Міській бібліотеці – 40 років

Час плине стрімко – літа пролітають як одна мить. 40  років минуло з того часу, як в робітничому селищі будівельників  було відкрито першу бібліотеку.

Міста ще не було, але вже стрімкими темпами йшло будівництво основних об’єктів ПУ АЕС, з’явилися перші будівлі і в майбутньому місті будівельників, на південній околиці села Костянтинівки, яке вже мало 300 – літню історію.

Перші будівельники висадили десант  у  квітні 1975 року. З кожним днем збільшувалась чисельність будівельників всіх професій, в абсолютно переважній більшості  це були молоді люди, яким пощастило бути першими. Життя продовжувалося, знаходився час і на відпочинок. Закладів культури практично не було. Все потрібно було створювати – то був час, коли людина праці цінувалась вище всього.

Паралельно з будівництвом промислової бази, під’їзних автошляхів, залізничних колій в 1975-1977 роках було введено в експлуатацію три п’ятиповерхові будинки, де новосілля відсвяткували не тільки провідні спеціалісти, які формували майбутній колектив, спроможний створити енергогігант на березі річки Південний Буг, а й сім’ї спеціалістів – будівельників.  Першими новоселами в гуртожитках № 3 і №4 стали молоді будівельники, які створювали основу майбутнього міста енергетиків та працювали на основних об’єктах атомної станції.

В гуртожитку розмістили партком і профком, а в Костянтинівці, на перших порах – управління будівництва ПУ АЕС, яке згодом було переміщено в містечко ПДУ, на промисловий майданчик. В 1975 році  створено профспілкову організацію управління будівництва ПУ АЕС, першим головою об’єднаного профкому був обраний Колпаков Микола Іванович,  його заступником став Карабут Станіслав Павлович (вони й сьогодні проживають у місті).  Завдання профспілкового комітету були різноманітні – це й побутові умови, охорона праці, організація дієвого змагання між трудовими колективами, а також створення умов для  масового розвитку спорту та осередків культури.

– На одних з профспілкових зборів, – згадує Фіногенова Ніна Миколаївна, – молоді робітники підняли питання про створення бібліотеки. Голова профкому М.І. Колпаков запитав, чи є в залі спеціаліст-бібліотекар.  Я відгукнулась. На будівництві працювала в бригаді штукатуром, а вже наступного дня після зборів займалась створенням профспілкової бібліотеки.

Бібліотечний фонд поповнювався за рахунок надходжень  з обласної бібліотечної мережі, багато книжок приносили й будівельники. Перша бібліотека розмістилася в кімнаті  гуртожитку №3. Згодом її очолила Копецька Тамара Павлівна,  з нею  продовжувала працювати і Ніна Миколаївна Фіногенова.

З кожним роком збільшувався бібліотечний фонд, в 1979 році бібліотеку було переміщено в більш просторе приміщення – трьох- і однокімнатну квартири будинку №8 (будівельний номер), де було облаштовано молодіжний гуртожиток в період інтенсивного будівництва. На новому місці працівникам бібліотеки вдалось  облаштувати зручну читальну залу, яка користувалась широким попитом у читачів.

Ось так, крок за кроком, з клубу  будівельників (директор Савельєв О.І.), спортивного сектору (Саф’янніков В.П), профспілкової бібліотеки започатковувались міські осередки культури Южноукраїнська.

Профспілкова бібліотека об’єднаного профкому УБ ПУ АЕС стала основою для сучасної бібліотечної мережі міста.  В початковий період в бібліотеці працювали Фіногенова Н.М., Копецька Т.П., Василенко В.П., Трофимова Н.П., Каменецька І.В., а Фатуйма Зоя Пилипівна працює в бібліотеці з 1984 року і тривалий час очолювала колектив. В подальшому бібліотека і бібліотечний фонд були передані об’єднаним профкомом  у комунальну власність.

Сьогодні міська бібліотека для дорослих  розмістилась у просторому приміщенні, яке дозволяє обслуговувати читачів різних поколінь. Поряд – управління соціального захисту і управління пенсійного фонду, школи, професійний  ліцей. В  бібліотеці працює  дружний колектив, який відданий своїй професії.

Напередодні професійного свята, з нагоди 40-річчя створення бібліотеки,  до міського закладу завітали представники влади й поважні гості – колеги з інших бібліотек міста, постійні читачі, представники Українського козацтва. Директор бібліотеки Соломічева Л. А.  розповіла про стан бібліотеки і перспективи її розвитку. Сьогодні фонд складається з 25 тисяч  книжок, відвідують міську бібліотеку 2900 читачів, за рік книговидача складає 56 тисяч.  Керівник закладу висловила слова вдячності всім присутнім, а також владі міста за підтримку.

Працівників бібліотеки з ювілеєм привітали Мустяца Г.Ф.- перший заступник міського голови, Захарко Н.Г. – начальник управління молоді, спорту та культури, представник Українського козацтва, колеги з інших бібліотек, постійні читачі.

Згадали добрим словом колишніх працівників, хто працює і проживає за кордоном, і кого вже немає серед нас – Василенко В.П. и Димкову Т.Г., яка, працюючи  бібліотекарем на теплоході «Адмірал Нахімов», 30 серпня 1986 року, ціною власного життя, врятувала декілька пасажирів.

Сьогодні книга – це засіб спілкування, збагачення своїх знань, і ніякий Інтернет не спроможний замінити прямого спілкування читачів між собою і з працівниками – спеціалістами бібліотечної справи.

Хотілося б побажати їм побільше допитливих читачів, поповнення бібліотечного фонду книгами, які несуть знання, що є спадком  світової культури, книгами з історії України, як минулих часів так і сьогодення.

Присутній на зустрічі, постійний читач бібліотеки, з 1979 по 1984 рік – голова об’єднаного профкому УБ ПУ АЕС Василь Сандул.

На фото: керівники партійних, профспілкових та  громадських організацій перших років будівництва ПУ АЕС.

Show Buttons
Hide Buttons