 75-річчя з дня виходу першого номера районного видання. На зборах творчого колективу було вирішено опублікувати на сторінках газети історичний екскурс про діяльність Арбузинського району за 75 років, а також відзначити важливі події в роботі редакції.

Успішно з поставленим завданням впорався талановитий журналіст, ветеран «Нового життя», Михайло Петрович Пигида (М. Петров). Йому довелося перегорнути тисячі сторінок газет  в підшивках, що зберігались у центральному архіві м. Києва та в редакції «Нового життя», щоб відтворити нашу історію за 75 років.  Історичні відомості були опубліковані в газеті, а також невеликим накладом вийшли у спеціальному буклеті.

 Сьогодні, напередодні 85-річчя Арбузинської районної газети «Нове життя», пропонуємо читачам інтернет – сайту «Новый Город» долучитись до славних історичних подій нашої спільної історії.

Продовження. Початок в «НГ» від 19.06.2015 р., 23.06.2015 р., 26.06.2015р., 5.07.2015 р.

1987 рік.   Пленум райкому партії, який відбувся 6 березня 1987 року, звільнив з посади другого секретаря М. І. Тульського у зв’язку з призначенням його парторгом ЦК КПРС на Южно-Українській АЕС і обранням секретарем парткому станції. Другим секретарем пленум обрав В. Ю. Палія. А через 7 місяців його було звільнено з цієї поcади, другим секретарем райкому партії пленум обирає О. Г. Симоненко, а секретарем – С. І. Полупана.

В газеті цього року переважають матеріали по гідній зустрічі 70-річчя Великого Жовтня. Друкуються, зокрема,  повість «Заграва над степом», розповіді про історію Арбузинки, Костянтинівки. Постійне місце зайняли сторінки «Трудові колективи на марші перебудови». Це розповіді про те, як колгоспи готуються до 70-річчя Жовтня.  «Діалог», «П`єдестал», «Кадри – основа інтенсифікації», «Дозорість», «Служба дієвості», «Ветеран», «Рідна природа», «Ровесник» – ці та інші сторінки завоювали авторитет у читачів. За ініціативи редактора почали виходити суботні номери «Нового життя» в кольорі.

Цікаві інформації вміщувались під рубрикою «Від суботи до суботи». У розворотах йшла мова про трудові колективи, які добивались високих результатів у труді. На четвертій сторінці вміщувались кросворди, жартівливі загадки, сатирично-оздоровчий масаж (СОМ), витверезник Хоми Припарки, екран безгосподарності та інші.

Shurrnalisty

За традицією, у серпні в Арбузинці було проведено виставку квітів. Щоразу газета писала про неї, називала переможців. Та цього року з’явилась стаття В. А. Манойленка «Ціна купленого гладіолуса», в якій автор піддає критиці організацію таких виставок. Адже експозиції на виставці робились із квітів, куплених на базарі. А чому б, пропонує автор, не розбивати і не вирощувати клумби квітів в центрі Арбузинки, біля організацій, дворів, а потім організувати огляд їх і присуджувати місця кращим квітникарям?

Із 5 вересня на четвертій сторінці «Нового життя» з`явилась рубрика «Над випуском цього номера працювали». Тут називались прізвища чергового, коректора, лінотипіста, монтажиста. В грудні ця рубрика зникає з газети.

17 вересня в «Новому житті» вміщено звіт про святкування 207-х роковин селища Арбузинка.

В листопаді А. М. Ненька, за рішенням бюро райкому партії, призначено редактором новоствореної газети «Энергетик» в колективі Южно-Української атомної електростанції.  Обов’язки редактора виконує В. А. Манойленко.

29 листопада відбулась сесія районної ради. У зв’язку з поданою заявою, яка мотивується переходом на іншу роботу, сесія звільнила М. Я. Омельченка від обов’язків голови райвиконкому. На цю посаду сесія обрала В. В. Салютіна. М. Я. Омельченко очолив колгосп «Україна».

У 1987 році район зібрав високий врожай зернових. Кожен гектар видав по 37,5 центнерів зерна. В «Комсомольці» зібрано 42,7 центнерів зернових.

1988 рік.   9 січня  року при редакції відкривається громадська приймальня. В ній з 9 до 17 години чергують І. О. Брашеван, І. Ф. Вербицький, Ф. Д. Куц, П. М. Філашкін.  Активно дописують до газети Л. Бобров, Г. Голєв, Б. Чумаченко.

Завідуюча відділом листів масової роботи Л. Ніколайко організовує круглі столи, служби ділових зустрічей. Так, 19 січня в газеті вміщено звіт про зустріч за круглим столом зв’язківців району, під час якої піднімались проблеми райвузла зв’язку, називались шляхи покращення роботи цього підприємства. Цікаві сторінки під цією рубрикою «Від рядового до директора» про роботу (КПО), «Бути партнерами хліборобів не на словах, а на ділі» (райсільгосптехніка), «Далекі села: перспектива розвитку і проблеми» та інші.

Ю. А. Кіпер організовує прес-конференції серед керівників, спеціалістів АПК. Так, в газеті вміщено розворот «Підрядна організація праці – головний важіль перебудови економіки», «Оренда – головний рушій підряду» та ін.

Певний період працює в редакції В. Бальбот. Вона писала, зокрема, про виробничників.

poradukS.І.

Цікаву першоквітневу добірку підготував Ю. А. Кіпер. Тут його гумореска «Сміхотерапія», байка-жарт «Жіноча логіка» та декілька сатиричних мініатюр.

Від району в роботі III Всесоюзного з’їзду колгоспників у Москві взяв участь шофер з колгоспу імені ХХ з’їзду КПРС І. Ф. Пахаленко. По приїзді з Москви він провів зустрічі в трудових колективах і розповів про колгоспний форум.

У червні в Москві відбулась ХIХ Всесоюзна партійна конференція. В газеті, під рубриками «Назустріч ХIХ партконференції», «План трьох років – достроково!» йшло всенародне обговорення Тез ЦК КПРС до партійної конференції. Делегат цієї конференції М. В. Хомутовський з будівництва  ЮУ АЕС побував у колгоспах, у робітничих колективах і розповів про конференцію, які документи прийнято на ній.

Під рубриками «Твоє місце в перебудові», «Подвижники перебудови» та інших вміщено матеріали про кращих людей району, про зміни в економіці, соціальній сфері, культурному житті.

В газетах за 28, 30 липня, 2, 16, 25, 27 серпня, 17, 20, 22 вересня публікується документальна повість М. Т. Сивобородька «Це наша з тобою біографія».

7 серпня на стадіоні «Колос» відбулося свято врожаю. Гектар району видав по 37,1 цнт. зерна, озима пшениця – по 41,2, ярий ячмінь – 30,8, горох – по 24,3. Валовий збір – 108 тисяч тонн зерна, здано державі – 47685 тонн.

18 серпня газета вмістила розповідь про орендаторів з «України» В. Г. Рюта та А. І. Бесараба. В районі на оренді працює 1886 трудівників.

18 листопада у Палаці енергетиків м. Южноукраїнська відбулась ХХI районна партійна конференція. Районна  партійна органзація налічувала тоді в своїх рядах 3231 комуніста та 148 кандидатів у члени КПРС.

У грудні в Вірменії стався землетрус. Під рубрикою «Наша біль і тривога» в газеті за 10, 13, 15, 17, 20, 22, 29 грудня вміщується інформація про збір коштів, одягу для потерпілих від землетрусу.

Відповідальним секретарем редакції з квітня 1988 року працює Н. В. Шишка. В. Г. Поплавський, проробивши в районній газеті «Нове життя» п`ять років, переходить працювати у райком КПУ.

1989 рік.  В січні – лютому 1989 року в «Новому житті» публікуються повідомлення про матеріальну підтримку потерпілих від землетрусу, про добровольців, котрі виявили бажання поїхати на відбудову зруйнованого міста.

До 175-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка в газеті друкується нарис-подорож Йосипа Струка «До Канева, на зустріч з Кобзарем».

Перебудова, оголошена Горбачовим, торкнулась і виробничої системи. То ж вибори депутатів проходили по-новому. В районі за 25 лютого на другій сторінці – шапка «За кого віддано голоси». Вміщені фотознімки, біографії трьох кандидатів у народні депутати СРСР. На одне депутатське місце по Миколаївському національному територіальному округу № 52 претендували кандидати В. Г. Погорєлов та З. І. Папушева, по Первомайському територіальному виборчому округу № 496 – М. С. Пічужкін. Відбулися в Арбузинці зустрічі з кандидатами, публікувались в газеті передвиборні програми кандидатів у депутати.

30 березня «Нове життя» повідомило підсумки виборів. По виборчому округу № 496 обрано М. С. Пічужкіна, а по № 52 – В. Г. Погорєлова.

Nеnko S.V.

З серпня Ю. А. Кіпер підготував сторінку «Далог: гласність перебудови» – про загальні збори в першому відділку колгоспу «Україна».  В ті роки практикувались зустрічі керівників району з жителями населених пунктів. Газета подавала звіти про ці зустрічі. Під рубрикою «Перебудова і ми» в газеті за 5 жовтня, напередодні нового навчального року в політосвіті подано круглий стіл з пропагандистами. Резонанс викликав рейд, організований О. М. Севастьяновою і вміщений в «Новому житті» за 10 жовтня під заголовком «На кому шапка горить».

Наведені вище приклади свідчать, що газета втручалась в усі сфери життя, давала багато критичних матеріалів, стояла на захисті трудівників села, висвітлювала роботу райкому партії, райвиконкому, районних служб, піддавала їх діяльність широкій гласності і невипадково в ті роки тираж районки склав 7 тисяч екземплярів. Люди побачили в газеті захисника їх інтересів.

Сторінки «Трибуна читача», «Служба дієвості» сприяли цьому.

14 грудня відбулась установча конференція районного агропромислового об’єднання (РАПО). На демократичній основі, із трьох кандидатур, головою РАПО, начальником управління сільського господарства райвиконкому було обрано В. Ф. Скрипника, Л. Г. Слівінський пішов на заслужений відпочинок.

Мedvinskiy А.М

У 1989 році колгоспи та радгоспи району одержали 15 мільйонів прибутку. На той час це був високий результат. Рентабельність сільськогосподарського виробництва склала 30%. 37 колективів працювали на оренді.  За рік введено в дію 12 будинків для спеціалістів, 35 – індивідуальними забудовниками, 53 – для переселенців. Здано в експлуатацію корпус СПТУ – 39 на 480 місць, дитячі садки у колгоспах імені Жовтневої Революції, імені Калініна, багато об’єктів соцкультпобуту та житла у м. Южноукраїнську.  Дорожники проклали 15 км доріг з твердим покриттям. Госпспособом у селах споруджено 25 км асфальтних доріг. Цього ж року завершено будівництво приміщення райвузлу зв’язку, розширено АТС на 50 номерів у с. Воєводське, обладнано зв’язок на 50 номерів у с. Новогригорівка.

У 1989 році введено в дію третій енергоблок Південно-Української АЕС. В цей час по всій країні, в т. ч.  і в нашій області йшла хвиля протесту проти будівництва АЕС, у зв’язку з чорнобильською трагедією у 1986 році. Мітинги-протести «зелених», інтелегенції пройшли і в Южноукраїнську, навколишніх містах, селах.

Skik А

Проти розширення потужності Південно-Української АЕС (за планом мало бути шість енергоблоків) виступав обком партії, особисто перший секретар обласного комітету Л. Г. Шараєв. Резолюції протестів з мітингів у Миколаєві, Вознесенську, Первомайську, селах області направлялись до Москви, до Києва. Приїздили комісії, перевіряли надійність роботи енергоблоків, радіаційну обстановку, писали протоколи. В кінцевому рахунку державна комісія з питань охорони навколишнього середовища зробила висновок, що дальше розширення ЮУ АЕС може негативно вплинути на життєдіяльність всього південного регіону.

В липні 1990 року в м. Москві відбувся ХХVIII з’їзд КПРС. Делегатом на ньому був від комуністів Арбузинщини свинар з колгоспу імені Жовтневої Революції В. Ф. Горбенко.

Починаючи з січня цього року, газета друкує матеріали про роботу парторганізацій, партгруп, про окремих комуністів у світлі вимог перебудови.

FW V1.17
FW V1.17

На знімках: під час відкриття школи в Агрономії;  журналісти Олександр Кремко («Укрінформ»), Анатолій Ненько (начальник відділу інформації ЮУ АЕС), Борис Рибаков («Южная правда»); відповідальний секретар «Нового життя» С.І. Порадюк; головний редактор телебачення ЮУ АЕС С.В. Ненько під час виставки в Будинку культури; завідуючий відділом редакції А.М.Медвінський; лінотипіст Арбузинської друкарні  Олександр Скік; члени редакції «Нове життя» в 2005 році.

Show Buttons
Hide Buttons