Трагічна доля Петропавлівської церкви

Красуню-церкву на честь Апостолів Петра й Павла збудували на початку XIX століття, на зручному місці, на перехресті шляхів і називалася вона Петропавлівською церквою передмістя Вознесенська Натягайлівки й х. Бузького. За більш ніж 100 років свого існування в церкві обвінчалися тисячі християн, в ній хрестили новонароджених, з неї проводжали в останню путь померлих.
Та наступили 30-ті роки минулого століття, коли на хвилі атеїстичних переконань комуністи знищували все, що було пов’язане з вірою в Господа Бога. Не оминула трагічна доля й Петропавлівську церкву. Впродовж 1936-37 років відбувалася її руйнація: за допомогою ланцюгів зривали золотоверхі куполи з хрестами, нищили внутрішнє вбрання. Залишилися стояти лише голі кам’яні стіни – без вікон, без дверей.
Напередодні війни напівзруйнована Петропавлівська церква слугувала місцем розваг для натягайлівської дітвори – хлопчаки й дівчата бігали по східцях наверх, аж до дзвіниці, лякаючи кажанів.
Під час окупації церкву трохи підремонтували й німці облаштували в ній госпіталь для поранених солдат.
Наступила довгоочікувана Перемога, а з нею й віра, що церкву відбудують і вона заживе новим життям. Але вийшло все навпаки: райком партії зобов’язав голову колгоспу «Прогрес» Павленка зруйнувати церкву до фундаменту аби використати камінь для будівництва переселенських будинків. Цю роботу доручили виконувати бригаді зовсім молодих юнаків. Коли розібрали стіни й дійшли до фундаменту, знайшли у першому ж вугільному камені-плиті закорковану пляшку з білою безбарвною рідиною. Виявилося, що у пляшці була освячена вода, а залишили її там  ще під час будівництва.
…На місці колишньої церкви тепер знаходяться присадибні ділянки жителів вул. З. Космодем’янської. А на території колишнього церковного майдану розміщено загальноосвітню школу №4.
Там, де нині стоїть будівля шкільної їдальні, до революції була церковно-приходська школа, у якій вчителювала дочка священика. Самого священика після революції заарештували та зіслали до Сибіру. Подальша його доля невідома.
На сьогоднішній день парафію відновлено, богослужіння проводяться в пристосованому приміщенні, яке набуло вигляду православного храму.
12 липня, в день великого храмового свята  Апостолів Петра й Павла, запрошуємо всіх вознесенців відвідати церкву.

Добавить комментарий

Show Buttons
Hide Buttons