«Бузький Гард» під загрозою знищення

Національний природний парк «Бузький Гард» у Миколаївській області опинився під загрозою знищення. Це пов’язано із розбудовою Ташлицької ГАЕС, наслідком якої може стати затоплення історичних місць з унікальною природою.

Інститут реформ та розвитку Києва вимагає від Уряду накласти мораторій на подальшу розбудову Ташлицької ГАЕС з метою збереження цього природного чуда України. Про це заявив Президент Інституту Олександр Вовченко, повідомляє http://www.informator.news

Так, на сьогодні відбуваються спроби реанімувати енергетичний проект 70-х років минулого століття, що пов’язаний із розбудовою Ташлицької ГАЕС.

«Всупереч трендам сучасності, відповідальні за прийняття державних рішень особи сприяють не розвитку відновлюваної енергетики, потенціал якої на півдні нашої країни є неймовірно потужним, а просувають застарілий, екологічно небезпечний та економічно необґрунтований проект із минулого століття, який одного разу вже був зупинений ще наприкінці 80-их років минулого століття», – зауважив експерт ІРРК з питань екологічної політики та охорони довкілля, голова НЕЦУ Ярослав Мовчан.

Як зазначили в Інституті, в офіційних заявах НАЕК «Енергоатом» вказується про бажання отримати мільярди гривень із державного бюджету на добудову Ташлицької ГАЕС.

Водночас, в Україні не створено умов для реалізації інвестиційних проектів будівництва технологічно прогресивних об’єктів відновлюваної енергетики (насамперед, вітроенергетики), економічна доцільність яких є доведеною.

Вартість будівництва енергогенеруючих потужностей ГАЕС та вітроенергетики на сьогодні вже є співставними, при цьому прогресивні та безпечні об’єкти відновлюваної енергетики є можливість зводити за кошт іноземних інвестицій, а не збіднілого населення України.

За словами експертів, розбудова Ташлицької ГАЕС призведе до остаточного затоплення бузьких порогів та островів. Наразі Гардовий поріг значною мірою затоплено внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 16 м.

«На жаль, незважаючи на маловодні роки, НАЕК «Енергоатом» не тільки не знизила рівень води, а і тримає рівень на відмітці 16 м, і заявила про намір підвищити рівень Олександрівського водосховища на р. Південний Буг ще майже на 5 м – до позначки 20,7 м, хоча вже в минулому році велика колись ріка Південний Буг стала нижче Олександрівської греблі жалюгідним потічком»,  – підкреслив експерт ІРРК з питань екологічної політики та охорони довкілля Георгій Веремійчик.

Варто пам’ятати, що це 13 гребля на єдиній великій національній річці, басейн якої розташований повністю в межах України.

«Підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м призведе до остаточного затоплення острова Гардовий та прилеглих порогів, що знищить цей унікальний історичний ландшафт, а також призведе до руйнування найважливіших ділянок заповідних об’єктів. Ці дії призведуть до грубого порушення не лише Конституції і законів України, а й вимог багатьох міжнародних конвенцій», – наголосив Президент Інституту реформ та розвитку Києва Олександр Вовченко.

Інститут реформ та розвитку Києва закликає Уряд та Верховну Раду України втрутитися в цю ситуацію та не допустити знищення унікальної місцевості Гранітно-степового Побужжя.

Також експерти Інституту звертають  увагуУряду на необхідність забезпечення здійснення НАЕК «Енергоатом» рекультивації порожистої частини русла Південного Бугу, яку було незаконно вилучено з заповідного об’єкту та затоплено, і яку ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 листопада 2011 р. повернено до складу РЛП «Гранітно-степове Побужжя».

Show Buttons
Hide Buttons