СТОРІНКИ ІСТОРІЇ АРБУЗИНЩИНИ

 В ПУБЛІКАЦІЯХ РАЙОННОЇ ПРЕСИ

1980 рік. Газета друкує соціалістичні зобов’язання окремих колективів, господарств на весь рік, а також на честь 110-ї річниці з дня народження В. І. Леніна. Завідуючий відділом сільського господарства А. Л. Єганов багато пише про підготовку до весни, про хід зимівлі тваринництва, піднімає гострі проблеми. 26 січня він розповів про роботу цехів на молочно-товарній фермі колгоспу імені 50-річчя Жовтня, про індустріальну технологію вирощування кукурудзи.

Це був останній рік п’ятирічки, то ж чимало колективів рапортували про дострокове виконання планів п’яти років. В газеті за 29 січня такий рапорт з першої молочно-товарної ферми колгоспу «Україна». У травні А. Л. Єганов дає матеріал з четвертої ферми колгоспу імені Леніна, де при зобов’язанні 2050 тонн, вироблено за п’ять років 2270 тонн молока.

Цього року відбулись вибори у місцеві ради. До обласної ради обрані депутати Л. І. Бойко, М. С. Агарков, Г. А. Шепель, Т. А. Терещенко, В. Т. Ложковий.

Багато газета писала про підготовку до 35-річчя Перемоги над фашистами, 9 травня вийшов святковий номер «Нового життя». На першій сторінці вміщено знімок з І. Ф. Тимченка, який розповідає учням Арбузинської школи № 2 про бої на Малій землі.

29 травня засновано районний клуб доярок-тритисячниць. До його складу ввійшло 37 доярок. Обрано раду районного клубу з семи членів, очолила раду доярка О. І. Коваленко.

1981 рік.  Влітку відбулась зміна  у керівництві редакції. У зв’язку з призначення П. І. Порадюка на посаду відповідального секретаря редакції газети «Южная правда», бюро райкому партії рекомендувало обкому партії затвердити на посаді редактора Арбузинської районної газети «Нове життя» А.М. Ненька. В липні 1981 року він приступив до виконання своїх повноважень, був обраний депутатом районної ради та членом бюро райкому партії.

1982 рік. В травні відбувся Пленум ЦК КПРС, який прийняв продовольчу програму СРСР на період до 1990 року.

20 червня пройшли вибори у місцеві ради. Депутатами обласної ради обрані Л. І. Бойко, В. Т. Ложковий, Т. А. Степанова, М. С. Агарков, М. Я. Омельченко. В районну раду обрано 80 депутатів, в т. ч. – 39 жінок, 41 – безпартійний, 34 – колгоспники. Вперше обрано депутатами 41 особу. До сільських та селищних рад обрано 289 депутатів, в т. ч.  – 144 жінки, 180 – безпартійних, 165 – колгоспників, 63 – робітники.

2 липня відбулась перша сесія районної ради. Головою ради обрано М. Я. Омельченка, який до цього був директором комбікормового заводу.

Згідно з рішенням травневого пленуму ЦК КПРС, при райкомі партії створено відділ сільського господарства, завідуючим призначено В. І. Авілова. Рубрики «Продовольча програма – справа всенародна», «Продовольча програма – турбота молодих» майже в кожному номері газети.

Журналіст М. П. Пигида організував серію подач під рубрикою «Польова лабораторія «НЖ» – досліджуємо резерви підвищення урожайності». Під рубрикою «Ювілейна експедиція «НЖ», «Твоя п`ятирічка – твоя висота» публікувались матеріали, присвячені 60-річчю СРСР.

13 листопада 1982 газета повідомила про смерть Л. І. Брежнєва. 16 листопада «Нове життя» сповіщає, що на Пленумі ЦК КПРС обрано Генеральним секретарем ЦК Ю. В. Андропова.

«Приймай, Вітчизно, наш перший блок – мільйонник» – така шапка на першій полосі «Нового життя» за 22 грудня. Саме в День енергетика на АЕС введено в дію перший блок.

В кінці року на посаду завідуючої відділом листів і масової роботи прийнято Л. С. Саківську, яка в 70-х роках працювала коректором в нашій газеті.

1983 рік. З ініціативи голови райвиконкому М. Я. Омельченка у 1983 році започаткувались традиційні щомісячні ярмарки в Арбузинці. З усіх колгоспів, радгоспів привозили продукти сільського господарства, продовольчі товари: поросят, курчат, – на ярмарку йшла жвава торгівля. Свої товари вивозили магазини, харчосмакова фабрика та інші організації.

Завідуюча відділом листів та масової роботи Л. С. Саківська багато пише про фронтовиків. В газеті відкриваються рубрики «Землянка», «Клуб фронтових друзів», «До 40-річчя Перемоги» та інші. Так, в газеті за 8 березня  вміщено матеріал «Долі жіночі», в якому автор Л. С. Саківська розповіла про нелегкий бойовий шлях фронтовичок Г. І. Шуракової, М. Т. Іонової, В. О. Кузнєцової, В. Ю. Грабчук.

16 березня відбувся пленум райкому партії. У зв’язку з переходом на господарську роботу пленум звільнив М. П. Павлова від обов’язків другого секретаря і обрав на посаду А. А. Горбача, який до цього працював головою у колгоспі імені ХХ з’їзду КПРС.

22 жовтня газета повідомила, що перший енергоблок АЕС виведено на проектну потужність – мільйон кіловат.

В «Новому житті» регулярно вміщуються тематичні сторінки «Голос депутата», «Меридіан», «Катюша», «Моя міліція», «Соняшник» та інші.

В першій половині кожного місяця в «Новому житті» вміщуються таблиці про виконання планів виробництва і продажу тваринницької продукції, про заготівлю у населення лишків сільгосппродукції, зведення про якість молока та списки тваринників, які добились за місяць найвищих показників.

У 1983 році 37 доярок одержали від корови 3 тисячі і більше кг молока. Найвищий показник  у В. М. Воробйової – 3820 кг, у М. М. Малети – 3815 кг.

Газета публікує повість Л. Куліченка «Чуже обличчя».

1984 рік. 14 лютого «Нове життя» сповіщає про смерть Ю. В. Андропова, а 16 лютого – про обрання Генеральним секретарем ЦК КПРС К. У. Черненка і про похорон на Красній площі Ю. В. Андропова.

25 лютого відбувся районний зліт механізаторів, на якому створено районну раду керівників механізаторських колективів, головою якої обрано О. Г. Пигиду – начальника мехзагону з колгоспу «Жовтневі сходи».

Багато пише газета про 40-річчя визволення району від фашистів, яке відзначалось 22 березня. На ювілей прибули ветерани 93-ої стрілецької дивізії та 96-ої танкової бригади. Для них була організована зустріч у Арбузинці, Костянтинівці. Визволителі взяли участь в урочистому засіданні, яке відбулося в Арбузинці, а також при відкритті пам’ятного знаку біля Південного Бугу поблизу Костянтинівки.

9 травня вийшла газета, присвячена Дню Перемоги. Розворот під шапкою «Твій подвиг, народе, безсмертний, пребуде в віках». Вміщено розповіді Л. Саківської про воїнів Вітчизняної війни, зарисовку «Солдатський кисет» В. Манойленка, фотознімки з учасників війни. На четвертій сторінці – репортаж кореспондента «НЖ» Л. Шундяк про театралізоване свято на стадіоні «Колос», присвячене ратному й трудовому подвигу радянського народу.

13 червня у колгоспі імені Жовтневої революції відбувся районний семінар з питання підготовки і проведення жнив. Це був останній районний семінар, в якому взяв участь перший секретар райкому партії О. Г. Полозюк.

Під час жнив газета виходила щодня, широко висвітлюючи косовицю і обмолот хлібів, продаж зерна державі, очищення посівного матеріалу, скиртування соломи, підготовку грунту під озимі. Вперше в Арбузинці, на стадіоні «Колос», під керівництвом другого секретаря райкому партії А. А. Горбача, організовано районне свято врожаю.

22 вересня 1984 року газета друкує Указ про нагородження орденами та медалями СРСР робітників, які найбільше відзначились на спорудженні першого енергоблоку АЕС. Орденом Жовтневої Революції нагороджено Г. В. Сосєденка, орденів Трудового Червоного Прапора удостоєно – 7 осіб, «Дружби народів» – 2, «Знак пошани» – 24, Трудової Слави другого ступеня – 2. Трудової Слави третього ступеня – 21, медалей «За трудову доблесть» – 28, «За трудову відзнаку» – 35 осіб. Нагороди були вручені 27 вересня першим секретарем обкому партії Л. Г. Шараєвим.

У вересні 1984 року на роботу в редакцію прийнято Л. І. Ніколайко. Людмила Іванівна приїхала в Арбузинку з Донецької області, там вона працювала у райгазеті «Зоря Приазов`я». Закінчивши факультет журналістики Ростовського державного університету, Л. І. Ніколайко працювала кореспондентом-організатором районного радіомовлення, коректором, кореспондентом, завідуючою відділом листів та масової роботи районної газети.

Приїхала Л. І. Ніколайко на Арбузинщину, бо її чоловік, Олег Миколайович, родом з Воєводського. Маючи багатий журналістський стаж, Людмила Іванівна з перших днів зарекомендувала себе як здібний газетяр, професійний організатор масової роботи в редакції.

18 жовтня «Нове життя» сповістило про смерть першого секретаря райкому партії О. Г. Полозюка. На 55-му році обірвалось життя людини, яка багато зробила для зміцнення економіки району, дисципліни керівного складу. Заслуга О. Г. Полозюка у реконструкції центральної площі Арбузинки, спорудженні меморіального комплексу загиблим, стадіону «Колос».

23 листопада1984 року відбувся пленум райкому партії. Першим секретарем райкому обрано А. А. Горбача, другим – М. І. Тульського, який до цього працював секретарем парткому будівництва АЕС.

1985 рік.  9 січня  в газеті – репортаж з мітинга на Південно-Українській АЕС, з нагоди введення в дію другого енергоблоку.

В лютому відбулись вибори до місцевих рад. У Верховну Раду Української РСР обрано бригадира з будівництва АЕС Г. І. Чернікову, в обласну раду – Л. І. Андросова з Новокрасного, Р. Й. Басаманову з Агрономії, О. В. Семенюк з Семенівки, М. Я. Омельченка з  Арбузинки, В. А. Деде, С. В. Касьянова з будівництва АЕС, у районну раду – 85 делегатів.

12 березня 1985 року в газеті – повідомлення про смерть К. У. Черненка. Пленум обирає Генеральним секретарем ЦК КПРС М. С. Горбачова.

В травні партія та уряд приймають постанову про боротьбу з пияцтвом, в районі обмежується продаж спиртного. В газеті запроваджується рубрика «Витверезник Хоми Припарки».

7 вересня на стадіоні «Колос», в Арбузинці, виступили артисти з Москви, Ленінграда, Києва, інших міст. Серед них – Софія Ротару, Юрій Гуляєв, Сергій Захаров, диктор ЦТ Валентина Леонтьєва.

5 листопада газета вмістила список нагороджених орденами та медалями Союзу РСР, які найбільше відзначились на спорудженні другого енергоблоку АЕС. Орденів Леніна удостоєно М. В. Хомутовського, Жовтневої революції – В. Ф. Щура, Трудового Червоного Прапора – 10 осіб, Дружби народів – 8, «Знак Пошани» – 24, Трудової Слави другого ступеня – 6, Трудової Слави третього ступеня – 18, медалей «За трудову доблесть» – 39, «За трудову відзнаку» – 42 особи.

ХХ районна партійна конференція відбулась 23 листопада 1985 року в Агрономії.

1986 рік в «Новому житті» проходив під девізом гідної зустрічі ХХVII з`їзду КПРС, втілення в життя його накреслень, перебудови економіки.

25 лютого вийшов кольоровий  подвійний номер газети, присвячений початку роботи з’їзду партії, де делегатом від району був директор Південно-Української АЕС В. П. Фукс.

В лютому в редакції починає працювати Ю. А. Кіпер. Крім матеріалів на сільськогосподарську тематику, публікує гуморески, сатиричні мініатюри, байки. Він підготував першоквітневу «Сторінку сміху».

З метою обміну досвідом за відрядженням райкому партії Юрій Антонович двічі побував у Героя Соціалістичної праці О. Н. Парубка і подав серію матеріалів про вирощування високих врожаїв цукрових буряків. Перу Ю. А. Кіпера належать матеріали про  передовий досвід тракторної бригади двічі Героя Соціалістичної Праці О. В. Гіталова.

5 травня в редакції відбулись збори, присвячені Дню преси. З доповіддю виступив редактор «Нового життя» А. М. Ненько. Грамоти райкому партії, районної ради вручені сількорам О. Безалтичному, М. О. Дзудзелу, журналістам Л. І. Ніколайко, поліграфісту В. Д. Мягкій. Медалі «Ветеран труда» вручені заступнику редактора В. А. Манойленку, відповідальному секретарю редакції М. П. Пигиді, кореспонденту-організатору районного радіомовлення М. Г. Онищенко.

Постійне місце в газеті знаходять рубрики, тематичні сторінки «Хліборобська зміна», «За ефективну працю і здоровий побут», «Наш друг – Держстрах», «Меридіан», «Служба дієвості», «В колі сім`ї», «Знай закон», «Південно-Українська АЕС: літопис будівництва», «Екран безгосподарності» та інші.

В липні ордена Леніна удостоєна свинарка К. С. Міщенко, Жовтневої Революції -механізатор М. Є. Ненько, орденами Трудового Червоного Прапора нагороджені 5 осіб, «Дружби народів» – 3, «Знак пошани» – 6, Трудової Слави другого ступеня – 1, Трудової Слави третього ступеня – 6, медалями «За трудовую доблесть» – 14, «За трудову відзнаку» – 14 осіб.

У квітні вся країна, весь світ дізнались про трагедію на Чорнобильській АЕС. Відгукнулась на цю біду і районка. Колектив редакції відрахував свої кошти чорнобильцям, вміщувались списки людей, котрі переказували гроші на ліквідацію аварії та людям, які постраждали від неї. Влітку робітники райагробуду їдуть будувати житло для чорнобильців. в зону ліквідації аварії направляються водії бетоновозів, медики, працівники громадського харчування. 19 вересня в газеті вміщено сторінку «Дорога на Чорнобиль», в якій розповідається про людей нашого району, котрі побували у небезпечній зоні, працювали на ліквідації наслідків аварії.

На одному із своїх засідань райвиконком приймає рішення «Про незадовільне реагування окремих керівників на матеріали «Екрану безгосподарності» в «Новому житті», в якому піддається критиці ряд голів колгоспів, керівників організацій, їх зобов`язано в десятиденний термін дати відповіді редакції про вжиття заходів по критичному виступу газети. Ініціатива прийняття такого рішення належала голові райвиконкому М. Я. Омельченку.  Наслідки цього рішення не примусили довго чекати. Почали надходити відповіді. Ділові, принципові. В газеті з’явились цілі сторінки «Дієвість виступів». Жоден критичний матеріал не залишався без реагування.

Нові рубрики, цікаві тематичні сторінки – ініціатива редактора газети А. М. Ненька. Він не тільки запроваджував їх, а й багато писав матеріалів, організовував сторінки-розвороти. Запровадив цікаву рубрику «Репортер», яку в основному вів сам.

У жовтні ряд вчителів району були відзначені урядовими нагородами. Так, орден Трудового Червоного Прапора одержали Н. І. Богайчук, «Знак Пошани» – К. В. Предоляк, Трудової Слави третього ступеня – А. П. Козявкіна, медаль «За трудовую доблесть» – В. Т. Вицина.

Публікація підготовлена  журналістом Михайлом Пигидою на основі архівних матеріалів.

Далі буде.

Show Buttons
Hide Buttons