СКАРБИ ПІВДЕННОГО СТЕПУ

Мостівському парку – 135 років

 «Ліс на Півдні держави – це чисте золото», – писав майже 200 років тому патріарх степового лісорозведення Віктор Скаржинський. Розведення лісу в степу стало головною справою життя для Віктора Петровича.

Слава про «зелене диво» Трикрат у середині ХІХ ст. поширилася далеко за межі Херсонської губернії. Останні сорок років свого життя Скаржинський словом і ділом невпинно переконував мешканців степової смуги про необхідність саджати дерева. Відомі поміщики Новоросійського краю зверталися до В.П.Скаржинського за допомогою й досвідом. Серед них і мостівський землевласник Володимир Якович Ерделі (1789-1853). Учасник війни 1812 року, предводитель дворянства Херсонської губернії, член товариства сільського господарства південної Росії В. Я. Ерделі був знайомий з В. П. Скаржинським. Їхні землі межували біля с. Лідіївка (Скаржинка) Доманівського району.

Відомо, що В.Я. Ерделі вдало скористався науково-практичним досвідом степового лісорозведення В.П.Скаржинського й приблизно в 20-30-х роках ХІХ ст. створив власний розсадник. Саджанці вирощували з місцевого насіння, висаджували їх у 2-3-річному віці. Дерева саджали в ямки на відстані 1,5 м. Спочатку в Мостівському маєтку (нині – с. Мостове Доманівського р-ну) ліси насаджували вздовж річки і ярів, у яких були джерела і з яких вода текла до річки. Також В.Я. Ерделі посадив невеликий присадибний парк-сад. Пізніше справу батька продовжив син – видатний громадський діяч Херсонської губернії, дворянин Микола Володимирович Ерделі (01.05.1846 – 07.03.1902).

У 70-х роках ХІХ ст. він обрав найбільш доцільне місце для спорудження панського замку та посадки присадибного парку на площі 30 га. Це була велика балка, яку зволожували дощі та повені. Відомий дендролог О. Липа писав, що первісне різноманіття Мостівського парку складали більше трьох десятків найменувань листяних порід та чагарників, а також фруктові дерева. Саджанці майже всіх цих видів дерев і кущів росли в розсадниках Скаржинських. Тож, цілком очевидним є те, що саджанці для ерделівського парку-саду (зокрема, дуби, тополі, берези, сосни, шовковицю, бузок, яблуні, груші, сливи,та ін.) придбали саме в с. Трикрати Вознесенського р-ну (50 км від Мостового).

«Ядро» парку становили дерева головних місцевих порід, що були пристосовані до кліматичних та ґрунтових умов цієї території (дуб, ясен, клен, липа, акація та ін.). Одночасно з деревами посадили деякі кущі й чагарники. Пізніше поряд з головними породами посадили дворічні сосни й декоративні рослини.

Залишки композицій зелених насаджень та свідчення старожилів підтверджують ландшафтний характер парку. Деякі дерева, кущі та квіти посадили в формі узорів. Наприклад, бузок різних відтінків було висаджено в формі квітки бузку. Кущі жасмину – в формі півмісяця. З обох боків  прямолінійної головної алеї, що сполучає південну околицю парку (церква) з північною (замок), посадили білокорі тополі, щоб підкреслити величну красу білого панського замку. Значну частину території займали густі лісові насадження, які посадили так, щоб вони нагадували природне утворення. Отож, композиційно парк був яскравим зразком пейзажного стилю, наближеного до природного.

Такий підхід до створення парку  вимагав від його засновника не лише високого художнього смаку, але й знання законів розвитку й особливостей рослин. Завдання ускладнювалось тим, що парк створювали на безлісій місцевості, серед сухих степових просторів, де влітку температура досягала 35-40 градусів тепла, а взимку – 30 градусів морозу.

Незважаючи на несприятливі для рослин  кліматичні умови, 36-річний Микола  Ерделі впевнено здійснював свій задум. Закладаючи парк у Мостовому, він усвідомлював, що це непростий і дуже затратний проект. Але, скориставшись досвідом основоположника степового лісорозведення В.П. Скаржинського, йому вдалося уникнути тих помилок, що були допущені в історії степового лісосадіння. (Адже спочатку саджали все без розбору, керуючись досвідом, набутим де завгодно, тільки не в нашому краї. Тобто не враховували місцевих особливостей). Таким чином,  результат мостівського послідовника Скаржинського перевершив сподівання. Дивовижний садово-парковий ансамбль прикрашає Миколаївщину вже 135 років.

Слід зазначити, що нині діє наказ Міністерства освіти й науки, молоді та спорту України № 1243 від 31.10.2011 р. «Про основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», який рекомендує закладам освіти  перелік об’єктів для проведення природничих екскурсій у Миколаївській області. Під № 1 значиться: Мостівський парк. Це єдиний в області парк, що має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. За словами фахівців, цінність заповідника в тому, що це історичний парково-архітектурний комплекс. У парку досі росте близько ста найстаріших дерев Миколаївської області. Тут знаходиться церква Святого Миколи (1812 р.), панський замок ( ІІ пол. ХІХ ст.), старовинна криниця, місток.

П’ять років тому, в рамках відзначення 130-річчя парку, лісівники (за сприяння керівника ініціативної групи «Зі збереження історичних пам’яток Миколаївської області» миколаївця Михайла Кондратьєва) розробили еколого-пізнавальну стежку «Скарби Південного степу».

За словами громадського діяча Михайла Кондратьєва, Мостівський парк – це безцінний скарб Миколаївщини, «живий» пам’ятник усім, хто в ХІХ ст. повірив у перспективність справи лісорозведення в степу. І в першу чергу це символічний пам’ятник засновнику парка – корінному мостівчанину, благодійнику Миколі Ерделі, чиє ім’я лише зараз вдалося повернути з забуття.

У тому, що Мостівський парк не повторив сумну долю інших парків Півдня України, а прикрашає наш край, безперечно велика заслуга саме Миколи Ерделі. Слід зазначити, що з метою привернути увагу мостівчан і гостей села до заходів, присвячених 130-річчю парка та 110-м роковинам з дня смерті Миколи Ерделі, було встановлено меморіальні таблички, яскраві та стильні тематичні банери тощо. Окрім того, у парку облаштовано затишні куточки для відпочинку.  Тільки протягом одного року екскурсійну «Стежку» відвідало понад 300 осіб. Кожен, хто побуває в цьому заповідному куточку, відчує неповторний дух та самобутній колорит перших рукотворних лісонасаджень степу.

Лідія Бакоцька,  лісничий Мостівського лісництва ДП «Веселинівське ЛГ».

Show Buttons
Hide Buttons