85 РОКІВ «НОВОГО ЖИТТЯ»

Саме стільки виповнилось 25 липня 2015 року Арбузинській районній газеті «Нове життя». Започаткована вона влітку 1930 року і отримала звучну на той час назву «Соціалістична перемога». По сторінках газети можна прослідкувати всі складні періоди становлення держави, в ній знайшли відображення  важливі події  життя  новоствореного  Арбузинського району та його славних трудівників.

Ветерану журналістської праці райгазети Михайлу Пигиді вдалось  відобразити всі етапи становлення друкованого ЗМІ від часу започаткування до сьогоднішнього дня, який був викладений у монографії «Наш родовід» (більш детально можна познайомитись у публікаціях газети та на сайті «Новый город»).

Спливали роки, в редакцію «Соцперемоги»,  а з 1967 року – в «Нове життя» приходили редактори, літпрацівники, репортери, працівники інших професій, без яких не може існувати газета, зміцнювалась робсількорівська громада, яка завжди стає надійною опорою для журналістів. Навіть наближені підрахунки свідчать, що за 85 років до випуску Арбузинської районки мали причетність більше двохсот штатних працівників і чимало громадських активістів місцевої преси.

Разом з газетою поліпшував свою діяльність колектив поліграфістів, завдяки їм жителі району вчасно отримували віддруковані номери газети. В той час і мови не могло бути, щоб газета виходила без спеціалістів ручного набору, згодом – лінотипістів, верстальників, друкарів… У тісній співдружності працювали журналісти й поліграфісти.

Коли гітлерівські війська під час Другої світової війни захопили Арбузинський район, жінки-поліграфісти зуміли декілька газетних шрифтів закопати на городі і весь час окупації  тримали свою таємницю, а коли прийшло довгоочікуване звільнення – саме ця схованка допомогла швидко відновити випуск місцевої газети.

У післявоєнні роки сторінки газети рясніли повідомленнями про відбудову, про становлення колгоспного виробництва і поруч – багато розповідей земляків – фронтовиків про те, як гнали ворога зі своєї землі. Тоді і в редакції працювали колишні захисники  Вітчизни та відзначались не тільки своєю виправкою, а й підготовленими добротними матеріалами для «Соцперемоги».

Після відновлення в 1967 році Арбузинського району, було відроджено й роботу редакції. Саме в цей час газета отримала  свою сучасну назву – «Нове життя». За відновлення редакції взялися редактор В.А. Тілуг і його заступник І.Ф. Вербицький, допомагав їм створювати колектив газетярів редактор «Соціалістичної перемоги» А.Я. Гула.

В 70-ті роки багато зробили для становлення газети після відновлення Арбузинського району учасники бойових дій на фронтах війни  Василь Опанасович Лівий та Аркадій Мусійович Волдинер. На своїх посадах завідуючого відділом і відповідального секретаря вони чимало зробили для того, щоб «Нове життя» було цікавим, змістовним, актуальним для передплатників.

В цей час під керівництвом редактора І.Г. Теплого злагоджено працювали Юрій Половой, Михайло Пигида, Валентин Манойленко, Анатолій Медвінський, Анатолій Ненько, Людмила Саківська, Є.І. Гула, Людмила Шарата та інші. Згодом в редакцію прийшли Федір Куц, Володимир Гула,  Віктор Довгоп’ят, Ольга Севостьянова, Майя Семенда. Працювали наполегливо, дружно і творчо.

З приходом на посаду редактора П.І. Порадюка й відповідального секретаря С.І. Порадюка  помітно змінилось графічне й художнє оформлення «Нового життя». Редакція спробувала випускати газету офсетним способом на базі Первомайської друкарні, окремі номери  виходили в кілька кольорів. На той час разовий наклад газети перевищував сім тисяч примірників.

В 80-ті роки минулого століття газета мала значний вплив на громадськість району, її діяльність підтримували засновники, які вважали «Нове життя» надійним помічником у висвітленні актуальних питань діяльності району. Характерно, що не було докучливих настанов, планів «до двору», вимог писати про те чи інше, не було заборонених тем.  Тільки облліт   вимагав  дотримуватись «Переліку дозволених до публікації матеріалів» стосовно обороноздатності країни, захисту її економічних інтересів. Серед працівників редакції навіть поширювався жарт з цього приводу: «дійсно, ти можеш сфотографувати для газети  панораму з п’ятого поверху – тільки той пейзаж, що видніється під балконом».

Редакція багато уваги приділяла висвітленню недоліків у роботі колгоспів, радгоспів, місцевих підприємств, діставалось «на горіхи» й головам сільських рад, керівникам організацій та установ.  Якось наприкінці року підрахували кількість критичних виступів газети – їх виявилось більше 100, а задоволення в редакції викликав той факт, що на 90 з них було надруковано повідомлення про вжиті заходи стосовно критичних зауважень.

У всіх починаннях редакцію підтримували керівники  О.Г. Полозюк, Д.І. Предоляк, А.Г. Зубенко, О.І. Симоненко,  А.А. Горбач, В.І. Травянко, М.Я. Омельченко, В.В. Салютін, Г.Є.Кислиця, О.О. Грабовий, Л.Г. Слівінський, П.Д. Омельченко, М.І. Андросов, І.О. Резніченко, О.О. Чебан, С.М. Чмир, В.П. Олійник,  А.М. Резніченко, П.І. Лобов, І.С. Алефіренко, І.І. Лобов, Г.В. Сосєденко, В.П. Фукс, В.Я. Подлєпич, Ю.Ф. Сергієнко, В.С. Сандул, В.Г. Черняєв, Р.І. Бондарєв  та багато інших.

І так, з номера в номер, тричі, а зараз – двічі на тиждень газета приходить до читача. Всього за 85 років підготовлено матеріали, зверстано, віддруковано і доставлено передплатникам більше  9850 номерів районної газети. Незабаром – 10000!

Для багатьох арбузинських журналістів «Нове життя» стало стартовим майданчиком для професійного зростання. Заступник редактора Юрій Половой був запрошений на роботу  в газету Одеського військового округу. Редактор «Нового життя» П.І. Порадюк отримав запрошення на посаду відповідального секретаря «Южной правды». Редактор А.М. Ненько створив і тривалий час очолював редакції газет «Мирный атом», «Энергетик», був керівником прес-центру  в колективі Южно-Української АЕС, працював в газеті «Київський регіон», відкрив у Вознесенську газету «Новый город», яку очолював протягом семи років. Відповідальний  секретар «Нового життя» С.І. Порадюк був призначений редактором Новобузької районної газети«Вперед», а  в грудні 1990 року був затверджений редактором обласної газети «Радянське Прибужжя» (зараз – «Рідне Прибужжя»). Разом з ним над створенням нового обласного видання працювали А.М. Ненько, Е. І. Гоцуєнко – заступники редактора, П.І. Порадюк – відповідальний секретар, М. Біднина,  М. Баранов, І. Кальницький  та інші відомі миколаївські журналісти, які свого часу співпрацювали з Арбузинською районною газетою.

***

Щоб відзначити 85- річний ювілей «Нового життя»,  в  Арбузинській райдержадміністрації зібрались ветерани журналістської праці, колишні керівники редакції, активісти місцевої преси, представники громадськості та  нинішній колектив газети. Керівники району: голова райдержадміністрації О.В. Палій та голова районної ради В.А. Захарченко, – щиро вітали ювілярів, зичили нових успіхів на газетярській ниві нинішнім працівникам, а ветеранам дякували за сумлінну працю у минулому і  вручали почесні Грамоти райдержадміністрації та районної ради.

nove2

Редактор  «Нового життя» Ганна Волошина розповіла про сьогоднішні будні редакції, подякувала за співпрацю громадських активістів, вручила грамоти та запросила скоштувати ювілейного торту.

Порадували присутніх привітанням ювілярів сусіди – редактор Наталія Беньковська і працівники Братської газети «Перемога», громадський активіст, поет Г.Є. Кислиця, який наступного року відзначить своєрідний ювілей – 50 – річчя співпраці з районною газетою. Своїми спогадами про перейменування районки поділився ровесник газети Л.Г. Слівінський, який протягом 25 років очолював Арбузинське управління сільського господарства. Привітав журналістів і представник народного депутата Аркадія Корнацького і вручив колективу ноутбук.

Урочистості з нагоди 85-річчя газети супроводжувались виступами художньої самодіяльності районного Будинку культури.

nove3

Свято завершилось. Попереду – нові журналістські будні. Успіхів тобі, «Нове життя»!

 Анатолій Ненько, редактор «Нового життя» (1981-1987, 2004-2005 рр.)

На знімках: під час відзначення 85-річчя «Нового життя»

Show Buttons
Hide Buttons