Декларуємо по-новому!

Добровільне декларування доходів – загальноприйнята практика в усьому світі, яка свідчить про податкову культуру громадян та їх свідоме виконання конституційного обов’язку. Про початок цьогорічної кампанії декларування та її новації – у розмові із начальником Вознесенської ОДПІ Наталією Іванівною Манжелей.
– Наталія Іванівно, які доходи підлягають декларуванню та хто саме має здійснити цю процедуру?
– Хочу зауважити, що річне декларування доходів пов’язано із виконанням платниками податку на доходи фізичних осіб норм Податкового кодексу України. Зокрема, громадяни, які в минулому році отримували доходи від особи, яка не є податковим агентом, від надання в оренду або житловий найм нерухомості, доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, іноземних доходів, доходів, отриманих від двох і більше податкових агентів, доходів від провадження незалежної професійної діяльності, інших доходів, декларування яких передбачено чинним законодавством, повинні включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати податкову декларацію, а також сплатити податок з таких доходів.
– А які доходи найчастіше декларують вознесенці?
– Якщо говорити про минулорічну кампанію декларування, то жителями Вознесенщини було подано 1924 декларацій про майновий стан і доходи, отриманих у 2015 році, в яких задекларовано майже 19486,09 тис. грн. доходів. Найбільше поданих декларацій – це декларації із задекларованими доходами від самостійної обробки земельних ділянок (1653 декларації) та дохід від отриманого спадку та дарунків (69 декларацій). І, звичайно, чимало вознесенців щороку користуються своїм правом на податкову знижку – минулоріч таким правом скористалось 265 жителів нашого міста та району.
– Чи є відмінності цьогорічної кампанії декларування від кампаній попередніх років?
– Так, кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності. Минулорічні доходи громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Ця декларація об’єднала звітність з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Відтепер фізичні особи – платники податків подаватимуть декларацію, в якій окрім податкових зобов’язань з ПДФО, необхідно відображати податкові зобов’язання з військового збору. Крім цього, в новій декларації передбачено визначення платників податків за категоріями, а саме: громадянин, особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) та зменшено кількість додатків.
– Кампанія декларування триває до першого травня, а для приватних підприємців які строки подання декларації про майновий стан і доходи?
– Терміни для подання декларації про майновий стан і доходи залежать від обраної категорії платника. Так, громадяни та особи, які проводять незалежну професійну діяльність зобов’язані задекларувати свої доходи до 01 травня 2016 року. Фізичні особи-підприємці – звітують протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
– Ви згадували про податкову знижку. Поясніть детальніше умови її отримання.
– Дійсно, метою декларування доходів є не тільки сплата податків до бюджету, а й повернення платникам суми податку на доходи фізичних осіб, надмірно утриманого з їх заробітної плати в минулому податковому році. Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Таке право мають платники податку на доходи фізичних осіб, які в 2015 році отримували дохід у вигляді заробітної плати та сплачували протягом року за навчання закладам освіти за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення, проценти за іпотечним житловим кредитом та інші витрати, зазначені в статті 166 Податкового кодексу. При цьому, правом на податкову знижку громадяни можуть скористатися упродовж усього 2016 року.
– Сьогодні податківці говорять про перехід на електронне звітування, а для подання декларації про майновий стан та доходи чи обов’язково платникам приходити до податкової інспекції, чи це можна здійснити в режимі он-лайн?
– Є декілька варіантів подання податкової декларації про майновий стан і доходи до органів ДФС: це особисто платником або уповноваженою на це особою, надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або ж в електронній формі. Зрозуміло, що останній варіант – зручніший.
Слід зазначити, що для спрощення процедури подання декларації в органах ДФС функціонує сервіс «Декларування oн-лайн». Для подачі звітності в електронному вигляді фізичним особам необхідно отримати електронний ключ, який безкоштовно видається представником Акредитованого центру сертифікації ключів з терміном дії на 2 роки.
Слід додати, що на допомогу фізичним особам – підприємцям та громадянам в Центрі обслуговування платників Вознесенської ОДПІ на стендах розміщена актуальна інформація для осіб, які зобов’язані подавати декларацію, випадки, коли така декларація не подається, порядок подання декларації для отримання податкової знижки та інша корисна інформація.
Про податкові зміни 2016 року та розпочату деклараційну кампанію під час семінарів дізнались платники Вознесенщини
Про новації в податковому законодавстві, які вступили в дію у 2016 році, йшлося на семінарах, які були проведені у цьому році для платників регіону за участі фахівців Вознесенської ОДПІ.
На семінарах були висвітлені найбільш актуальні питання, що виникають у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2016 року Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».
Зокрема, розглядались зміни до Податкового кодексу щодо податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток, єдиного податку, податку на майно, єдиного соціального внеску, акцизного податку тощо.
Особливу увагу щодо змін чинного законодавства було приділено у виступі начальника управління оподаткування юридичних осіб Вознесенської ОДПІ Алли Богровенко, зокрема щодо спеціального режиму оподаткування ПДВ у сільському господарстві у 2016р., відкриття додаткових електронних рахунків та перерахування коштів на них, порядку складання податкових накладних, коригування податкових зобов’язань та питання бюджетного відшкодування.
Крім того, податківці нагадали, що в Україні вже стартувала кампанія з декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, яка продовжиться до 1 травня 2016 року. Особливістю нинішньої деклараційної кампанії являється те, що за результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. При цьому податкова декларація про майновий стан і доходи заповнюється за новою формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за № 859.
Вознесенська ОДПІ

Show Buttons
Hide Buttons