ПРОЕКТ-20,7.  НЕЗАКІНЧЕНА ТЕМА

 ПЕРЕПИСКА З ПРЕС-СЛУЖБОЮ ДП НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» ПРО МАЙБУТНЄ УКРАЇНСЬКОГО ПОБУЖЖЯ

Шановні колеги! Прохання: познайомити жителів Побужжя з напрямками  реалізаціїї проекту “Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС”. Зокрема, цікавить роль Олександрівського вдсх. та Ташлицького ставка-охолоджувача в забезпеченні роботи ЮУ АЕС і Ташлицької ГАЕС у складі 6 гідроагрегатів, а також результати екологічної експертизи проекту “Завершення…”, яка проводилась у травні 2017 року. На жаль, відповіді на ці питання на майданчику  ВП ЮУ АЕС віднайти не вдалось. І люди цим стурбовані.

З повагою, Анатолій Ненько.

 5 жовтня 2017 року на офіційному сайті ДП НАЕК «Енергоатом» була опублікована «ЗАЯВА про екологічні наслідки діяльності щодо підвищення нормального підпірного рівня (НПР) Олександрівського водосховища на р. Південний Буг до позначки +20,7 м в рамках реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС».

Так має бути. Напередодні початку важливих робіт, які можуть вплинути на довкілля  й населення регіону,  потрібно поінформувати громадськість і органи місцевого самоврядування про можливі наслідки  реалізації масштабного енергетичного (чи іншого за призначенням) проекту будівництва, представити екологічну експертизу (з початку 2018 року – оцінку впливу на довкілля).

У нашому випадку мова йде про завершення будівництва Ташлицької ГАЕС (це зазначено в заголовку Заяви) як дуже важливої складової всього Южно-Українського енергетичного комплексу. Без введення в експлуатацію третього й наступних гідроагрегатів ГАЕС і реконструкції системи  техводопостачання ЮУ АЕС,  потужний енергокомплекс на Південному Бузі не зможе нарощувати потужність і повноцінно реалізовувати функції регулятора енергетичної системи Півдня України. Але ж на плечі саме ЮУ ЕК державною енергетичною програмою покладено заміщення «хмельницького мільйонника», який мають  від’єднати від енергосистеми України й приєднати до європейської мережі, щоб додаткові кошти заробляти. Тому проект «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» зараз чи не найважливіший в системі діяльності НАЕК «Енергоатом» і жителі Побужжя мають знати про наслідки його реалізації.

Тільки чомусь  в опублікованому документі (до речі, без авторства й офіційного підпису)  об’єкт дослідження – Олександрівське водосховище при НПР-20,7 – розглядається  як окремо взятий водний об’єкт без технологічного зв’язку з іншими об’єктами енергокомплексу: ЮУ АЕС, Ташлицькою ГАЕС на 6 гідроагрегатів, продувкою Ташлицького ставка – охолоджувача, Олександрівською ГЕС.  Але ж кожний з названих  енергетичних об’єктів не може самостійно функціонувати без Олександрівського водосховища, яке в проекті вже називають як нижнє водосховище Ташлицької ГАЕС, тобто чисто технологічну водойму.

В Заяві зазначено, що підвищення рівня водосховища потрібно для поліпшення водопостачання населених пунктів на берегах  Південного Бугу нижче греблі Олександрівської ГЕС. Наголошується, що це буде зроблено саме в інтересах Миколаївської області. Ось тільки офіційних запитів на це ніде не опубліковано.

Тим часом  керівники ЮУ АЕС заявляють, що їм достатньо для завершення будівництва Ташлицької ГАЕС існуючого рівня Олександрівського водосховища (НПР-16). Чому ж така активність в односторонньому порядку?

Можна припустити, що ЮУ АЕС потрібна свіжа вода в ставку-охолоджувачу, для реалізації проекту реконструкції системи техводопостачання атомної станції, на яку покладають надію підвищення потужності  станції в літній період, коли нинішній стан водосховища не забезпечує повноцінну роботу трьох  мільйонників через  невідповідний  температурний режим та хімічний склад  ставка-охолоджувача. Якщо минулого року на компенсацію безповоротних витрат через випаровування та компенсації продувки з Південного Бугу відібрали більше 54 млн. кубометрів води, то з введенням оновленої системи техводопостачання з 5 бризкальними басейнами, мабуть, потреби у додатковій бузькій воді  значно зростуть. Для забезпечення  нової технологічної системи охолодження  АЕС і потрібен підвищений рівень Олександрівського водосховища, поскільки обсяг відбору води з річки суворого регламентується.

Завершити проект будівництва Ташлицької ГАЕС на 6 агрегатів  і навіть  повноцінно ввести в експлуатацію її третій гідроагрегат  в нинішніх умовах неможливо. Для нових енергетичних потужностей на ГАЕС потрібне відповідне  верхнє водосховище. Діюче нині розраховане на роботу тільки двох гідроагрегатів і то після нарощування басейну. Здається, є лише один вихід, щоб запустити ГАЕС у проектному  стані – це приєднати до існуючої верхньої водойми частину ставка-охолоджувача конденсаторів ЮУ АЕС. Тільки так може запрацювати на повну потужність Ташлицька ГАЕС, яка має пропускати через свої гідроенергетичні потужності щодоби  понад 14 млн. кубів води (зараз – 3,5 млн.).  Таким чином, через ГАЕС відбудеться грандіозна продувка ставка-охолоджувача в Олександрівське водосховище, яке й мають підвищити до рівня 20,7, щоб розбавити в ньому «компот» ставка-охолоджувача ЮУ АЕС. Чи так має бути?

Щоб розвіяти  сумніви людей, що мешкають на берегах ще Південного Бугу, варто відкрити для громадськості весь проект «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» та його оцінку від компетентних інституцій впливу на довкілля. Сподіваємось, що в ньому знайдуться відповіді на актуальні для людей запитання  і стане всім ясно, яким чином має в подальшому розбудовуватись Южно-Український енергетичний комплекс. А то, здається, після ознайомлення з опублікованою Заявою, що ДП НАЕК «Енергоатом» воза ставить перед конем і замилює очі людям солодким благополуччям від реалізації проекту 20,7. Але ж колись доведеться  сказати правду.

Заяву можна знайти за посиланням:

http://www.energoatom.kiev.ua/ru/actvts/nuclear/ecology/53048-zayavlenie_ob_ekologicheskih_posledstviyah_deyatelnosti_po_povysheniyu_normalnogo_podpornogo_urovnya_aleksandrovskogo_vodohranilischa_na_r_yujnyyi_bug_do_otmetki__m_v_ramkah_realizatcii_proekta_zavershenie_stroitelstva_tashlykskoyi_gaes/

НА ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРЕС-СЛУЖБИ  НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» ОТРИМАВ ОСЬ ТАКУ ВІДПОВІДЬ:

 1. У відповідь на звернення з приводу знайомства жителів Побужжя з напрямками реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» запрошуємо звернутися на сайт Южно-Українського енергокомплексу, де темі ТГАЕС присвячено окремий розділ (https://www.sunpp.mk.ua/uk/energocomplex/tashlyk_storage_plant). Тут розміщено інформацію про призначення Ташлицької гідроакумулюючої станції, її роль у забезпеченні стабільної роботи енергосистеми України, основні технічні характеристики та технологічну схему станції. За посиланням https://www.sunpp.mk.ua/uk/TPSP_completion/mark27_ua (розділ «Діяльність», вкладка «Добудова ТГАЕС») розміщено матеріали щодо добудови ТГАЕС, зокрема, про підняття рівня Олександрівського водосховища до передбаченої проектом позначки 20,7 м. У переліку викладеного –  Заява про наміри підвищення нормального підпірного рівня (НРП) Олександрівського водосховища на р. Південний Буг до позначки +20,7 м в рамках реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС) зазначеної діяльності, Інформаційно-аналітичний огляд  (нетехнічне резюме) матеріалів ОВНС, План залучення зацікавлених сторін, протоколи та стенограми дискусійних частин громадських слухань з розгляду питань підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м та обговорення матеріалів ОВНС (пройшли в 5 населених пунктах, розташованих у зоні впливу водосховища), Звіт про громадське обговорення (у 3-х томах), Заява про екологічні наслідки діяльності щодо підвищення нормального підпірного рівня Олександрівського водосховища, коментарі фахівців та ін.

Окремо слід зупинитися на процесі громадського обговорення матеріалів ОВНС підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м. Його активна фаза тривала з 12 січня до 30 квітня 2017 року. Увесь цей час у Києві та Южноукраїнську працювали громадські приймальні, де усім бажаючим надавалися вихідні інформаційні матеріали, можливість доступу до  більш детальної інформації з питань, що обговорювалися, а також приймалися електронні запити (адреси приймалень та електронна пошта з єдиною офісною адресою заздалегідь були оприлюднені на сайті ВП ЮУАЕС та в засобах масової інформації). Відповіді на запитання, пропозиції та зауваження,  що надійшли до громадських приймалень, а також були безпосередньо озвучені під час громадських слухань, включено до Звіту про громадське обговорення ( https://www.sunpp.mk.ua/uk/node/5580).

Маємо зазначити, що роботі з громадськістю і, зокрема, інформуванню про всі важливі напрямки діяльності та значущі події у ВП ЮУАЕС, а добудова ТГАЕС належить саме до таких, на Южно-Українському енергокомплексі приділяється серйозна увага. Для інформування максимально широкого загалу фахівцями управління інформації та громадських зв’язків (УІГЗ) підприємства формуються електронні прес-релізи -«Інформаційні вісники ВП ЮУАЕС» (у списку електронної розсилки – 115 адрес, серед яких друковані та електронні ЗМІ, інформагентства, телерадіокомпанії,  служби МЧС, органи самоуправління); готуються радіовипуски новин Южно-Української АЕС (транслюються двічі на тиждень ЗАТ ТКС «Всесвіт» (Первомайськ) та ТРК «Імідж» (Вознесенськ), виходять відповідно на хвилях радіо «Мелодія» та «ХІТ-FM», радіус мовлення – 60 та 30 км); щотижня випускаються друковане видання колективу ВП ЮУАЕС «Енергетик» і телепрограма «Новини АЕС». З 2007 року трансляцію теленовин АЕС організовано на Миколаївському обласному телебаченні. Найактуальніші для жителів регіону теми знаходять своє відображення на сторінках регіональної преси – районних та обласних газет. У цих публікаціях провідні фахівці енергокомплексу надають роз’яснення, відповідають на запитання земляків, а громадські активісти та незалежні журналісти викладають свою точку зору стосовно найзлободенніших питань.

Так, лише протягом 2017 року та на початку 2018-го темі добудови Ташлицької ГАЕС, у т.ч. підняття рівня Олександрівського водосховища, були присвячені чи торкалися

  • публікації в регіональній пресі: «Южная правда» – №22 (28.02.2017), №72 (6.07.2017), №111 (3.10.2017); «Рідне Прибужжя» – №8 (23.02.2017), №33 (17.08.2017), №40 (5.10.2017), №51 (21.12.2017); «Прибузький вісник» – №52 (6.07.2017), №63 (12.08.2017), №76 (30.09.2017), №96 (14.12.2017); «Вісник Первомайська» – №50 (5.07.2017), №61 (12.08.2017), 69 (9.09.2017), №99 (21.12.2017); «Нове життя» – №4 (14.01.2017), №7 (26.01.2017), 70 (7.09.2017); «День за днем» – №3 (18.01.2017), №4 (25.01.2017), №8 (22.02.2017), №33 (16.08.2017), №40 (4.10.2017); «Вісті Вознесенщини» – №3 (19.01.2017), №4 (26.01.2017), №7 (16.02.2017), №8 (23.02.2017), №11 (16.03.2017), №33 (17.08.2017), №37 (14.09.2017), №40 (5.10.2017), №51 (21.12.2017); «Трибуна хлібороба» – №3 (19.01.2017), №4-5 (26.01.2017), №11 (15.03.2017), №34 (17.08.2017), №38 (14.09.2017), №41 (5.10.2017), №52 (21.12.2017); «Перемога» – №58 (17.08.2017), (14.12.2017); «Контакт» №6 (10.02.2017), №8 (24.02.2017), №14 (7.04.2017);
  • електронні «Інформаційні вісники ВП ЮУАЕС» від 14.02.2017; 12.04.2017; 19.04.2017; 24.04.2017; 3.05.2017; 13.05.2017; 12.06.2017; 19.06.2017; 20.06.2017; 30.06.2017; 12.07.2017; 27.07.2017; 7.08.2017; 10.08.2017; 14.08.2017; 5.09.2017; 22.09.2017; 21.12.2017; 1.02.2018.
  • повідомлення в радіовипусках та тематичні радіовипуски на хвилях FM (ТРК «Всесвіт» і «Імідж», радіус мовлення 60 і 30 км) – 17.01.2017; 21.01.2017; 21.02.2017; 7.04.2017; 14.04.2017; 21.04.2017; 25.04.2017; 28.04.2017; 5.05.2017; 19.05.2017; 16.06.2017; 23.06.2017; 4.07.2017; 1.08.2017; 29.08.2017; 1.09.2017; 8.09.2017; 19.09.2017, 6.02.2018;

            • матеріали друкованого видання «Енергетик» в номерах за 19.01.2017; 23.02.2017; 23.03.2017; 20.04.2017; 27.04.2017 (3 матеріали); 4.05.2017 (2 матеріали); 22.06.2017; 6.07.2017; 27.07.2017; 3.08.2017; 17.08.2017 (2 матеріали); 7.09.2017; 21.09.2017; 28.09.2017; 12.10.2017; 8.02.2018 (готується до друку).

• телесюжети «TV-Новин ЮУАЕС») від 20.01.2017; 3.02.2017; 14.04.2017; 21.04.2017; 28.04.2017 (2 сюжети); 5.05.2017 (2 сюжети); 16.06.2017; 23.06.2017; 30.06.2017; 7.07.2017; 7.07.2017 (тематичний відеофільм); 14.07.2017 (2 сюжети); 11.08.2017; 22.09.2017; 5.02.2018.

            Зазначені та ще ціла низка інших матеріалів стосовно реалізації проекту добудови ТГАЕС розміщені на сайті підприємства:

– публікації в регіональній пресі – https://www.sunpp.mk.ua/uk/publications_ua (розділ «Інформцентр», вкладка «Публікації в пресі»);

– матеріали електронних «Інформаційних вісників ВП ЮУАЕС» та сюжети телепрограм «Новини АЕС» – https://www.sunpp.mk.ua/uk/news/news_sunpp_ua (розділ «Інформцентр», вкладка «Новини ЮУАЕС»);

– повні випуски телепрограм «Новини АЕС» –https://www.youtube.com/playlist?list=PL1B309553DF620AD2  – (розділ «Інформцентр», вкладка «TV-Новини ЮУАЕС»);

– випуски друкованого видання «Енергетик» – https://www.sunpp.mk.ua/uk/info/info_production/energetik_ua (розділ «Інформцентр», вкладка «Інформаційний вісник «Енергетик»).

Проблематику добудови Ташлицької ГАЕС досліджували також незалежні журналісти. Результатами їхньої роботи стали телевізійний фільм «Ташлицька ГАЕС. Живильна енергія води» (5 канал), стаття «Південний Буг потребує «водяного перемир’я» (О.Мігачова, УНІАН), інтерв’ю «Островок спокойствия, или Надежная, безопасная эксплуатация ЮУАЭС» (С.Чепурненко, «Южная правда») та ін.

Інформуванням громадськості через ЗМІ працівники УІГЗ не обмежуються. Для усіх бажаючих організовуються екскурсії (як індивідуальні, так і групові), під час яких відвідувачі мають змогу побувати в т.ч. й на Ташлицькій ГАЕС і Олександрівській ГЕС (починаючи з 2017 року, замовити екскурсію можна за допомогою безкоштовної телефонної «гарячої лінії – 0-800-500-107). Під час відвідин гості не лише на власні очі можуть побачити зазначені об’єкти ГЕС-ГАЕС, а й поспілкуватися з фахівцями каскаду, одержати відповіді на всі свої запитання. Протягом 2017 року Ташлицьку ГАЕС і Олександрівську ГЕС з екскурсіями відвідали 2342 особи (90 груп).

Детальному висвітленню теми підняття рівня Олександрівського водосховища та добудови Ташлицької ГАЕС, а також наданню вичерпних відповідей на запитання земляків присвячувалась і ціла низка круглих столів і зустрічей з місцевими громадами. Зокрема, протягом року було організовано 8 круглих столів і 79 зустрічей.

 Щодо відповідей на питання стосовно реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», які за словами автора запиту редактора сайту «Новий город» п. Ненька «на майданчику ВП ЮУАЕС віднайти не вдалось», повідомляємо наступне.

За інформацією Управління капітального будівництва ВП ЮУАЕС, протягом 2017 року було розглянуто 26 звернень та заперечень стосовно підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м та добудови ТГАЕС. З них безпосередньо на адресу ВП ЮУАЕС надійшло 3 звернення.

 

№ п/п Організація Вих.(вх.) номер, дата

 

Адресат Відповідь

 

1 Іщенко О.А. вх. №2-П від 25.07.2017 ВП ЮУАЕС №49/10811 від 28.07.2017

 

2 Колесніков С.А. вх. №6-П від 09.08.2017 ВП ЮУАЕС №60/11722 від 15.08.2017

 

3 Дячкова Д.В. вх. №11-П від 06.11.2017 ВП ЮУАЕС №60/16527 від 09.11.2017

 

З наведеної таблиці видно, що відповіді було надано на всі звернення. Тому не зрозуміло, хто ж з жителів Побужжя – відвідувачів сайту «Новий город» і з якого приводу «не віднайшов відповіді на майданчику ВП ЮУАЕС».

  1. І ще дещо про відповіді на запитання. Працюючи свого часу (1992 -2004) керівником служби інформаційного забезпечення, в подальшому відділу інформації ЮУАЕС, автор сьогоднішнього запиту редактор сайту «Новий город» п. Ненько регулярно готував та підписував до друку матеріали та інформаційну продукцію про призначення ТГАЕС, технічні аргументи на користь введення її в експлуатацію, суть уточненого проекту станції тощо.

Як приклад. У брошурі «Южно-Украинский энергокомплекс. 100 вопросов и ответов» (2001 р., автор-упорядник А.Ненько) зазначеній темі присвячено розділи «Ташлыкская ГАЭС между прошлым и будущим», «Уточненный проект Ташлыкской ГАЭС», «Александровское водохранилище в составе уточненного проекта Ташлыкской ГАЭС». Загалом 40 зі 100 запитань-відповідей у брошурі стосуються саме теми ТГАЕС. Тож на більшість питань надісланого запиту п. Ненько не просто знає відповіді, а й, за бажання, міг би надати широкі пояснення відвідувачам сайту «Новий город», редактором якого він нині виступає.

При цьому ми добре розуміємо, що життя не стоїть не місці. І інформація 16-річної давності з точки зору сьогоднішніх реалій є недостатньою та неповною. Тому ще раз запрошуємо всіх, кого цікавить тема добудови Ташлицької ГАЕС, як історія будівництва, так і нинішня ситуація на будмайданчику, відвідати  офіційний сайт Южно-Українського енергокомплексу. Там же можна познайомитись з порядком та формами подання запитів (https://www.sunpp.mk.ua/uk/node/61 (розділ «Інформцентр», вкладки «Доступ до публічної інформації/«Порядок запиту»)) у разі, якщо викладеної на сайті інформації недостатньо. Тих же, хто хоче побачити все на власні очі, запрошуємо на екскурсію до Южно-Українського енергокомплексу. Нагадуємо: замовити її можна, зателефонувавши на безкоштовну телефонну «гарячу лінію за номером 0-800-500-107.

 В ОТРИМАНОМУ ЛИСТІ З КИЄВА ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ПРО ПЛАНИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА НА ТЕРЕНАХ МИКОЛАЇВЩИНІ НЕ ОТРИМАВ, ТОМУ ЗВЕРНУВСЯ ДО ІНФОРМАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ З  НОВИМ ЗАПИТОМ:

Шановна Лариса Вікторівна!

Отримав Ваше повідомлення, за що щиро вдячний! На жаль, в ньому я так і не знайшов інформації  про хід реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», який, ймовірно, не є самостійним, а торкається технічного використання інших  енергетичних та водних об’єктів Южно-Українського енергетичного комплексу. І це стосується не тільки підвищення рівня Олександрівського водосховища до НПР-20,7 м, а й технічної «перебудови» системи техводопостачання Южно-Української  АЕС і створення в акваторії нині діючого Ташлицького ставка-охолоджувача конденсаторів трьох енергоблоків атомної станції додаткового водоймища для забезпечення пуску та експлуатації  третього та наступних гідроагрегатів Ташлицької ГАЕС. Саме реалізація цього грандіозного й надзвичайно затратного проекту  цікавить громадськість Миколаївської  області. Поскільки знайти відповіді на поставлені запитання на місцевому рівні знайти не вдалося, змушені знову потурбувати Вас з проханням прояснити технологічний зв’язок окремих об’єктів енергокомплексу між собою. Сподіваємось на конструктивну відповідь.

  1. Під час громадських слухань стосовно «поекту-20,7» спеціалісти та керівники ВП «ЮУ АЕС» ухилялись від відповідей на запитання: «Який зв’язок має чергове підвищення рівня Олександрівського водосховища до здійснення проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС»?.  Але ж це очевидно навіть з назви проекту, де вказано, що підвищення НПР до 20,7 здійснюється «в рамках реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС».

З іншого боку названий проект має два варіанти завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі 6 гідроагрегатів. Перший, з НПР-16,9, забезпечує нормальну роботу ГАЕС у складі  6  агрегатів, а другий, з НПР -20,7 мав реалізуватись в інтересах області для  поліпшення водогосподарської ситуації. Однак в недавно оприлюдненій  «Заяві про екологічні наслідки діяльності…» вже розширюються рамки цього проекту: «в інтересах соціально-економічного розвитку України в частині енергозабезпечення». Це свідчення того, що «проект -20,7» більше потрібен НАЕК «Енергоатому», ніж Миколаївській області.

Ще в 2015 році, на нараді в Южноукраїнську, президент НАЕК «Енергоатом»  Ю.А. Недашковський  у своєму виступі (опублікований на Вашом сайті), зокрема, зазначив мету підвищення рівня Олександрівського водосховища:

«… Питання розвитку Южно-Українського енергокомплексу багатогранне. Це і продовження експлуатації нині діючих енергоблоків. Йде мова й про будівництво четвертого енергоблоку ЮУАЕС, бо цей майданчик має найвигідніше серед інших географічне розташування для доставки сюди (водним шляхом) обладнання нового блоку прогресивного західного дизайну. Не слід скидати з рахунку добудову решти – чотирьох – гідроагрегатів ГАЕС. Та аби все це втілити, нам потрібне Олександрівське водосховище в його проектному вигляді, а не в тому, у якому воно наразі функціонує».

І тут нічого не сказано про інтереси області.

Чи достатньо аргументів того, що Олександрівське технічне водосховище при НПР-20,7 в проекті розбудови Южно-Українського енергетичного комплексу має виключно технологічне призначення і до вирішення проблем області не має стосунку?

  1. Жителі Побужжя бажають почути чи почитати коментар замовників та авторів проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» стосовно інформації, яку отримав сайт Новый Город» від авторів «Оцінки впливу на навколишнє середовище підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної відмітки 20,7 м».

В отриманій відповіді сказано:

«Для забезпечення нормальної подальшої роботи Ташлицької ГАЕС у складі 4,5 та 6 агрегатів планується збільшити об’єм верхньої водойми за рахунок відділення частини Ташлицької водойми-охолоджувача відсічною греблею, яка буде створена в районі автодорожнього мосту.

За проектом передбачено, що після завершення будівництва відсічної і частини Ташлицької греблі, а також лівобережної та правобережної огороджувальних дамб верхньої водойми, тимчасова гребля (перемичка), що зараз відокремлює підвідний канал ТГАЕС від водойми-охолоджувача АЕС, розбирається до відмітки 90 м. Передбачається зниження рівня води в Ташлицькому водосховищі та підвідному каналі до рівня 90 м.

Під час передбаченого опорожнення необхідно скинути 10, 59 млн. кубометрів води, якість якої буде відноситись за екологічною оцінкою до третього класу четвертої категорії за мінералізацією та іонним складом (слабко забруднені) та до четвертого класу шостої категорії (забруднені) за санітарно-гігієнічними показниками та вмістом специфічних речовин.

Скид води передбачається виконувати в період весняної повені витратою 4,6 -3,3 м/с через існуючий паводковий водоскид із Ташлицької водойми-охолоджувача в Олександрівське водосховище та за допомогою плавучої насосної станції. Відповідно до водності повені на р. П. Буг, проектом передбачена різна тривалість скиду вод водоймища – охолоджувача до рівня 90 м. – від 1 до 3 місяців. Такий регламент скиду вод забезпечує дотримання екологічних вимог».

Цікаво, чи відповідає ця технологічна операція по вирівнюванню рівнів нині існуючих водосховищ  екологічному законодавству України та дозволу на продувку ставка – охолоджувача ЮУ АЕС?

Чомусь про це не говорять учасники громадських слухань, уникаючи характеристики проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» і його впливу на Олександрівське водосховище, зокрема, й ставка-охолоджувача конденсаторів енергоблоків Южно-Української АЕС.

А ще ж після включення в роботу нових гідроагрегатів ТГАЕС, взагалі, настане грандіозна продувка ставка-охолоджувача  обсягом більше 14 млн. кубів щодоби через обладнання гідроакумулюючої станції (повідомлення журналу «Енергоатом України» №2). Хотілось би мати об’єктивну інформацію з цього приводу. І перш за все, як планують запустити в роботу третій гідроагрегат, на якому завершується монтаж технологічного обладнання? Відомо, що верхнє водоймище ГАЕС «тягне» тільки два агрегати.

3. Громадськість не ознайомлена з висновками екологічної експертизи проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» та реалізації проекту реконструкції техводопостачання ЮУ АЕС з п’ятьма бризкальними басейнами, які значно збільшать обсяг випаровування і це, можливо, впливатиме на довкілля і на жителів міста Южноукраїнська. Так впливає чи не впливає?

Сподіваюсь отримати конкретні відповіді на викладені вище запитання. Цього вимагають жителі міст і сіл Миколаївщини. Адже краще – гірка правда, ніж в красивій обгортці – неправда.

Стосовно Ваших посилань на публічну діяльність інформаційних служб ВП «ЮУ АЕС», то в усіх із сотень повідомлень у ЗМІ, в програмах телебачення та радіо відсутня зрозуміла людям інформація про реалізацію проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС». В них, в основному, йдеться про видатні успіхи підприємства і поширюється ніким не підтверджена інформація про доцільність для області підвищення рівня Олександрівського водосховища.  На інформацію про його роль у подальшому розвитку Южно-Українського енергокомплексу, здається,  накладено табу.

І що характерно,  мабуть, під  впливом ВП «ЮУ АЕС», обласні ЗМІ утримуються від публікації запропонованих матеріалів з альтернативною точкою зору. Де ж свобода слова?

Що стосується сайту ВП «ЮУ АЕС», на який Ви посилаєтесь як на гарантоване джерело інформації, то зрозумілої інформації для громадськості з актуальних питань діяльності там немає. В розділі «Деятельность», дійсно, є посилання  на «Достройка ТГАЭС»  з підрозділом  «Отметка 20,7 м», але ж він стосується тільки Олександрівського водосховища і не торкається проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС». Крім цього в названому розділі є посилання «Перспективы развития», де передбачено введення в експлуатацію третього агрегату ТГАЕС … в 2014 році.

Чи можна довіряти такому висвітленню актуальних питань щодо подальшого розвитку енергокомплексу? Тому й звертаємось до Вас.

Щодо моєї скромної участі  у висвітленні значення, перспектив та ходу будівництва об’єктів Южно-Українського енергокомплексу, то, окрім названого буклету, було ще з десяток популярних проспектів, книжок, серед них і журнал «Энергия атома», чимало програм для центральних і обласних каналів телебачення й радіомовлення, в яких повідомлялось про стан (на той час), перспективи та майбутнє енергетики на Півдні України. Та тільки на відміну від нинішніх «популізаторів», всі публікації ґрунтувались на офіційних документах: затверджених проектах,  висновках екологічних експертиз, рішеннях уряду, обласних та галузевих органів управління, повідомленнях ЗМІ.

На початку 2000-х років ми говорили про спорудження Ташлицької ГАЕС на ізольованих, замкнених водосховищах, не пов’язаних з Південним Бугом та ставком-охолоджувачем конденсаторів атомної станції. Та тільки в 2006 році рішенням облради  був отриманий дозвіл на перше підвищення рівня Олександрівського водосховища. І з того часу розпочалось поневолення Південного Бугу та часткове знищення території Національного природного  парку. Це для ясності проблеми.

Анатолій НЕНЬКО, журналіст.

 P. S. Минув місяць з дня направлення нового запиту. У відповідь – тиша…

 

Show Buttons
Hide Buttons