Підпільна організація «Партизанська іскра»

22 вересня –День партизанської слави

У тилу німецько-фашистських військ, в селищі Кримка Первомайського району, з кінця 1941 до лютого 1943 року діяла підпільна комсомольська організація «Партизанська іскра». Її учасниками були учні 7-9 класів середньої школи села Кримка. Організаторами і керівниками «Партизанської іскри» були: директор середньої школи комуніст В. С. Моргуненко, секретар комсомольської організації школи П. Гречаний, комсомольці Д. Дяченко, Д. Попик та інші. «Партизанська іскра» налічувала 30 чоловік активних учасників і ще 40 чоловік залучила до підпільної роботи. Підпільники поширювали антифашистські листівки, виводили з ладу телефонні лінії, скоювали диверсії на залізниці, лініях зв’язку, допомогли втечі 200 радянських військовополонених з концтабору. У лютому 1943 року фашистській розвідці вдалося вислідити і заарештувати, а потім розстріляти майже всіх членів організації. На місці розправи фашистів над юними месниками встановлено обеліск з іменами загиблих.
Під керівництвом В. С. Моргуненка молоді партизани провели значну роботу: придбали 2 радіоприймачі і друкарську машинку, завдяки чому мали змогу розповсюджувати новини Радінформбюро та листівки у селах Первомайського району. Бойові підпільні групи були створені в усіх названих селах, очолювали їх колишні учні Володимира Степановича: Володя Вайсман, Поліна Лойченко, Дар’я Дяченко, Надія Буревич. Партизани збирали зброю, боєприпаси, організовували саботажі, диверсії.

Перша воєнна операція була проведена іскрівцями на залізниці станції Кам’яний Міст – підірвали 2 ешелони: три десятки вагонів, чотири цистерни з паливом, півтора десятка платформ з автомашинами та тягачами, два паровози. У червні 1942 року «Партизанська іскра» пустила під укіс неподалік від с. Кримка німецький військовий ешелон з 48 вагонів, платформ, завантажених воєнною технікою і боєприпасами, бензоцистерни з паливом.
На жаль, діяльність організації була викрита, а більшість учасників «Партизанської іскри» розстріляні. Після нелюдських тортур вранці 28 лютого 1943 року більшу частину підпільників прогнали 20 кілометрів. Попереду колони голодних, побитих, без верхнього одягу чоловіків йшли чотири дівчини. Потім почалася кривава розплата, яка тривала більше години. Три дні трупи лежали на землі і лише 1 березня їх завезли на скотомогильник с. Кримка і зарили в яму.
В липні 1944 року тіла убитих підпільників були перепоховані в парку, який вони власноручно посадили перед війною. На місці розправи фашистів з юними героями встановлений пам’ятний обеліск. Ім’ям організації названо середню школу, парк і меморіальний комплекс «Партизанська іскра».

В липні 1958 року Володимиру Моргуненку, Парфентію Гречаному, Дар’ї Дяченко посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу, а сорок чотирьох юних підпільників удостоєно бойових орденів.

Інф.: http://laginlib.org.ua/mykolaiv/pam/3.php

Show Buttons
Hide Buttons