Податкова інформує

Про звернення громадян та «Пульс» за круглим столом
Днями в приміщенні Вознесенської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області відбувся «круглий стіл» за участі начальника інспекції Манжелей Наталії Іванівни (на фото) та платників податків. Дана зустріч була присвячена зверненням громадян та загальнодоступному сервісу «Пульс».
Під час круглого столу Наталія Іванівна зазначила, що людина, її права та свободи відповідно до Конституції України визнані найвищою соціальною цінністю. Одне із завдань держави полягає в наданні платникам податків якісних послуг. В органах ДФС реалізація цього завдання полягає в забезпеченні права громадян на звернення, на доступ до публічної інформації, на отримання адміністративних послуг. В інспекції створені і підтримуються у належному стані умови для практичної реалізації громадянами права на звернення. Це забезпечує громадянам можливість відстоювати свої права і законні інтереси та відновлювати їх у разі порушення. Акцент робиться на тому, щоб кожен, хто звертається до органів ДФС, був почутий.
Наталія Іванівна звернула увагу присутніх на те, що з 28.10.2015 набрала чинності нова редакція статті 5 Закону України «Про звернення громадян», згідно з якою письмове звернення може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.
Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Однак, якщо воно надсилається без використання електронного цифрового підпису, то повинно мати вигляд скан-копії та/або фото копії.
Не лишився поза увагою і сервіс «Пульс». Начальник Вознесенської ОДПІ нагадала про те, що робота сервісу спрямована на виявлення фактів корупції, забезпечення довіри платників податків та пересічних громадян до фіскальної служби, формування у них впевненості у дієвості механізму подолання корупції. Результатом роботи є ліквідація будь-яких перешкод, що заважають підприємницькій діяльності суб’єктів господарювання.
В завершення Наталія Іванівна відмітила, що робота фахівців інспекції направлена на подальший розвиток партнерських відносин з громадянами та бізнесом.
Кампанія декларування 2016 року у запитаннях – відповідях
У Вознесенській ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» на питання дозвонювачів щодо кампанії декларування 2016 р. відповідала перший заступник начальника Вознесенської ОДПІ Літвак Наталія.
Пропонуємо вашій увазі окремі запитання-відповіді.
1. Які строки подання декларації?
Відповідь: Нова декларація передбачає визначення категорії, до якої відноситься платник податків (рядок 8 розділу І декларації): громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність; підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Податковим законодавством установлені такі строки для подання декларації:
громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;
підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
2. Які основні випадки отримання доходів, за яких платник податків повинен подати декларацію?
Відповідь: У таких випадках платник обов’язково повинен подати декларацію:
-доходи від підприємницької діяльності (ст. 177 ПКУ)
-доходи від провадження незалежної професійної діяльності (ст. 178 ПКУ)
-доходи, отримані від двох і більше податкових агентів, згідно з п.п.”є” п. 176.1 ст. 176 ПКУ
-доходи, отримані від особи, яка не є податковим агентом (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ)
-іноземні доходи (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ)
-доходи від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 ПКУ)
-доходи від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомості, ящо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання (п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170)
-від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна, манових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, крім спадкоємців-нерезидентів (п.174.3 ст. 174 ПКУ)
-за ухвалою суду, за яким прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (п.п 173.4 ст. 173 ПКУ)
-у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)
-у разі отримання благодійної допомоги, відповідно до п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, у сумі, що перевищує граничний розмір, встановлений абз. «б» п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ, або використану не за цільовим призначенням
-у разі отримання цільової благодійної допомоги не використаної та не повернутої благодійнику у строки визначені законодавством (п.п. 170.7.5 п. 170.7 ст. 170)
-у разі отримання нецільової благодійної допомоги, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір, установлений п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170)
-у разі отримання додаткового блага у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)
-доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, у випадках передбачених п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ
3. Які зміни були внесені до декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь: Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859 (реєстрація в Мін’юсті України 26.10.2015 року за № 1298/27743) затверджено нову форму декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо її заповнення. Вищезазначений наказ набув чинності 17.11.2015 року.
Одночасно визнано таким, що втратив чинність, Наказ Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року № 793 “Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 179/24711.
Для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема, від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, визначають податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в одній податковій звітності. При цьому подання будь-якої додаткової звітності не передбачається.
Тепер додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при:
– отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених Податковим кодексом;
– операціях з інвестиційними активами;
– отриманні іноземних доходів;
– визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Значна кількість інформації, яка раніше заповнювалась в додатках, наразі відображається в самій декларації.
Так, інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації.
Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку раніше заповнювали декларацію і додаток, в якому визначали реквізити всіх первинних документів за понесеними витратами. Тепер такі фізичні особи заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення.
Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в додатку без заповнення додатку та переліку відчуженого майна.
Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатку відображається в декларації.
Крім того, якщо за результатами перерахунку податку з доходів, отриманих від двох та більше податкових агентів у випадках передбачених законодавством, виникає від’ємне значення, такий платник податку за результатами 2015 року має право задекларувати суму податку на доходи фізичних осіб до повернення з бюджету.
Одним з нововведень є те, що платник податків самостійно визначає свій статус: громадянин; особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність або підприємець, який перебуває на загальній системі.
4. В яких випадках податкова декларація не подається?
Відповідь: Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:
– від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
– від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІVрозділом ПКУ;
– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;
– у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ;
– зазначені у п.п. “є” п. 176.1 ст. 176 ПКУ доходи від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
5. Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовується до доходів, отриманих у 2015 році?
Відповідь: Слід враховувати, що до доходів, отриманих у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб:
15 відсотків бази оподаткування – щодо доходів (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.6 ст. 167 ПКУ), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;
20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, – до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;
подвійна ставка податку (30 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів;
20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 ПКУ). Перелік пасивних доходів визначено п.п. 167.5.3 п.167.5 ст. 167 ПКУ, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти;
5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV ПКУ, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.
Звітуєш електронно – економиш власний час!
Користування мережею Інтернет з кожним роком стає все більш невід’ємною частиною нашого життя. Державна фіскальна служба України постійно впроваджує та удосконалює електронні сервіси для платників, серед яких – подання звітності в електронному вигляді. Тому електронна звітність є не вимогою часу, а необхідністю сьогодення.
Сьогодні платники податків мають змогу подавати податкову звітність безпосередньо зі свого офісу, не витрачаючи час на відвідування податкової інспекції. Зникає необхідність і в придбанні самих бланків звітності. Перехід на електронну систему звітності дає також багато нових можливостей платникам: це і автоматичний розрахунок підсумкових або розрахункових рядків звітності, який зводить до мінімуму арифметичні помилки, і своєчасне оновлення програмного забезпечення при введенні нових звітних форм. З упевненістю можна сказати, що електронна звітність заощаджує не лише час, але й кошти платників податків.
Вознесенська ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області нагадує всім платникам податків, хто ще не відчув зручності подання звітності в електронному вигляді та не має ключа електронного цифрового підпису, що отримати його можна за адресою: м. Южноукраїнськ, вул. Енергобудівників, 5 , каб.29. тел.: (05136) 24746.
Авансові внески з податку на доходи фізичних осіб на 2016 рік не нараховуються
Вознесенська ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області звертає увагу: Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», підпункт 177.5.1 п. 177.5 ст.177 ПКУ, викладено в новій редакції:
Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня.
Авансовий платіж на четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.
Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період фізичною особою – підприємцем не сплачується (пп.2 п.35 Закону).
Таким чином, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу II додатку Ф4.
Форма декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Довідки за тел. 4-46-79

Податкова запрошує на семінари!
Вознесенська ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області протягом лютого проводить наступні семінари:
05.02.2016 року на тему « Декларація підприємця на загальній системі оподаткування за 2015 рік»;
12.02.2016 року на тему: «Нове в оподаткуванні – 2016»;
19.02.2016 року на тему: « Кампанія декларування доходів громадян у 2016 році. Заповнення декларації про майновий стан і доходи громадянами. Податкова знижка на навчання».
Семінари відбудуться о 10.00 год. в приміщенні Вознесенської ОДПІ за адресою: м. Вознесенськ, провулок Бузьких Козаків (Братів Іпатових), 6.
Вознесенська ОДПІ

Show Buttons
Hide Buttons