ПРАВДА ПРО ДЮКЕР

Майже рік посадовці міської ради говорять про аварійний стан каналізаційного колектору в акваторії Ташлицького  ставка-охолоджувача. Цій темі присвячувались публікації в «Пам’ятках», в газетах «Контакт», «Єдність», під час «прямих ефірів», друкувались схеми відведення колектору навколо Ташлика й відповідальні особи  коментували можливі проблеми екологічного забруднення Південного Бугу і навіть Чорного моря.

Неодноразово до цієї теми звертався сайт «Новый Город», ставлячи під сумнів  критичну позицію влади стосовно стану колектора, і наполягав, що відповідальність за стан Ташлика лежить на плечах ВП «ЮУ АЕС» і треба дочекатись коментарів від  балансоутримувачів напірного каналізаційного колектору. І ось діждались: газета «Энергетик» опублікувала відповідь южноукраїнським посадовцям стосовно звинувачень на адресу ВП «ЮУ АЕС», з яким і знайомимо наших читачів.

 Віктор ЄМЕЛЬЯНОВ, начальник цеху водопровідно-каналізаційного господарства та теплових мереж ВП ЮУАЕС:

– Одразу слід зауважити, що одна частина напірного каналізаційного колектору (НКК) – від КНС-3 (каналізаційної насосної станції) до Ташлицької водойми – перебуває в комунальній власності (за рішенням виконкому Южноукраїнської міськради від 15.01.2003 року). Друга частина – це підводна ділянка трубопроводу під Ташлицькою водоймою, тобто дюкер, та суходільна ділянка – від Ташлика до очисних споруд господарсько-побутової каналізації (ОСГПК) – належить ВП ЮУАЕС.

У ВП ЮУАЕС створено таку систему якості, за якої неможливо не приділяти необхідної уваги всім сферам діяльності, за які несе відповідальність відокремлений підрозділ. І твердження щодо аварійності напірного колектора, зокрема, дюкерного переходу, не відповідає дійсності.

Южно-Українська АЕС приділяє значну увагу стану підводної частини НКК. Свого часу було розроблено Програму водолазно-приладового обстеження підводних переходів НКК місто-ОСГПК, яка передбачає водолазне обстеження напірних каналізаційних колекторів на дільниці їх переходу через Ташлицьку водойму-охолоджувач один раз на 8 років. Крім того, діє Програма контролю за станом товщини стінок трубопроводів напірних колекторів господарсько-побутової каналізації магістральних водоводів та трубопроводів теплової мережі.

Водолазне обстеження ізоляції трубопроводу підводної частини (дюкерів) напірних каналізаційних колекторів місто – ОСГПК виконано 29.05.2001 року (акт №06-1/570 від 30.05.2001 р.). Згідно з отриманими результатами її загальний стан визнано задовільним, місць пошкодження футерівки (захисного внутрішнього облицювання) не виявлено. З грудня 2004 року по січень 2005 року було проведено водолазне обстеження дюкерів НКК із заміром товщини стінки трубопроводу, на підставі якого складено технічний звіт та акт №АК.0300.0004.0238 від 22.02.2005 р. Заміри товщини стінок становили: для НКК Ду 800 (один трубопровід) – від 8,6 мм до 9,8 мм, за норми 5,53 мм;  для НКК Ду 400 (три трубопроводи) – від 10,8 мм до 12,0 мм, за норми 4,25 мм.

З травня по червень 2013 року було виконано чергове водолазне обстеження дюкерів напі- рних каналізаційних колекторів та складено акт №2-06/3 від 02.06.2013 р. Товщина сті- нок трубопроводів напірних каналізаційних колекторів знову засвідчила задовільний стан труби. Товщина стінок становила: – для НКК Ду 800 – від 8,5 мм до 9,6 мм, за норми 5,53 мм; – для трьох НКК Ду 400 – від 10,5 мм до 11,7 мм, за нор- ми 4,25 мм.

Поширена містом інформація щодо товщини стінок трубопроводів напірного каналізаційного колектору 2-3 мм даними водолазного обстеження не підтверджена, тож не відповідає дійсності.

Напірні каналізаційні колектори місто-ОСГПК Ду 400 введено в експлуатацію в 1979-му та 1980 роках. Отже, за 35 років експлуатації стоншення стінок трубопроводів дюкерів становило 12,5%. НКК Ду 800 було введено в експлуатацію у грудні 1985 року, відповідно, за 29 років стоншення стінок труби дюкеру становило 14%.

Навіть у разі виходу з ладу напірного каналізаційного колектора місто-ОСГПК Ду 800 у місці переходу через Ташлицьке водосховище існує три резервних трубопроводи Ду 400, кожен з яких за теперішнього об’єму стічних вод здатен без перешкод транспортувати їх до ОСГПК, не створюючи передумов для будь-яких надзвичайних ситуацій.

Як вже викладено раніше, стан трубопроводів, які перебувають у зоні відповідальності ВП ЮУАЕС, задовільний. А от у зоні відповідальності КП ТВКГ декілька років тому сталася крадіжка напірних резервних колекторів. Їх відсутність може призвести до потрапляння нечистот у річку Південний Буг.

 Відтоді, як інженерні комунікації було передано від АЕС до КП ТВКГ, жодного обстеження не було. І саме цим стурбовані у Южноукраїнському відділі управління СБУ в Миколаївській області.

Якщо ж усе-таки припустити ситуацію, що підводну частину НКК буде пошкоджено, то нечистоти потраплять до Ташлицького водосховища, яке є технічною водоймою. За такої ситуації відокремлений підрозділ «Аварійно-технічний центр» ДП НАЕК «Енергоатом» протягом двох днів здатен усунути будь-яку аварію на дюкерах.

А ось в разі пошкодження суходільної частини НКК (мало місце навесні 2013 року), яка перебуває в зоні відповідальності КП ТВКГ, нечистоти потраплять до р. Південний Буг. Тому не можна нехтувати контролем технічного стану суходільної частини, яка знаходиться на балансі комунального підприємства.

Підсумовуючи все сказане, наголошую: стан існуючих напірних колекторів у зоні відповідальності ЮУАЕС задовільний; вжиті відокремленим підрозділом заходи щодо контролю за станом НКК є достатніми та адекватними; відсутність аварій на дюкері НКК протягом усього терміну експлуатації підтверджує надійність трубопроводів і унеможливлює будь-які негативні екологічні наслідки; інспекційні перевірки державними органами жодного разу не виявили будь – яких зауважень до стану дюкеру та суходільної частини НКК, які перебувають на балансі ВП ЮУАЕС.

Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ ВП ЮУАЕС

Show Buttons
Hide Buttons