СТРОКА В ИСТОРИЮ НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»

До 5-річчя НАЕК «Енергоатом» адміністрацією ЮУ АЕС було підготовлене спеціальне ювілейне видання, в якому викладені успіхи підприємства за час роботи у складі Національної атомної енергогенеруючої компанії. До уваги читачів стислий текстовий зміст ювілейного фотоальбому.

 Забезпечити енергетичну незалежність України

П’ятирічний досвід  роботи  НАЕК  «Енергоатом» засвідчує, що обрано вірний шлях для утвердження генеруючої компанії як складової частини енергетичної незалежності України. Про це свідчить  стабільність роботи всіх колективів, які за  складних фінансових умов зуміли зберегти обсяги виробництва  електроенергії, забезпечуючи  майже половину її виробництва на атомних станціях України.

Наш колектив завжди намагається виконувати плани виробітку електричної енергії, забезпечує безпечний рівень експлуатації трьох ядерних енергоблоків. За період, що минув з дня пуску першого «мільйонника»  (22 грудня 1982 року),  Южно-Українська атомна електростанція виробила для споживання в Україні 270 млрд. кВт. годин електроенергії, зекономивши для держави 90 млн. тонн умовного палива.

Підприємство забезпечує щорічне виробництво електричної енергії   в обсязі 16-18 млрд. кВт. годин, що  становить  майже 10 % її виробництва в Україні і майже 25% на атомних станціях. Завдяки зусиллям ремонтних та експлуатаційних колективів останнім часом вдалося підвищити рівень технічної готовності обладнання і зростання коефіцієнту використання встановленої потужності. Над  підвищенням цих показників працюватимемо й надалі.

Багато зусиль НАЕК «Енергоатом» доклавяо для  відновлення будівництва об’єктів Южно-Українського енергетичного комплексу. В квітні 1999 року введено в експлуатацію Олександрівську ГЕС, побудовану за кошти Южно-Української АЕС, яка стала єдиним гідрогенеруючим об’єктом, побудованим в України за роки незалежності. Зараз повним ходом ведеться добудова пускового комплексу Ташлицької ГАЕС у складі двох гідроагрегатів. Завершення будівництва об’єктів гідрокомплексу у проектному обсязі дозволить збільшити річний виробіток електричної енергії в Південному регіоні України  майже на 2 млрд. кВт. годин.

Колектив ВП «Южно-Українська АЕС» у складі  компанії «Енергоатом»  за десять років від дня проголошення незалежності України побудував понад 120 тисяч квадратних метрів житлової площі в м. Южноукраїнську, виростив у підсобному господарстві для споживання на станції і в місті близько 10 тисяч тонн овочів та 700 тонн м’яса. В цехах інструментального виробництва  для ремонтних потреб виготовлено понад 100 найменувань деталей, виробів та запасних частин.

На атомній станції багато уваги надається впровадженню сучасних технологій, що забезпечують високий рівень безпеки експлуатації для  персоналу, населення та навколишнього природного середовища. З цією метою АЕС підтримує ділові  конструктивні стосунки з 20  країнами  світу. Міжнародні зв’язки допомагають планомірно вести реконструкцію та модернізацію енергетичного обладнання, використовувати досвід роботи  зарубіжних  АЕС, підвищувати  професійний  рівень персоналу. За оцінкою МАГАТЕ, рівень  надійності  енергоблоків  Южно-Української  АЕС  відповідає  європейським  вимогам  безпеки.

Міжнародне партнерство дозволило протягом останніх років застосувати на енергоблоках Южно-Української АЕС обладнання шарикоочистки німецької фірми «Тапрогге», технологічні системи керування захистом реактора  чеської фірми «Шкода». Разом з американськими спеціалістами впроваджено сучасні систему  представлення параметрів безпеки АЕС (СППБ) та систему фізичного захисту території атомної станції. Спільними зусиллями США, Росії та України для ЮУ АЕС розроблено і введено в дію в учбово-тренувальному центрі два повномасштабних тренажери. Тепер тільки на Южно-Українській АЕС з усіх АЕС  колишнього СРСР працюють два тренажери, які дозволяють готувати персонал з врахуванням особливостей експлуатації різних модифікацій енергоблоків  ВВЕР-1000. Южноукраїнські енергетики успішно співпрацюють по програмі міжнародної допомоги «Тасіs», підтримують  партнерські зв’язки зі Всесвітньою організацією операторів атомних станцій (ВАО АЕС), з Ядерним товариством України,  користуються підтримкую міжнародної організації МАГАТЕ.

Значних успіхів досягнуто у соціально-економічному розвитку.  Ми продовжуємо будувати житло для своїх працівників, для їхнього соціального захисту розробляємо  систему надання адресної допомоги, дбаємо про  відпочинок та оздоровлення.

Незважаючи на те, що минулі роки не стали для нас кращими у вирішенні фінансово-економічних проблем,  Южно-Українська АЕС, в силу своїх можливостей, забезпечувала наповнення державного бюджету, чималі кошти направляла на соціальний розвиток краю.

П’ять  років роботи у складі компанії «Енергоатом» були для нас досить напруженими: довелось багато працювати, щодня вирішувати нагальні проблеми і кожної хвилини в серці тримати  тверду впевненість у тому, що вистоїмо, що здобудемо необхідний досвід для того, щоб самостійно вирішувати всі проблеми. І все ж ще чимало перешкод у нас на шляху. Хочеться, щоб уроки минулих  років не забулись, не розпорошився досягнутий успіх, щоб зберегли ми все краще для подальшої роботи по розбудові української держави.

ЕНЕРГІЯ ДЛЯ ПІВДНЯ УКРАЇНИ

В кінці минулого століття  Миколаївщина до свого традиційного іміджу корабельної сторони додала ще й ознаки енергетичного краю. З 22 грудня 1982 року тут працює  атомна електростанція, яка після введення в експлуатацію трьох енергоблоків досягла потужності 3 000 000 кВт.

За весь період експлуатації ЮУ АЕС виробила для споживання в Україні 258 млрд. кВт годин електроенергії, в тому числі 182 млрд. кВт. г. за роки незалежності України.

Южно-Українська АЕС:

ЗАБЕЗПЕЧУЄ  річне виробництво: 16-17млрд. кВт.г. електроенергії; 450-550 тисяч Гкал. теплової енергії; інструмента та запасних частин – на 1 млн. грн.; бетону та залізобетонних виробів  – понад 2500 кубометрів; виконання будівельних та будівельно-ремонтних робіт  – на 30 млн. грн.; зернових, технічних та кормових культур понад -16 тис. тонн; м’яса – 200 тонн; молока – 450 тонн;   овочів – 1100 тонн;

НАДАЄ комунально-побутові послуги жителям міста Южноукраїнська з населенням  понад 42 000 чоловік; послуги по перевезенню вантажів автомобільним транспортом, постачає понад 50 тисяч жителів  Южноукраїнська та Арбузинського району питною  водою, тощо;

ДОПОМАГАЄ:  утримувати дитячі дошкільні заклади, спортивний комплекс «Олімп»,  Палац культури і техніки «Енергетик», информаційно-культурний центр «Імпульс» та  інші об’єкти  соціально-культурного призначення.

За 1991-2001 р.р. за рахунок використання ядерного палива для виробництва електроенергії тільки на Южно-Українській АЕС досягнуто значної економії  органічного палива.  Щоб виробити 182 млрд. кВт.годин електроенергії на тепловій станції, потрібно було б спалити понад 70,1 млн. тн. вугілля, або38 млн. тн. мазуту.

 РЕЗЕРВИ ДОДАТКОВОГО ВИРОБНИЦТВА ПІКОВОЇ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ДЛЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

Ташлицька ГАЕС – джерело регулювання енергосистеми

Адміністрація  Южно-Української АЕС піклується про збільшення виробітку електричної енергіі.  Впродовж останнього десятиріччя вживались рішучі заходи для відновлення будівництва електростанцій Южно-Українського енергетичного комплексу. Один з цих об’єктів, Олександрівська ГЕС, у складі двох агрегатів потужністю 10,5 МВт стала до ладу діючих у квітні  1999 року. Це єдина в Україні гідравлічна станція, побудована  за роки незалежності.  Минулого року, за сприяння Президента України Л.Д. Кучми,  відновлено будівництво  пускового комплексу  Ташлицької гідроакумулюючої станції у складі двох агрегатів потужністю 300 МВт.

Введення в експлуатацію ГАЕС буде вагомим внеском у розбудову енергетичної незалежності  України. Після введення в експлуатацію  об’єктів гідроенергокомплексу ВП «Южно-Українська АЕС» збільшить річне виробництво електричної енергії майже на два мільярди кіловат-годин.

Олександрівська ГЕС – єдиний об’єкт гідроенергетики, введений в експлуатацію

за роки незалежності на півдні України

В квітні 1999 року на Піденному Бузі введено в експлуатацію нову ГЕС на два гідроагрегати, встановленою потужністю 10,5 МВт.  Вона є складовою частиною Південно-Українського енергетичного комплексу і побудована на кошти Южно-Української АЕС. У відповідності з проектом, розробленим ВАТ «Укргідропроект», річне виробництво електричної енерегії  при НПУ  водосховища 8,0 м складає 47 млн. кВт. годин електроенергії. Потужність Олександрівської ГЕС можна значно збільшити, але для цього необхідно підвищити рівень пристанційного водосховища.

Соціально-екологічна програма у Миколаївській області

 Вперше соціально-екологічні проблеми території, наближеної до Ташлицької ГАЕС, вирішуються за рахунок коштів, направлених на  будівництво. Згідно з проектом, 10 % коштів, що направляються на будівництво, будуть використані для вирішення соціально-екологічних проблем регіону.

У 2001 році по соціальній програмі пускового комплексу Ташлицької ГАЕС планується у Миколаївській області освоїти 15 млн. грн., що в три рази перевищує бюджетне фінансування капітального будівництва в області.  Ці кошти будуть направлені на екологічне оздоровлення басейну річки Південний Буг, на ремонт та реконструкцію систем водопостачання, каналізації і водовідведення у Первомайському, Арбузинському, Вознесенському, Новоодеському районах, а також на вирішення місцевих екологічних проблем у містах Первомайськ, Южноукраїнськ, Миколаїв та в селищах міського типу Арбузинка, Костянтинівка, Олександрівка.

 СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПЕРСОНАЛУ

Наше підприємство багато уваги приділяє житловому будівництву та розвитку соціальної інфраструктури міста – супутника АЕС, Южноукраїнська. За десять років у місті побудовано понад 120 тисяч квадратних метрів житлової площі, а також  27 об’єктів промислового та соціально-культурного призначення.

Крім виробництва електричної енергії атомна станція займається виготовленням інструменту для власних потреб і для інших замовників. На полях агрофірми  «Полянка» та тепличного комплексу  вирощуємо високі врожаї зернових, технічних та овочевих культур, а також тваринницьку продукцію. Наш колектив  з перших днів створення міста Южноукраїнська виконує значний  обсяг робіт по утриманню міського господарства.  Чверть століття молоде місто Южноукраїнськ з населенням 42 тисячі чоловік забезпечувалось всім необхідним за рахунок атомної станції.

Незважаючи на те, що десять минулих років не стали для нас кращими у вирішенні фінансово-економічних проблем,  Южно-Українська АЕС, в силу своїх можливостей, забезпечувала наповнення державного бюджету,  чималі кошти направляла на соціальний розвиток території.

Розуміємо  значення культури і спорту в діяльності нашого колективу. Тому надаємо цьому питанню виключної уваги, незважаючи на певні фінансові ускладнення. Завдяки  плідній роботі  працівників комбінату культурно-спортивних закладів жителі міста мають  можливості для задоволення своїх  запитів у розвитку культури та мистества, фізкультури та спорту.  В  Палаці культури і техніки «Енергетик» працюють десятки знаних в області і за її межами художніх колективів, які очолюють ентузіасти і справжні майстри  своєї справи.  Художні колективи нашого танцюючого міста – так часто називають  Южноукраїнськ –  активні учасники й лауреати  міжнародних конкурсів.

Підготував А.М. Ненько, начальник служби інформації ЮУ АЕС.

 Фото В.Б. Подлісняка.

Жовтень 2001 р.

Show Buttons
Hide Buttons