Як козаки долали османців у Віденській битві

Австрійська держава та деякі країни центральної Європи 12 вересня відзначили 330-річчя Віденської битви, яка відбулась 12 вересня 1683 року між Османською імперією, з одного боку, та Австрійською імперією, Німецькими князівствами і Річчю Посполитою, що проходила за багато сотень кілометрів від України.

Чому ця битва для України все-таки також «своя»?

По-перше, австрійська столиця Відень на той час була одним із політичних центрів Європи, а її завоювання турками кардинально змінило б політичну ситуацію і на землях України.

По-друге, тоді велика частина України була складовою Речі Посполитої і підлягала зверхності польських королів.

Отже, значна кількість українців із західних областей України, Волині, Поділля та правобережної Київщини воювала під прапорами короля Польщі Яна ІІІ Собеського біля мурів Відня.

Турки не раз хотіли завоювати землі України в результаті великих військових походів 1672-го, 1674-го, 1677-го та 1678 року. У 1672 році турки захопили Кам’янець-Подільський, який став центром окремої османської адміністративної провінції.

Водночас турецьке командування планувало захопити навіть Київ.

Треба згадати релігійно-ідеологічне протистояння між християнством та ісламом, тому перемогою під Віднем 12 вересня, яка, крім австрійців, німців, українців мала велике значення для подальшого історичного і культурного розвитку всіх європейських земель. Адже відтоді Османська імперія почала поступово втрачати свої позиції в Європі та в її складовій частині – Україні.

Можна сказати, что перемогу у Віденській битві забезпечили козаки. Коаліційна християнська армія налічувала майже 75 тисяч вояків, тоді як османське військо – 150 тисяч. Вихідців з українських земель у війську Яна ІІІ Собеського було близько 14 тисяч вояків.

Своєрідним продовженням Віденської битви стали дві великі битви з османською армією під парканами Словаччини 7 і 9 жовтня 1683 року, та визволення від турків колишньої столиці угорських королів Естергома –  27 жовтня 1683 року. Саме під час цих баталій відзначалися основні козацькі сили, які налічували близько 3 тисяч “охотників” – добровольців з Правобережної України та Запорозької Січі. Вони зробили вирішальний внесок у перемогу над турками на теренах Австрійської імперії. Ось так українці дієво впливами на хід європейської історії та зробили все можливе для того, щоб народи Європи жили в мирі та злагоді. Сучасним жителям Австрії, Німеччини, Польщі, Словаччини та Угорщини слід добре пам’ятати й належно шанувати внесок українців в їхню незалежність від турецької експансії.

Історична пам’ять про участь українців у Віденській битві увічнена двома пам’ятниками українським козакам у Відні. Одна з вулиць австрійської столиці носить ім’я нашого земляка, вихідця із Самбора Львівської області, Юрія-Франца Кульчицького.

Українцям треба пишатися своєю історією і пам’ятати про значну роль України в обороні Європи 330 років тому.

Героям слава!

М.А. Федоренко, полковник, суддя Вознесенського міськрайонного козацького товариства «Соколиний козацький полк

Добавить комментарий

Show Buttons
Hide Buttons