СТОРІНКИ ІСТОРІЇ АРБУЗИНЩИНИ

 У ПУБЛІКАЦІЯХ РАЙОННОЇ ПРЕСИ

У 1967 році Арбузинський район було відновлено. З березня 1967 року в Арбузинці вийшов перший номер районної газети. Тепер вона мала назву «Нове життя». Чому ж районка поміняла своє ім`я? В той час, щоб заснувати чи відновити газету, треба було пройти чимало партійних державних кабінетів не тільки у Миколаєві, а й у Києві. Коли редактор В. А. Тілуг поїхав до столиці України за заголовком (його там виливали у металі) то виявилось, що злиток «Соціалістична перемога» випадково забрав редактор райгазети із Західної України. Лишився заголовок «Нове життя» В. А. Тілуг і привіз металевий заголовок газети.

Ось так і змінилась назва районки. «Нове життя» стало правонаступником «Соціалістичної перемоги». І якщо 1 травня 1962 року газета вийшла за порядковим номером 52, а валовий – 3752, то «Нове життя» 3 березня 1937 року мало порядковий номер 1, а валовий – 3753. Отож, «Нове життя» продовжило відлік своїх номерів з дня заснування арбузинської райгазети у 1930 році.

Хто ж працював у районці у 1967 році? Це – редактор В. А. Тілуг, працівники редакції А. М. Волдинер, М. Ратушний, В. О. Лівий, І. Ф. Вербицький, М. М. Радкевич, Є. І. Гула та інші. На перших порах не було столів, стільців. Доводилось писати на підвіконні. Журналісти переборювали труднощі, газета вчасно приходила до своїх читачів.

У першому номері газети вміщено вітання райкому партії та райвиконкому у зв’язку з виходом «Нового життя». Поет І. Брашеван написав вірш «Новому другу», С. Шевченко подав статтю «Неспокійні люди», а лектор райкому партії Ф. Сідельніков повідав про роботу агітаторів напередодні виборів до Верховної Ради УРСР. Кандидатом у депутати українського парламенту був Т. Г. Барильник.

Колектив редакції спіткало у 1967 році непоправне горе. Трагічно загинув кращий газетяр, фотокореспондент Микола Ратушний. У серпні газета повідомила про це читачів, опубліковано співчуття з організацій, підприємств. Журналіста М. Ратушного було поховано на кладовищі у Михайлівці, звідки він був родом. Понад 15 років працівники редакції 5 серпня відвідували могилу М. Ратушного, вшановували його пам’ять, клали на могилу живі квіти.

1967 був роком 50-річчя Великого Жовтня. Зі сторінок газети не сходять рубрики «50-річчю Жовтня – гідну зустріч», «Ювілею країни –  наші трудові подарунки» та інші. Вже у жовтні, на початку листопада окремі господарства, ферми, тракторні бригади рапортували про дострокове виконання планів, зобов`язань на честь півстолітнього ювілею Країни Рад. Чимало новобудов було здано в районі на честь свята.

В 1967 році районну партійну організацію очолював Г. А. Родіоновський, головою райвиконкому – І. А. Ященко.

1967 року в районі народилось 195 дітей, з них  104 – хлопчика, 91 – дівчинка. Газета на початку 1968 року повідомила імена доярок тритисячниць. Ними стали тваринниці держплемзаводу «Комсомолець» Л. М. Шевченко, В. М. Робчук, Х. М. Плахтій, Г. Г. Корнієнко.

В газеті в цей час працюють М. Савченко, І. Вербицький, М. Радкевич, Ю. Половой, В. Лівий, А. Волдинер, фотокореспондент В. Тарасов. Дописували в районку сількори Г. Кислиця, М. Дзудзело з Новокрасного, Г. Голев з Благодатного, І. Наточій з Воєводського та інші.

В березні відбувся пленум райкому партії, на якому розглянуто організаційні питання. У зв’язку з переходом Г. А. Родіоновського на роботу в обком партії, його звільнено від обов’язків першого секретаря. Першим секретарем РК КПУ пленум обрав В. М. Майструка, другим – А. Г. Зубенка. Газета під рубрикою «З історії сіл і колгоспів нашого району» публікує історію сіл Благодатного, Семенівки, Остапівки, Булацелового, Костянтинівки.

Автор цих рядків дописував у районну газету, хоча і жив далеко від Арбузинки. В основному були новели, оповідання. Газета їх публікувала. Коли в редакції сутужно було з кадрами, від редактора В. А. Тілуга я одержав запрошення на роботу в редакцію. Розрахувавшись у місті, приїхав в Арбузинку. Редактор поспівчував мені, бо вакансія була вже зайнята, і запропонував влаштуватись тимчасово на будь-яку роботу, а як звільниться місце, мене приймуть в редакцію.

На посаду кореспондента тоді було прийнято В. А. Манойленка. Разом з М. М.  Радкевичем Валентин працював у відділі сільського господарства. Широко газета висвітлювала  роботу ферм, тракторних бригад, колгоспів, радгоспів, вміщувались зарисовки про хліборобів, тваринників. В. А. Манойленко крім статей на сільськогосподарські теми, писав про комсомольське життя, роботу Рад, профспілкових, партійних організацій.

У 1968 році заступником голови райвиконкому працював М. Я. Омельченко. «Тут готують кадри механізаторів» – тема сторінки в «Новому житті» за 6 червня. У 1963 році почало діяти СПТУ-9 в Арбузинці. За 5 років воно випустило близько 2 тисяч механізаторів.

При райспоживспілці працювали школа підготовки продавців. У 1967 році школу закінчило 19 осіб. У 1968  в ній навчалось понад 20 осіб.

13 серпня газета повідомила про відкриття авіалінії Арбузинка – Миколаїв. Перший авіарейс був о 8 год., другий – о 16 год. 20 хв. Всього тридцять хвилин треба, щоб долетіти до Миколаєва. Кожного рейсу літак брав 12 пасажирів. Крім цього, 6 пасажирів брав поштовий літак, який відлітав щодня о 9 годині 50 хвилин. В касі Арбузинського аеропорту можна було придбати квитки на політ у будь-яке місто СРСР.

6 серпня газету підписав редактор В. А. Тілуг. Із 8 серпня районку підписує заступник редактора І. Ф. Вербіцький. А вже 22 серпня «Нове життя» підписав редактор В. І. Чмиховський.

В. А. Тілуга призначають головою райкому профспілки працівників сільського господарства.

Новий редактор В. І. Чмиховський жив у Вознесенську, там і працював у міськрайонці «Радянська правда». Після закінчення Київського державного університету (факультет журналістики), обком партії направляє його в Арбузинську районну газету. До цього часу з вищою журналістською освітою в районці не було комуніста-газетяра.

З приходом нового редактора в газеті з’являються літературні сторінки «Степові світанки», «На суботній добривечір». До речі, В. І. Чмиховський писав гуморески, оповідання. При редакції починає працювати літературне об’єднання, яке очолив І. О. Брашеван.

Започатковував В. І.Чмиховський регулярні зустрічі працівників редакції з читачами. Перша така зустріч відбулась у Семенівці.

Восени 1968 року В. І. Чмиховський приймає на посаду фотокореспондента автора цих рядків. Моє перше відрядження було у колгосп «Рассвет» (село Рябоконево). Поїхав я туди вранці рейсовим автобусом. З тодішнім секретарем парторганізації П. Д. Сторчаусом ми побували на фермах, тракторних бригадах, на буряковому полі, в сільській бібліотеці, в сільраді. Моє основне редакційне завдання – взяти досвід рябоконівських тваринників, які тоді одержували високі надої молока. Такий досвід я подав у газеті. А крім цього, у моєму блокноті було чимало матеріалів, які згодом у вигляді зарисовок, статей, кореспонденцій з`явились у районній газеті.

При редакції був мотоцикл з коляскою. Коли очолив редакцію В. І. Чмиховський, з’явився новенький «Москвич». Двічі на день довелось шоферу курсувати у Вознесенськ. Вранці привозив редактора на роботу, а ввечері віз його додому. Першим водієм був В. Заздравній. Згодом став шоферувати М. Цуркан з Мар’янівки.

По району ми їздили не тільки автобусами. До речі, автобусне сполучення було з усіма населеними пунктами. Використовували автомашину «Москвич». Та найбільше і найчастіше я і В. А. Манойленко добирались в колгоспи мотоциклом. Мабуть, немає такої ферми, тракторної бригади, щоб ми там не побували. Інколи з нами їздив кореспондент з партійного відділу редакції Ю. В. Половой. У заступника редактора І. Ф. Вербицького був власний мотоцикл, то він використовував його в редакційних цілях. Завідуючий відділом листів та масової роботи В. О. Лівий їздив інколи в села редакційною машиною.

1969 рік був роком підготовки до 100-річчя від дня народження В. І. Леніна. Ця тема широко висвітлювалась в районці. Публікувались нариси про кавалерів ордена Леніна. В Семенівці почала діяти кімната-музей В. І. Леніна. Газета подала декілька фоторепортажів з кімнати-музею. В складі делегації від області, яка відвідала ленінські місця, був і редактор нашої газети. Перші дорожні нотатки В. І. Чмиховського з’явились у «Новому житті» 20 вересня під заголовком «На батьківщині великого Леніна».

У жовтні в районному Будинку культури відбулись районні збори представників колгоспів Арбузинщини, на яких обговорювався Примірний Статут сільгоспартілі. Газета подала широкий звіт про ці збори.

У 1969 році в районі діяло 42 середні, 8-річні і заочні школи. Навчалось 6,5 тисячі учнів, працювало 440 вчителів. У шести державних і 27 колгоспних дошкільних установах перебувало понад 1800 дітей. До послуг трудящих було 5 лікарень, 19 фельдшерсько-акушерських пунктів. Медичну допомогу трудівникам подавали 35 лікарів та 172 медичних працівника. В районі діяло 28 будинків культури та клубів, 22 бібліотеки, 31 кіноустановка. Понад 8 тисячам пенсіонерів виплачувалось пенсій на загальну суму 1,8 мільйона карбованців.

1970 рік був роком ленінського ювілею. Ця тема не сходить зі сторінок райгазети. Редактор В. І. Чмиховський продовжує публікувати дорожні нотатки з ленінських місць. Регулярно подаються цільові сторінки трудових буднів з держплемзаводу «Комсомолець», райхарчокомбінату, Благодатненської інкубаторно-птахівничої станції та з інших господарств. Завідуючий відділом сільського господарства М. М. Радкевич друкує в газеті серію нарисів про історію радгоспу «Агрономія».

Вперше в газеті вміщено сторінку з піснями та нотами місцевих авторів. Представили на суд громадськості свої твори О. Петренко та М. Шарата, А. Брянцева і В. Чмільов, М. Пигида та Б. Свиридов, М. Радкевич та А. Шварц.

19 квітня в Арбузинці відбулось урочисте засідання райкому КП України, районної ради депутатів трудящих за участі громадських організацій, присвячене 100-річчю з  дня народження В. І. Леніна. З доповіддю виступив перший секретар райкому партії В. М. Майструк.

9 травня вийшла святкова газета. Вся країна відзначала 25-річчя Перемоги. «Нове життя» вмістило виступи учасників Параду перемоги в Москві в 1945 році Г. І. Литвиненка, оборони міст-героїв Москви – Л. Вадана, Ленінграда – М. Резніченка, Волгограда – С. Тарасова, Києва – М. Ніколаєнка, Одеси – Д. Сивобородька, Севастополя – Г. Антоненка.

В літературній сторінці на четвертій полосі вміщені твори місцевих прозаїків на воєнну тематику.

Звільняється з посади заступника редактора І. Ф. Вербіцький. Він отримав нову посаду -головного держінспектора по заготівлях і якості сільгосппродукції. Вже на цій посаді багато років Іван Федорович активно дописував до районки.   Обов’язки заступника редактора виконував Ю. В. Половой.

6 серпня відбувся пленум райкому партії. У зв’язку з переходом на іншу роботу, пленум звільнив від обов’язків першого секретаря В. М. Майструка. Першим секретарем обрано О. Г. Полозюка.

10 жовтня газета повідомила, що за останні 3 роки в районі збудовано чимало культурно-побутових, 8 тваринницьких, 18 господарських споруд, 500 індивідуальних будинків. За два роки Арбузинське ПТУ-39 підготувало 415 трактористів-машиністів, 79 трактористів широкого профілю та 64 слюсарі. Благодатненська сільгоспшкола підготувала за останні 2 роки 331 фахівця, серед них -121 техніка-садовода, 64 ветсанітарів, техніків штучного запліднення тварин, 80 молодших фельдшерів.

Профспілка сільськогосподарського виробництва об’єднувала 3400 механізаторів та інших професій. За два останні роки оздоровлено в санаторіях 87 осіб, в будинках відпочинку – 122, 70 осіб побувало в туристичних поїздках, 270 дітей колгоспників відпочило у піонерських таборах.

31 жовтня газету підписує В. І. Чмиховський. Із 3 листопада по грудень «Нове життя» підписує редактор Д. І. Предоляк. В грудні чотири номери газети редагує В. І. Чмиховський. А вже за 12 грудня районку підписує редактор Б. Цвєтов.

В грудні відбулась ХIV районна партійна конференція. Пленум обрав секретарем – Д. І. Предоляка. Редактором затверджено Б. Г. Цвєтова. В цей рік активно співробітничали в газеті сількори Т. Черніхова, М. Завтур, В. Козін, В. Старик, М. Тарасов, Ф. Куц, Л. Бобров, М. Дзудзело.

Публікація підготовлена  журналістом Михайлом Пигидою на основі архівних матеріалів.

Далі буде.

Show Buttons
Hide Buttons