ТАРИФНЫЙ БЕСПРЕДЕЛ
или Еще раз о тарифах на услуги предприятий ЖКХ в городе энергетиков
Точка зрения
Тарифы в городе Южноукраинске, как инструмент борьбы за власть
Немного истории. В листовке «Трудовая Николаевщина» от 1 июня 2012 года в интервью (автор Горелый С.В.) первого секретаря Южноукраинского горкома КПУ Телятника Ю.В. в радужных красках и с нескрываемой радостью говорится о «снижении тарифов» на услуги жилищно – коммунальных предприятий в г. Южноукраинске с 01.12.2012 года и преподносится это как «заслуга» компартии (городской организации) и как реальный результат ее деятельности. Да, несомненно, на то время городская организация КПУ и лично Телятник Ю.В. занимались этим вопросом, но, как показало время, – реального снижения тарифов не было.
Просто заведомо тарифы были просчитаны и утверждены с завышенными составляющими, что и явилось одной из причин созданного противостояния против Стулина А.Н. для достижения его отставки. Даже те предложения, которые давали жители города, не были учтены. Вдруг после отставки Стулина А.Н., Телятник Ю.В. и др. снимают свои претензии по тарифам и срочно принимается решение Южноукраинского ГИК от 16.06. 2012 № 138 о якобы снижении тарифов на услуги ЖКХ с 01.06.2012 г. (но почему это не было сделано во время каденции Стулина А.Н. – загадка). Те же службы, которые разрабатывали и утверждали тарифы (КП «ЖЭУ», управление экономики ГИК), вдруг пошли на якобы их снижение и Телятник Ю.В. преподносит этот факт как успех коммунистов и лично свою победу. Но личную победу понятно – возвращение по власть. А ведь никакого снижения тарифов не было – просто была проведена их «косметическая» корректировка – убраны позиции: уборка снега, дезинфекция; уменьшены составляющие тарифов: текучий ремонт – на 2,5 копейки за квадратный метр, деротизация – на 3 коп/кв.м – и это «снижение» всего на 0,25 грн./кв.м (на примере жилого дома № 2 по проспекту Ленина).
Но в тарифах остались явно завышенные позиции, на которые обращали внимание жители города и общественность и которые являются ключевыми:
– уборка придомовых территорий;
– уборка лестничных площадок и маршей;
– освещение подъездов, лестничных маршей, площадок, подвалов, подкачка воды – за эту позицию жильцы оплачивают сумму, практически равную стоимости электроэнергии, используемой на бытовые нужды в квартире.
На примере жилого дома №2 по проспекту Ленина (по данным электросчетчиков второго, четвертого, шестого подъездов) потребление электроэнергии на освещение подъездов было зафиксировано в пределах 3000 кВт/час. При этом стоимость электроэнергии составляет всего 30%, а остальное – обслуживание и накладные…
Что это, КП «ЖЭУ» выполняет функции посредника и затраты на обслуживание в два раза превышают стоимость электроэнергии?
Практически никакого реального снижения тарифов не произошло – просто тарифы использовались для борьбы за власть в городе, а не для сохранения жилого фонда, сохранения существующей системы оказания услуг, а не для социальной защиты населения.
Тарифи на послуги КП «ЖЕУ» стрімко ростуть
Про наміри збільшити тарифи було заявлено КП «ЖЕУ» 2 березня 2015 року на офіційному сайті м. Южноукраїнська «в зв’язку недостатністю тарифних коштів, збільшенням вартості паливно-мастильних матеріалів, інших витрат» і дійсно дуже точно відмічено в інформації інтернет-сайта «Новый город» – «КП «ЖЕУ» диктує тарифи зі стелі?», що після ознайомлення з розміром нових платежів населення охопить жах. А насправді жах і шок охопив мешканців міста після розміщення КП «ЖЕУ» на дошках оголошень під’їздів будинків 27.03. 2015 р. проектів тарифів на свої послуги.
А тепер питання до керівництва міста, КП «ЖЕУ» і, взагалі, до економічного блоку міськвиконкому:
– Чому такі розрахунки не доведені до кожного власника чи орендаря житлового приміщення?
– Де розрахунки (калькуляції) по кожній позиції, де громадське обговорення тарифів, які нам нав’язують?
Тарифи повинні бути прозорі, забезпечувати обсяг послуг і детальне економічне обгрунтування.
27.03.2015 року Миколаївський міськвиконком змінив тарифи на послуги ЖКГ і збільшив їх на 3-5 коп/кв.м., довів до 2 грн. на квадратний метр. І навіть це викликало невдоволення лідера Опозиційного блоку в Верховній Раді пана Бойка, який перебував у Миколаєві.
А в той же час в місті Южноукраїнську, на прикладі будинку №2 по проспекту Леніна:
1) Діючий тариф 2,58 коп. на квадратний метр на площу 3-кімнатної квартири 70,7 кв. метрів (2,58 х 70,7) – 182,41 грн. за місяць.
Тариф, який нав’язується: 3,81 грн./кв.м. х 70,7 кв. м. = 269,36 грн., збільшився на 86,95 грн., або на 47,7%.
Що це, як не монопольне право?
2) Обслуговування внутрішніх систем холодного і гарячого водопостачання і водовідведення – 0,6327 грн./кв.м і до цього – в позиції «поточний ремонт» є складова – «поточний ремонт внутрішніх систем холодного і гарячого водопостачання» – 0, 4865 грн/кв. м – ця позиція в діючих тарифах відсутня і в позиції «поточний ремонт» житлового будинку складає майже 48 %.
І взагалі на обслуговування і поточний ремонт внутрішніх мереж (0,6327 + 0,4865) затрати складають 1 грн.11 коп. За квартиру площею 70,7 кв. метрів треба буде сплатити 70 грн. 48 коп., що більше за діючі тарифи в два рази!
3). Освітлення під’їздів підвалів, сходинкових площадок – 0,4474 грн/кв. м. Показник лічильників в 2012 і в 2015 роках не буде суттєво відрізнятись, ті ж 3000 кВт/год. електроенергії. Навіть збільшення вартості електроенергії не змінить диспропорції між її вартістю і вартістю обслуговування – це ті ж два рази. Так за освітлення під’їздів, підвалів, зовнішнє освітлення і підкачку води (яка повинна входити і входить у вартість води) на прикладі житлового будинку по проспекту Леніна буде оплачено у складі тарифу:
– 1 кімнатна квартира площею 40 кв. метрів (х 0,4474 грн.) = 17,9 грн;
– 2-кімнатна квартира площею 50 кв. м. – 22,37 грн;
– 3-кімнатна квартира площею 70 кв. м – 31,32 грн;
– 4-кімнатна квартира площею 89 кв. м – 35,79 грн.
Що це? Ми що, проживаємо в під’їзді, де горить одна електролампа винятково в пізній час? В квартирі ця послуга буде практично перевищувати оплату за спільну послугу в під’їзді на 35-40 процентів.
Вартість складових тарифу КП «ЖЕУ» показує, що вони не забезпечать покращення технічного стану будівлі і акцент направляється на ті складові, де легко забираються кошти в населення. А на ремонт під’їздів не передбачено ні копійки.
Для чого такі тарифи? А для того, щоб забезпечити високий рівень зарплати АУП КП «ЖЕУ» і його структурних підрозділів за рахунок мешканців міста. На жаль, поки що ні міська рада, ні міськвиконкомом зі своїми численними службами глибоко не вникли в суть підвищення тарифів на послуги ЖКГ и пропонують до затвердження, як кажуть, «кота в мішку». Не хотілося б, щоб так бездумно, безапеляційно, без обговорення приймались важливі рішення , які впливають на добробут і життєзабезпечення жителів міста. І де ж громадянська позиція тих депутатів міськради, які представляють КПУ і тих, хто сьогодні перебігає до Опозиційного блоку? Виборці вимагають від них конкретної роботи в інтересах всіх жителів Южноукраїнська, а не окозамилювання і активних дій для вирішення власних проблем.
Тому, нам здається, і виконкому, і міській раді треба подумати про внутрішні резерви комунальних служб, про структуру управління, яка є громіздкою і високо затратною для нашого міста.
Те ж стосується і послуг КП «ТВКГ», де тарифи на надання їх послуг регулюються державою. Не ведеться робота по збереженню тепломереж і зменшенню непродуктивних витрат теплоносія на «опалення» зовнішнього середовища.
Депутатському корпусу до вирішення цього важливого питання для міста і його мешканців треба підійти зважено, не наскоком, щоб це не призвело до неспроможності більшості жителів оплачувати послуги ЖКГ навіть при доплаті державою субсидій.
Василь Сандул, Анатолій Ненько.