ЮЖНОУКРАЇНСЬК – 25 років

Редакція «Новый Город» пропонує читачам електронну версію фотоальбому «Южноукраїнськ – 25 років», який вийшов друком у київському рекламному агентстві «Століття»  2000 року, напередодні 25 – річчя від дня початку будівництва сучасного Южноукраїнська. Гадаємо, що знайомство з текстом фотоальбому додасть позитивних емоцій всім, хто причетний до спорудження міста, а молоді – наснаги для примноження наших здобутків.

Місто над Південним Бугом

Початок будівництва –  квітень 1975 року.

Замовник – Дирекція  Південно-Української АЕС

Генеральний підрядник – Управління будівництва Південно-Української АЕС тресту «Донбасенергобуд» та субпідрядні організації

Територія – 2 439 гектарів

Населення – 41.9 тисячі чоловік

Національний склад: проживають представники 11 національностей, з яких 66% українців, 31% росіян, решта – білоруси, молдовани, євреї, болгари.

Житловий  фонд міста – 14 400 квартир загальною площею 770 988 кв. м.

В Южноукраїнську міську раду обрано 30 депутатів, зі складу яких утворено п’ять постійних депутатських комісій

 

НАША БІОГРАФІЯ

Днем народження  Южноукраїнська можна вважати кінець квітня 1975 року, коли члени  першого ударного десанту  будівельників Південно-Української АЕС вивели землерийні машини на поле на південній околиці древнього села Костянтинівка.  Перед тим, як остаточно визначитись з місцем розташування  нового міста, проектувальники й економісти  розглядали  кілька проектів. Після тривалих дебатів перевагу отримав проект, котрий використовув найменшу кількість сільськогосподарських угідь, розміщався на прибережних невдобах та  займав частину сільської забудови. Звичайно, таке рішення додавало проблем будівельникам, а з іншого боку вони навіть раділи з того, що їм на Південному Бузі вдасться повторити унікальний проект Будапешта і збудувати  найсучасніше і найкраще місто у світі на берегах древньої ріки  і тим самим продовжити історичну славу запорізького козацтва і відомої Бугогардівської паланки, котра у 16-18 століттях розміщувалась на бузьких берегах.

Будинки в Южноукраїнську росли, ніби гриби після дощу. Перший  багатоповерховий сучасний робітничий гуртожиток було споруджено  всього за сім місяців, житлові будинки приймали новоселів через вісім місяців. Півтора року затратили на спорудження школи №1, за рік і шість місяців звели дитячий комбінат. На очах росли об’єкти соціального, торговельного й побутового призначення  і  разом з новозбудованими житловими будинками шикувались у стрункі вулиці й  компактні двори.

Перший мікрорайон з населенням близько десяти тисяч чоловік було збудовано всього за чотири роки.  А далі…  місто впевнено крокувало назустріч з селом і розкинулось новобудовами над Південним Бугом.

Спорудження  міста й атомної  станції  було  покладено на колективи  тресту  «Донбасенергобуд».  Спеціалісти з різних куточків  Радянського Союзу  приїздили  у Прибужжя, щоб докласти своїх рук до спорудження унікального енергетичного комплексу та міста, до них  приєдналось  чимало  місцевих жителів.  Завдяки їхнім зусиллям, на півночі Миколаївської  області  з’явились нові промислові підприємства,  що спеціалізувались на виконанні будівельно-монтажних, транспортних, земляних, електромонтажних, сантехнічних  та інших робіт.

Перші новобудови робітничого селища будівельників та енергетиків були віднесені до складу Костянтинівської селищної ради Арбузинського району і отримали назву Костянтинівка -2. У квітні 1987 року Президія Верховної Ради  Української РСР надала робітничому селищу енергетиків статус міста  обласного підпорядкування. Після цього тут були сформовані органи міського управління. Міську раду очолив М.К. Стулін, а міськвиконком – Є.Ф. Вичалковський. Їх наступником став М.І. Тульський.

Южноукраїнськ  завдячує своїм народженням колективам дирекції та управління будівництва Південно-Української АЕС, домобудівного комбінату №4, «Донбасенергобудмеханізації», монтажних управлінь трестів «Теплоенергомонтаж», «Електропівденмонаж»,  «Донбасенергоспецмонтаж», «Атомгідроенергомонтаж»  та багатьох інших, що наполегливо працювали на спорудженні об’єктів житла та соцкультпобуту. Результат їх двадцятип’ятирічної праці – це чудове місто на високому березі Південного Бугу, ім’я якому –  Южноукраїнськ. В його просторих вулицях, проспектах, майданах, ошатних дворах  збереглося тепло сердець тих, хто доклав розуму і сил для його спорудження. Це, передусім, керівники, які винесли на своїх плечах  всі труднощі сучасного містобудування: Г.В. Сосєденко, В.П. Фукс, І.Ф. Махота, В.С. Загорський,  В.І. Бахов, В.А. Житній, М.В.Василенко,  Г.В. Сазонов, і ті, хто сьогодні продовжує будівництво в Южноукраїнську,  забезпечує  його повноцінне життя: Ю. О. Нагулко, В.А. Соловйов, С.І. Судаков, Д.Г. Кучеренко, А.С. Бунов, В.К. Пароконний та  багато інших.

За  гідний вклад у будівництво та становлення міста,  10 южноукраїнцям присвоєно почесне звання «Почесний житель Южноукраїнська».  Серед удостоєних найвищой міської відзнаки –  Л.В. Бушуєва, М.О. Козуєк, М.Н. Лужанський, Д.Г Мельник, Г.Т. Погрібна , В.А. Соловйов, Л.М. Корчагін, В.П. Фукс,  Е.П. Боровик, Г.В. Сосєденко.

 Указ

Президиума Верховного Совета Украинской СССР

О присвоении наименования нововыстроенному населенному пункту Южно-Украинской атомной электростанции и отнесении его к категории городов областного подчинения.

Президиум Верховного Совета Украинской ССР постановляет:

Присвоить нововыстроенному населенному пункту Южно-Украинской атомной электростанции Николаевской области наименование город Южноукраинск и отнести его к категории городов областного подчинения.

                   Председатель Президиума Верховного Совета Украинской ССР

                                                                        В. ШЕВЧЕНКО.

                           Секретарь Президиума Верховного Совета Украинской ССР

                                                                        Н. ХОМЕНКО.

                           г. Киев, 2 апреля 1987 года.

 Пройшло чверть століття. На повну потужність працює атомна станція, на березі Південного Бугу виросло сучасне місто, де створено всі умови для життя, праці, відпочинку, зміцнення здоров’я, творчого розвитку особистості. Атомна станція і місто завжди були і лишаються  у міцному  союзі, де спільні  проблеми й спільні успіхи, і шлях в майбутнє один.

 ЕНЕРГЕТИКА РЕГІОНУ

Станом на 1 січня 2000 року в Южноукраїнську було зареєстровано 273 промислових, будівельних, торговельних, побутових та інших підприємств.  Серед них  160  приватних підприємств, 25 акціонерних товариств, 52 товариства  з обмеженою відповідальністю, 16 державних, 3 спільних  та  10  дочірніх підприємств.

Питома вага міста в загальнообласному виробництві складає близько 30 відсотків. Провідне місце у соціально-економічному розвитку міста належить Південно-Українській  атомній електростанції.

Будівництво атомної станції розпочалось 9 вересня 1976 року. Цього сонячного осіннього дня в урочистій обстановці було закладено перший кубометр бетону в фундамент першого реактора Південно-Української АЕС. Його спорудження тривало 74 місяці.

22 грудня 1982 року перший енергоблок потужністю один мільйон кіловат було включено в Єдину енергетичну систему країни.

Після введення в експлуатацію другого (6 січня 1985 року) та третього (20 вересня 1989 року) енергоблоків потужністю 1 млн. кіловат кожен, Південно-Українська АЕС зайняла чільне місце серед найпотужніших електричних станцій України.

За час, що минув з дня  пуску, атомна станція потужністю три мільйони кіловатт виробила і відпустила своїм споживачам понад 230 млрд. кіловат годин електроенергії,  зекономивши для України близько 80 млн. тонн вугілля.

21 січня 1992 року атомна станція виробила перші 100 мільярдів кіловат годин, а 29 січня 1997 року перейшла 200- мільярдний рубіж виробництва електроенергії. В цьому ж році колектив АЕС досяг максимального річного виробітку – понад 20 млрд. кВт. годин електроенергії. Спеціалісти відзначили високий рівень стійкої, безаварійної роботи обладнання АЕС протягом 1999 року. Цього року введена в експлуатацію Олександрівська ГЕС потужністю 11,5 МВт.

Щорічний виробіток  електроенергії на атомній станції перевищує 17 млрд.  кВт. годин, що більше 10% загального виробництва електроенергії  в Україні  і   близько 25%  її виробництва атомними станціями України.  Південно-Українська АЕС обсягом генеруючої енергії забезпечує умови для життя й  роботи регіону з населенням  понад 5 млн. людей. Потужності АЕС достатньо,  щоб на 96 % задовольнити потреби в електричній енергії населення, промисловості та сільського господарства Миколаївської, Одеської, Херсонської  областей та  Автономної Республіки  Крим.

Південно – Українська  АЕС – це  сучасне  енергетичне підприємство, яке входить до складу державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча  компанія  «Енергоатом» України.

Після введення в експлуатацію другого та третього енергоблоків потужністю 1 млн. кіловат кожний, ПУ АЕС зайняла чільне місце серед найпотужніших  електричних станцій України. Тут приділяється багато уваги впровадженню сучасних технологій, які забезпечують високий рівень безпечної експлуатації для персоналу, населення та навколишнього середовища. Адміністрація та інженерно-технічні працівники АЕС підтримують ділові  зв’язки зі спеціалістами 20 країн світу. Це дозволяє планомірно вести реконструкцію та модернізацію енергетичного обладнання, використовувати  зарубіжний досвід,   підвищувати професійні  навички персоналу. Колектив атомної станції  успішно співпрацює в міжнародних програмах «Тасis», підтримує партнерські   зв’язки з енергетиками німецької АЕС «Гронде», бере участь в діяльності  міжнародної асоціації ВАО АЕС та Ядерного товариства України.

За оцінками  фахівців з МАГАТЕ, на Південно-Українській АЕС організація  виробничих процесів, рівень  ядерної та екологічної безпеки, підготовки персоналу відповідають європейському рівню.

На атомній станції працює висококваліфікований  персонал, у складі якого   чотири кандидати технічних наук, одинадцять Заслужених енергетиків  України.

Більшість жителів міста пов’язують свою трудову діяльність з атомною  станцією. Вона забезпечує роботою понад 8 тисяч людей. Окрім цього   близько п’яти тисяч робітників та службовців  зайняті обслуговуванням    виробничих та соціально –  побутових потреб міста Южноукраїнська.

Крім виробітку електроенергії, Південно-Українська АЕС забезпечує:

– виробництво інструменту та запасних частин, бетону та залізобетонних виробів;

– вирощує зернові, технічні, кормові сільськогосподарські культури, овочі, а також виробляє м’ясо та молоко;

– виконує будівельно-монтажні роботи;

– щодобово подає питну воду для жителів Южноукраїнська та Арбузинського району;

– забезпечує експлуатацію торговельних підприємств, комбінату культурно-спортивних споруд з басейнами, спортивними залами та стадіоном, Палацу культури  «Енергетик»  та інформаційно-культурного центру «Імпульс».

 МІСЦЕВА ПРОМИСЛОВІСТЬ

В Южноукраїнську завжди будували швидко, добротно й красиво. З любов’ю  тут споруджені Палац культури  «Енергетик», профілакторій атомної станції, дитячий комбінат №8, автовокзал. Саме ці новобудови, за підсумками республіканського конкурсу на кращі будинки і комплекси, побудовані у 1987 році, були визнані кращими зразками  архітектурно – будівельних рішень об’єктів соціально-культурного призначення  в Україні.  За спорудження атомної станції та міста енергетиків 12 южноукраїнцям присвоєно звання «Заслужений будівельник України».

Після аварії на Чорнобильській  АЕС змінилось ставлення до атомної енергетики в Україні, змінились і плани розбудови  ПУ АЕС. Призупинено будівництво потужного енергетичного комплексу, де в одній  упряжці  мали  працювати  АЕС та Ташлицька гідроакумулююча електростанція.  Все  це позначилось на зайнятості професійних виробничих колективів. Однак робота  знаходиться всім.

Пристосовані до сучасних умов, колективи акціонерних товариств «Юженергобуд», Костянтинівського та Південно-Українського мотажних  управлінь  «Теплоенергомонтаж»,  «Донбасатоменергомонтаж»,  «Електропівденмонтаж», «Южноукраїнський домобудівний  комбінат», «Южстройтранс», «Атомгідроенергомонтаж», «Гідроспецбуд» та інші продовжують працювати в Прибужжі і в силу своїх можливостей дбати про своїх працівників і про добробут всіх южноукраїнців.

Роки реформування економічних та майнових відносин принесли в Южноукраїнськ народження нових виробничих колективів, що виникли на основі державної, приватної та колективної власності. Добре  себе  зарекомендували  акціонерні  товариства «Супутник», підприємства міської комунальної власності ДКТП «Кобзар», ДТП «Світанок», «Южноукраїнський ринок» МФК «Промінь», магазин-пекарня «Хлєбушко», інструментальне виробництва ВП «ЮУ АЕС».

В Южноукраїнську багато уваги приділяється розвитку сучасних мереж  телекомунікацій. У грудні 1983  року було введено в  дію міський будинок зв’язку.  З цього часу почали  працювати поштове відділення, телеграф  та телефонна станція. У 1985-1986  роках зв’язківці освоїли телефонну станцію на 2000 номерів.  Після проведеної модернізації діючого обладнання збільшено кількість телефонних  номерів до 9000. У лютому 1997 року в місті відкрито  пункт всесвітньої комп’ютерної мережі «Інтернет», введені в експлуатацію  таксофони з оплатою по ЧІП- картках.

Планомірно вдосконалюється мережа поштового обслуговування. До послуг  жителів  міста – простора  зала поштового зв’язку та періодики в приміщенні  міского вузла зв’язку, а також зручне поштове приміщення у третьому  мікрорайоні. Щодня листоноші доставляють мешканцям міста понад 3 тисяч  поштових відправлень.

Южноукраїнськ важко уявити без автомобілів. З цим видом транспортного сполучення пов’язана діяльність кількох потужних автотранспортних підприємств. Понад 8 тисяч легкових автомобілей знаходиться у користуванні жителів міста.

Основні  пасажирські маршрути з міста Южноукраїнська по області та по Арбузинському району обслуговують працівники   Южноукраїнського АТП  «Гард-автотранс». Протягом року южноукраїнські  автомобілісти перевозять понад 250 тисяч тонн вантажів та близько 2 мільйонів пасажирів. Южноукраїнське АТП здійснює  пасажирські  перевезення  на 45 місцевих  та міжміських  маршрутах, а також  забезпечує  перевезення персоналу АЕС та  інших підприємств.  Кожного року водії  автобусів перевозять понад  5  млн.  пасажирів,  розширюють  мережу транспортних послуг населенню.

Більшість  пасажирських  маршрутів починаються і закінчуються на  майданчику Южноукраїнського автовокзалу. Для  пассажирів, водіїв та обслуговуючого персоналу тут створено всі  умови: працює достатня  кількість касових точок, магазинів, їдальня, розповсюджуються періодичні  видання, надають послуги камери зберігання  вантажу та кімнати  відпочинку.

Южноукраїнський  автовокзал обслуговує пасажирів та водіїв більше 50  транзитних маршрутів  Київського, Одеського, Миколаївського,  Кишинівского, Кіровоградського  напрямків.

 СОЦІАЛЬНА СФЕРА

З 1 січня 1978 року на будівництві атомної станції почала виходити  багатотиражна газета «Мирний  атом». Висвітлення ходу будівництва АЕС і міста було головним завдання газетярів.  З метою мобілізації зусиль будівельників на виконання поставлених завдань в різні періоди тут виходили спеціальні випуски центральних газет «Радянська Україна»,   «Молодь України», обласної газети «Южная правда».  На будівництві та в колективі атомної станції працювали редакції місцевого радіомовлення.

З 1 січня 1988  року на атомній станції, з метою широкого інформування експлуатаційного персоналу, засновано газету «Енергетик», разовий наклад якої понад 7 тисяч примірників. У 1991 році вийшов перший  номер газети  Южноукраїнської міської  ради «Контакт».

Мережа  кабельного телебачення  Южноукраїнська  створювалась  на  базі   служб зв’язку та інформації атомної  електростанції. Зараз підприємство   телевізійних мереж  «Квант» працює у складі  акціонерного товариства  «Атомсервіс».  За  дев’ять років на місцевому телебаченні сформовано кабельну мережу, яка охоплює більше 10 тисяч абонентів. Кожен житель міста  може стати абонентом кабельної телевізійної мережі і приймати у своїй квартирі 19 телевізійних каналів. Один з діючих каналів  використовується  для трансляції програм місцевої телестудії «Квант» та програм «Аргумент»,  «Новини» та інших, підготовлених редакцією телебачення служби інформації Південно-Української АЕС.

В Южноукраїнську працює 31 магазин по продажу продовольчих товарів, 23 торговельних підприємства реалізують населенню товари  промислового призначення.  Громадське харчування забезпечують 14 їдалень, 18 буфетів, 22  бари та кафе, ресторан.

Побутові  послуги южноукраїнцям та гостям міста  надають 73 малі приватні  підприємства.

Кожного дня людно на ринку міської комунальної власності, де обладнано   понад 300 торговельних місць та на нещодавно введеному в експлуатацію критому ринку АТ «Атомсервіс»,  який за день відвідує  понад три тисячі покупців.

Роздрібний товарообіг торговельних підприємств міста за рік перевищує 20 млн. грн., в тому числі громадського харчування – 2,5 млн. грн. У загальному обсязі роздрібного товарообігу найбільша питома вага (78,5 %) припадає на підприємства колективної форми власності.

Обсяг платних послуг населенню за 1999 рік склав 16136 тис. грн., в тому числі близько 500 тис. грн. виробничого характеру.

Без сучасного комунального господарства важко уявити наше місто. Перші  підрозділи комунальних служб створювались у складі виробничих колективів і на перших порах виконували обов’язки  відділів  розселення працівників та вирішення окремих соціальних проблем. Згодом, коли в Южноукраїнську сформувався  власний житловий фонд, зросла кількість населення, а житлові  масиви стали тісно пов’язаними з мережею інженерних комунікацій, були утворені спеціалізовані виробничі колективи для обслуговування житлового фонду,  мережі водопостачання та водовідведення, електропостачання, будівництва  та  ремонту доріг, експлуатації ліфтового господарства. ЖКУ ВП «ПУ АЕС» експлуатує 123 житлових будинки та 7 гуртожитків. У березні 2000 року колектив житлово-комунального господарства відзначив двадцятиріччя від дня заснування.

Житлово-комунальне управління, підприємства водо-каналізційного господарства та теплових мереж, електричних систем, ремонтно-будівельна  дільниця, що працюють у складі відокремленого підрозділу «Південно-Українська  АЕС», дочірні підприємства АТ «Атомсервіс»,  міський відділ архітектури та підприємства міської комунальної власності дбають про те, щоб у кожній квартирі було тепло, затишно і зручно, щоб ошатними і привабливими були наші двори, проспекти  та площі.

Багато уваги надається вдосконаленню комунального обслуговування,   залученню жителів міста до зразкового утримання  міської території. Кожного року в Южноукраїнську проводяться екологічні місячники по наведенню порядку на закріпленій території та благоустрою, а також конкурси на кращий  двір, на кращого двірника. Для озеленення міської території та благоустрою парків, скверів, проспектів висаджується тисячі дерев та троянд. Для  вирощування саджанців декоративних дерев створено розсадник. На прибережній території розбито дендропарк.

Для обслуговування фінансово-економічної діяльності підприємств, установ, організацій та населення в Южноукраїнську працюють відділення  «Промінвестбанку», а також  філії  комерційного банку «Зевс» та державного Ощадного банку України.  Тут здійснюються всі види банківських розрахунків та платежів.

Турбота  про здоров’я жителів міста завжди  була серед  невідкладних  завдань  місцевої влади та керівників підприємств. На перших порах будівельники  користувались послугами сільської амбулаторії, яка згодом виросла до сучасного медичного комплексу. На сьогодні медичне обслуговування різних верств населення міста проводиться кількома медичними  закладами, які об’єднує спеціалізована медико-санітарна частина №2. У місті працює три поліклініки: дитяча, для дорослих та стоматологічна, а також  стаціонар на 250 місць, жіноча  консультація, станція  швидкої  допомоги, санепідемстанція, профілакторій, аптека. Медичні пункти обладнані на атомній станції та в інших колективах промислових підприємств. У СМСЧ-2 працюють кваліфіковані  спеціалісти, які для лікування широко використовують сучасні  досягнення науки та техніки. Особлива увага приділяється зміцненню здоров’я  постраждалих від наслідків Чорнобильскої аварії та людей  похилого віку.

В  Южноукраїнську  для вирішення проблем медичного обслуговування використовуються принципи страхової медицини. Тут успішно працює акціонерна компанія «Алькона»,  яка застрахувала на випадок захворювань більше 10 тисяч  жителів міста.

 СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ

Велику роботу з профілактики захворювань та лікування без відриву від виробництва здійснює санаторій-профілакторій Південно-Української АЕС  «Іскра». Для оздоровлення людей тут створені не гірші умови, ніж у визнаних оздоровчих закладах Півдня України та Криму.

Южноукраїнськ можна віднести до міст, де всі жителі прагнуть забезпечити  високий рівень правової культури, захисту, недопущення  правопорушень.  Цьому сприяє  злагоджена  робота правоохоронних органів. Міське  управління внутрішніх справ вирізняється  кваліфікованими  співробітниками, готовими  щохвилини  стати  на  захист  інтересів  громадян.  Запорукою  успіху  у боротьбі  зі  злочинністю  стали  міцні  зв’язки  правоохороних органів  з трудовими  колективами  міста.

Три   воєнізовані  пожежні  частини завжди готові вступити в бій з вогнем.  Южноукраїнські пожежні брали участь у ліквідації наслідків  аварії на Чорнобильській АЕС – особовий склад частини на  чолі з  В.С. Маєвским   прийняв бойову естафету від відважних чорнобильських пожежників  і стояв на бойовому рубежі протягом місяця. Особовий  склад  пожежних частин має  високий  рівень  професійної підготовки, постійно вдосконалює свою  майстерність, планомірно проводить профілактичну роботу з населенням, з учнями середніх шкіл та професійно-технічного училища.

В Южноукраїнську піклування про людей похилого віку, ветеранів та учасників війни, пенсіонерів, інвалідів,  чорнобильців, багатодітні  родини  покладено на управління соціального захисту населення.   Воно створене 21 грудня 1994 року шляхом обєднання відділу соціального захисту міськвиконкому, територіального центру соціальної допомоги та пенсійного відділу.  Управління очолює заступник міського голови В.О. Бизова. Тут турбуються про всі верстви найбільш незахищеного населення. У  місті проживає 4945 пенсіонерів, 863 інваліди, в тому числі 138 дітей, 1448 чорнобильців, з них 436 дітей.  Для оздоровлення пенсіонерів та інвалідів відкрито соціально-оздоровчий центр  «Турбота»,  де  налагоджено харчування, медичний догляд, відпочинок. Протягом останнього року послугами центру скористались 254 людини.  Для неповнолітніх дітей -інвалідів у дитячому садку відкрито спеціалізований  центр для навчання та виховання.

У місті створена і діє мережа пільг та послуг для малозабезпечених: проводиться робота по їх працевлаштуванню, надається матеріальна допомога, здійснюються компенсаційні виплати та пільги, а також проводяться заходи по організації відпочинку та оздоровлення.

У 1986 році в селищі будівельників та енергетиків було створено товариство ветеранів Великої  Вітчизняної війни. Згодом воно об’єднало у своїх рядах і ветеранів праці. Міський «Фонд милосердя» координує благодійну діяльність, допомагає хворим ветеранам.

У 1987 році у місті було організовано хор ветеранів війни, праці та військової служби, який продовжує радувати глядачів своєю творчістю.

 НАША МОЛОДЬ

В Южноукраїнську працює 19 освітніх установ, в тому числі  4 загальноосвітні, початкова та вечірня школи, центр дитячої юнацької творчості, станція юних техніків, дві дитячо-юнацькі спортивні школи, навчально-виробничий комбінат, 7 донецьких дитячих закладів та професійно-технічне училище. У місті діють консультативні пункти чотирьох вищих навчальних закладів. Готується до відкриття гімназія.

В закладах освіти міста працює 466 вчителів, які навчають 7866 учнів. Для підвищення престижу професії вчителя, а також фахової та методичної майстерності, з 1994 року проводиться щорічний конкурс «Учитель року». В педагогічних колективах працює два вчителя, відзначених орденами та медалями, 64 педагоги удостоєні знака «Відмінник освіти», 11 працівників нагороджені грамотами міністерства освіти України.

З 1993 по 1999 рік 146 випускників закінчили загальноосвітні школи з медалями. Традиційними стали у місті травневе свято для обдарованих  дітей – «Журфікс» та червневі урочисті проводи випускників у самостійне життя.

Середнє професійно-технічне училище готує кваліфікованих робітників для атомної електростанції та спеціалістів масових професій. Тут створені всі умови для навчання, виробничої практики та відпочинку учнів. Кожного року у робітничу сім’ю міста вливається більше 350 випускників училища.

У  міському навчально-виробничому комбінаті навчається  1238 учнів 10-11 класів, з яких сформовано 63 групи з 12 основних профілей. Основна  мета  діяльності  комбінату – поглиблення трудової підготовки старшокласників. Тут  можна опанувати професію перукаря, кулінара, оператора ПЕОМ, швачки, пожежника,  референта, бухгалтера, кресляра.

З 1989 року у місті працює станція юних техніків. Гуртковою  роботою охоплено  1550  учнів. Діти  відвідують 17 технічних гуртків, в 11 групах   вони вчаться народним промислам,  у чотирьох  об’єднаннях вивчають історію  рідного краю  та   краєзнавство.  Кращі гуртківці брали участь в обласній виставці  «Дизайн  у технічній творчості учнівської молоді»,  у  Всеукраїнському  русі «Моя  земля – земля моїх  батьків».  У СЮТі    відкрито  історико-краєзнавчий  куточок. Тут працює наукове товариство  “Пошук”,  підтримує юні таланти, виховує творчу національну еліту. За п’ять  років товариство залучило до навчання  більше 100 дітей.

Центр дитячої юнацької творчості  – це багатопрофільний  позашкільний  заклад, який організовує навчально-виховну  роботу серед  школярів, розвиває інтереси  і здібності  дітей, сприяє всебічному  розвитку особистості. В центрі працює 40 гуртків,  в яких навчається понад 1900  дітей  різного віку за різними  напрямками   мистецтва: хореографія, художня  вишивка, фітодизайн, образотворче мистецтво, декоративний  розпис, кулінарія  та технологія  приготування страв, крій та шиття  сучасного  одягу, виготовлення  сувенірів, м’якої  іграшки. Особливою популярністю  серед  дітей  користується  колектив  художньої  вишивки. У 1996 році  він брав  участь у третьому Всеукраїнському дитячо-юнацькому фестивалі традиційних  народних  художніх  промислів у місті  Дніпропетровську, а також  у  конкурсі  юних майстрів  народного мистецтва «Природа  і творчість» у  Києві.  Рушники, виготовлені  руками дітей, прикрашають виставки декоративно-прикладного мистецтва. ЦДЮТ проводить у місті  розважально – ігрові програми, спортивні  вікторини та змагання,  організовує  виступи  танцювальних  колективів  «Калинонька»  та  «Едельвейс».

Перший  дитячий  садок у селищі будівельників та енергетиків Південно-Української АЕС було введено в експлуатацію весною 1977 року.  Згодом  відкрили двері для  юних жителів  міста дитячі садки «Ромашка», «Веселка»,   «Іскорка», «Джерельце», «Світлячок»,  «Веселі коники», «Казка»  і «Червона  квіточка».   Всі дитячі заклади побудовані за типовими проектами, мають просторі і світлі  групові приміщення, чудові спортивні  і музичні  зали та басейни.

Дитячі  дошкільні заклади  мають хорошу  матеріальну  базу, достатню  кількість  іграшок, спортивного обладнання та наочних посібників. В них працюють два комп’ютерні комплекси, обладнано фізіокабінети для профілактики захворювань. Педагогічні  колективи  у своїй  роботі  використовують  сучасні  форми  і методи  навчання  і виховання  дітей. Вони обладнали чудові «Світлиці» для ознайомлення дітей  з історією України,  кабінети для  вивчення іноземних мов та занять зображувальною діяльністю. Діти з задоволенням займаються фізкультурою, хореографією, вивчають іноземні  мови.

У складі міського відділу культури працюють школа мистецтв та дві бібліотеки для дорослих і одна – для дітей.  Загальний книжковий фонд складає 36513 примірників. Кожного року бібліотеки відвідують 2805 дорослих та 2109 юних читачів.

Южноукраїнська школа мистецтв відкрилась у 1981 році. Школа має 621 випускника. Багато з них одержали спеціальну освіту і працюють в закладах культури міста і України.  Школа об’єднує вихованців та педагогів трьох відділень – музичне, хореографічне, художнє. Тут сформувався професійний колектив, який працює за державною программою та організовує роботу в творчих студіях. Школу мистецтв відвідує більше 300 талановитих дітей, які поєднують навчання з роботою творчих колективів: старшого і молодшого хору, ансамблі баяністів-акордеоністів,  скрипалів,  бандуристів, хореографічного колективу.

У 1987 році гостинно відкрив  двері для южноукраїнців  новозбудований Палац культури і техніки «Енергетик». Відразу він став справжнім культурним центром для  мешканців міста. До послуг відвідувачів сучасний концертний зал на 625 місць, а також просторі лекційний, танцювальний, читальний зали. Цікаво можна відпочити у музичній вітальні чи в кафе, знайти цікаве для себе заняття у численних студіях, колективах, клубах. У Будинку  культури  працюють 13 колективів художньої самодіяльності, які  постійно відвідує 1350 дітей та дорослих.  Тут вдосконалюють свою майстерність відомі в Україні і за її межами зразково – показовий ансамбль танцю «Квіти України» під керівництвом заслуженого працівника культури України О.Б. Форостенко, члени клубу спортивного бального танцю «Вдохновение» під керівництвом Л.Ю.Самчинської, який є неодноразовим призером обласних, республіканських та міжнародних конкурсів. Користуються популярністю добре відомий в області  зразково-показовий ансамбль сучасного танцю «Калейдоскоп», зразково-показова дитяча хорова капела «Рондо», яка  брала  участь  у республіканських та міжнародних конкурсах хорового співу, камерний хор «Ренессанс»,  народний дитячий оркестр народних інструментів «Колорит».  Успішно працюють театр мініатюр «Нон-стоп», хор української пісні, хор ветеранів та духовий оркестр, ансамбль української пісні «Берегиня», вокально-естрадна студія «Галатея», народний ансамбль танцю «Енергія».   Цікаво і плідно працюють клуби за інтересами: сатиричний  «Кактус»,  для людей похилоги віку «Ріо-Ріта»  та «Доброта», молодіжні «Діаманти ХХI віку» та «КВВ»,  які допомагають мешканцям міста  змістовно організовувати своє дозвілля.

Визначною подією для всіх жителів міста стало відкриття  у 1998 році  художньої галереї «Гард». Дякуючи зусиллям президента АТ «Юженергобуд»  Ю.О. Нагулка – творчо обдарованого енергійного митця, місцеві художники, а також їх об’єднання з інших міст тепер мають можливість виставляти свої роботи на огляд южноукраїнцям та гостям міста.

Інформаційно-культурний центр «Імпульс» створений для проведення  інформаційно-роз’яснювальної та культурно – масової  роботи  з представниками громадськості, школярами, студентами та гостями Южноукраїнська. Крім інфомаційної діяльності з питань роботи Південно-Української АЕС та перспектив атомної енергетики в «Імпульсі» багато уваги надають  організації дозвілля молоді. Тут працюють студії східних єдиноборств, гітари, фортеп’яно, флейти, естрадної музики та вокала, ритмічної гімнастики. Працівники інформаційного центру проводять тематичні, конкурсні, танцювально – розважальні, музично-пізнавальні програми.

Бібліотека Палацу культури «Енергетик» обслуговує більше 8 тисяч жителів міста. Її книжковий фонд складає 59120 примірників з різних галузей знань. Працівники бібліотеки особливу уваги приділяють довідково-бібліографічній і інформаційній роботі з читачами. У просторому читальному залі проходять дні інформації, бібліографічні огляди, бесіди, оформляються книжкові виставки.

 Розвиткові фізичної культури та спорту в Южноукраїнську завжди  надавали  багато  уваги.  З перших днів існування робітничого містечка у гуртожитках, на  дворових майданчиках, на стадіоні  проводились змагання  різних рівнів. Спортсмени  Южноукраїнська були і залишаються  добре відомими  в області  і в Україні. З їх участю останнім часом проходять і міжнародні  змагання  з різних видів  спорту. Сприяє цьому міцна матеріальна база, що дозволяє організувати тренування  протягом  цілого  року.

Спортивний комплекс «Олімп»  працює з 1988 року. У його складі стадіон на 5500 місць, стрілецький тир, два басейни, 6 спортивних майданчиків, 5 спортивних залів. З численними шанувальниками спорту працюють 27 тренерів, 9 інструкторів. Тут створено і успішно виступають дві професійні команди: жіноча баскетбольна команда «Олімп» вищої ліги чемпіонату України та футбольна команда «Олімпія» другої ліги чемпіонату України.

Успішно працюють 38 спортивних секцій з 12 видів спорту. На базі спортивного  комплексу щорічно оздоровлюється близько 1000 юних южноукраїнців.

Дитячо-юнацька спортивна школа комбінату культурно-спортивних споруд «Олімп» розвиває 6 видів спорту. Плаванням, футболом, греблею, художньою гімнастикою, спортивним орієнтуванням та легкою атлетикою займаються понад 540 дітей.

Відділення плавання  має своїх лідерів: майстрів спорту К. Клесову та І. Маршевську, кандидатів у майстри спорту Ю. Михайлик, А. Дзеркаль.

У групі спортивного орієнтування чимало займається учасників чемпіонатів світу, серед них Л. Дяченко, О. Волков, А. Мелешко, В. Хоруженко.

Шість майстрів спорту  підготувала секція греблі на байдарках та каное: С. Шаповал, О. Навітній, Р. Босий, О. Нікітін, О. Савостов, Р. Зуєнко.

В Южноукраїнську добре відомі імена  майстрів спорту – з легкої атлетики –  Лариси Нечваль, з боксу – Сергія Платонова, з художньої гімнастики – Анни Британ, кандидатів у майстри спорту Наталії Мельник, Ксенії Брежневої, Насті Бойко, Наталі Сидорченко, Ганни Жевеги та інших.

Близько ста юних футболістів підготовлено віділенням футболу.

У ДЮСШ міського відділу освіти вдосконаленням своїх спортивних навичок займається 426 учнів. Серед них один майстер спорту, 17 кандидатів у майстри спорту, 7 чемпіонів України. 45 переможців обласних змагань, 70 спортсменів масових розрядів.  Відділення боксу підготувало майстра спорту  міжнародного класу М. Головізніна – призера  чемпіонату світу 1996 року,  дворазового  чемпіона України. На боксерському майданчику успішно виступають кандидати  у майстри спорту, неодноразові призери  першості  України  Д. Юрчук та А. Паначев. Відділення плавання підготувало шість кандидатів у майстри спорту,  які  неодноразово ставали переможцями й призерами першості України: О. Мудрак, Н. Кись, О. Бондарь, О. Ляшкевич, А. Слоніхіна,  С. Шашин. Відділення дзю-до має у своєму активі переможців та призерів  першості  України Н. Серебрянську, А. Гудь,  І. Семкова, А. Галюцкого, А. Семенюка.

Южноукраїнськ – це місто, якому  поталанилою. Воно розташоване на території ландшафтного регіонального парку «Гранітно-степове Побужжя».  Природний парк займає   мальовничу територію   площею  понад 5000 гектарів. Тут Південний Буг несе свої води у крутих кам’янистих берегах, які утворюють глибокі каньйони. Прибережні скелі здіймаються над поверхнею води на 40-50 метрів,  русло річки всіяне численними мальовничими порогами, водограями та островами.

Гранітно-степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не поринула у морські глибини і зберегла для нас унікальні об’єкти живої природи.  За оцінками дослідників, у Прибужжі виявлено близько 800 видів вищих рослин, тут мешкає не менше 9 тисяч видів комах, 183 види хребетних тварин, 86 представників флори і фауни занесені до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Територія  Побужжя навколо Южноукраїнська  багата  археологічними пам’ятками, які досліджувались  в період будівництва атомної станції та об’єктів гідроенергокомплексу. Тут  виявлено 98 археологічних пам’яток періоду палеоліту, мезоліту, неоліту, мідного та залізного віків, епохи бронзи, черняхівської та трипільської культур, а також поселення кімерійців,  скіфів, ольвіополітів, давніх слов’ян, римлян.

Неподалік Южноукраїнська знаходиться визначне місце, пов’язане зі знаменитою на весь світ Запорізькою Січчю. Тут у 1770 році знаходився  адміністративний центр Бугогардівської паланки, однієї з найбільших   територій Запорізької Січі. Паланковим атаманом свого часу тут був відомий січовик Дмитро Вишневецький, знаний у народі як легендарний Байда.

Зважаючи на історичні та природні особливості Побужжя,  южноукраїнці свято бережуть і примножують  історичні та природні  пам’ятки рідного краю.

Южноукраїнськ – одне з наймолодших міст України. Історія його буття  займає чверть століття. За цей час на  високому березі Південного Бугу з’явилось  невеличке,  зручне для жителів  місто, що  нині  відповідає найприскіпливішим  вимогам містобудування. Воно стало для багатьох  людей  родинним вогнищем. Всі мешканці наполегливо дбають про світле майбутнє Южноукраїнська.

ЦЕ МІСТО, В ЯКОМУ ВАМ ЗАВЖДИ РАДІ!

 

Відповідальний за випуск А.М. Ненько.

РА «Століття», Україна, 2000

Show Buttons
Hide Buttons