ПРОЕКТ-20,7.  ТАК – ЗА ЧИ ПРОТИ

5 жовтня 2017 року на офіційному сайті ДП НАЕК «Енергоатом» була опублікована «ЗАЯВА про екологічні наслідки діяльності щодо підвищення нормального підпірного рівня (НПР) Олександрівського водосховища на р. Південний Буг до позначки +20,7 м в рамках реалізації проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС».

Так має бути. Напередодні початку важливих робіт, які можуть вплинути на довкілля  й населення регіону,  потрібно поінформувати громадськість і органи місцевого самоврядування про можливі наслідки  реалізації масштабного енергетичного (чи іншого за призначенням) проекту будівництва, представити екологічну експертизу (з початку 2018 року – оцінку впливу на довкілля).

У нашому випадку мова йде про завершення будівництва Ташлицької ГАЕС (це зазначено в заголовку Заяви) як дуже важливої складової всього Южно-Українського енергетичного комплексу. Без введення в експлуатацію третього й наступних гідроагрегатів ГАЕС і реконструкції системи  техводопостачання ЮУ АЕС,  потужний енергокомплекс на Південному Бузі не зможе нарощувати потужність і повноцінно реалізовувати функції регулятора енергетичної системи Півдня України. Але ж на плечі саме ЮУ ЕК державною енергетичною програмою покладено заміщення «хмельницького мільйонника», який мають  від’єднати від енергосистеми України й приєднати до європейської мережі, щоб додаткові кошти заробляти. Тому проект «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» зараз чи не найважливіший в системі діяльності НАЕК «Енергоатом» і жителі Побужжя мають знати про наслідки його реалізації.

Тільки чомусь  в опублікованому документі (до речі, без авторства й офіційного підпису)  об’єкт дослідження – Олександрівське водосховище при НПР-20,7 – розглядається  як окремо взятий водний об’єкт без технологічного зв’язку з іншими об’єктами енергокомплексу: ЮУ АЕС, Ташлицькою ГАЕС на 6 гідроагрегатів, продувкою Ташлицького ставка – охолоджувача, Олександрівською ГЕС.  Але ж кожний з названих  енергетичних об’єктів не може самостійно функціонувати без Олександрівського водосховища, яке в проекті вже називають як нижнє водосховище Ташлицької ГАЕС, тобто чисто технологічну водойму.

В Заяві зазначено, що підвищення рівня водосховища потрібно для поліпшення водопостачання населених пунктів на берегах  Південного Бугу нижче греблі Олександрівської ГЕС. Наголошується, що це буде зроблено саме в інтересах Миколаївської області. Ось тільки офіційних запитів на це ніде не опубліковано.

Тим часом  керівники ЮУ АЕС заявляють, що їм достатньо для завершення будівництва Ташлицької ГАЕС існуючого рівня Олександрівського водосховища (НПР-16). Чому ж така активність в односторонньому порядку?

Можна припустити, що ЮУ АЕС потрібна свіжа вода в ставку-охолоджувачу, для реалізації проекту реконструкції системи техводопостачання атомної станції, на яку покладають надію підвищення потужності  станції в літній період, коли нинішній стан водосховища не забезпечує повноцінну роботу трьох  мільйонників через  невідповідний  температурний режим та хімічний склад  ставка-охолоджувача. Якщо минулого року на компенсацію безповоротних витрат через випаровування та компенсації продувки з Південного Бугу відібрали більше 54 млн. кубометрів води, то з введенням оновленої системи техводопостачання з 5 бризкальними басейнами, мабуть, потреби у додатковій бузькій воді  значно зростуть. Для забезпечення  нової технологічної системи охолодження  АЕС і потрібен підвищений рівень Олександрівського водосховища, поскільки обсяг відбору води з річки суворого регламентується.

Завершити проект будівництва Ташлицької ГАЕС на 6 агрегатів  і навіть  повноцінно ввести в експлуатацію її третій гідроагрегат  в нинішніх умовах неможливо. Для нових енергетичних потужностей на ГАЕС потрібне відповідне  верхнє водосховище. Діюче нині розраховане на роботу тільки двох гідроагрегатів і то після нарощування басейну. Здається, є лише один вихід, щоб запустити ГАЕС у проектному  стані – це приєднати до існуючої верхньої водойми частину ставка-охолоджувача конденсаторів ЮУ АЕС. Тільки так може запрацювати на повну потужність Ташлицька ГАЕС, яка має пропускати через свої гідроенергетичні потужності щодоби  понад 14 млн. кубів води (зараз – 3,5 млн.).  Таким чином, через ГАЕС відбудеться грандіозна продувка ставка-охолоджувача в Олександрівське водосховище, яке й мають підвищити до рівня 20,7, щоб розбавити в ньому «компот» ставка-охолоджувача ЮУ АЕС. Чи так має бути?

Щоб розвіяти  сумніви людей, що мешкають на берегах ще Південного Бугу, варто відкрити для громадськості весь проект «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» та його оцінку від компетентних інституцій впливу на довкілля.

Сподіваємось, що в ньому знайдуться відповіді на актуальні для людей запитання  і стане всім ясно, яким чином має в подальшому розбудовуватись Южно-Український енергетичний комплекс. А то, здається, після ознайомлення з опублікованою Заявою, що ДП НАЕК «Енергоатом» воза ставить перед конем і замилює очі людям солодким благополуччям від реалізації проекту 20,7. Але ж колись доведеться  сказати правду.

Анатолій НЕНЬКО.

Заяву можна знайти за посиланням:

http://www.energoatom.kiev.ua/ru/actvts/nuclear/ecology/53048-zayavlenie_ob_ekologicheskih_posledstviyah_deyatelnosti_po_povysheniyu_normalnogo_podpornogo_urovnya_aleksandrovskogo_vodohranilischa_na_r_yujnyyi_bug_do_otmetki__m_v_ramkah_realizatcii_proekta_zavershenie_stroitelstva_tashlykskoyi_gaes/

Show Buttons
Hide Buttons