Чим ми гірші Нетішина?

Южноукраїнці уважно дивились сюжет у недільному випуску «ТСН. Тиждень» на «плюсах», в якому журналісти показали майже сенсаційну новину: «У містечку Нетішин Хмельницької області найнижчий тариф на тепло – лише 2,62 грн. за квадратний метр. Це вдесятеро менше, ніж в середньому по країні». Відразу наші найбільш поінформовані громадяни заявили: «Чому в Нетішині – 2,62,  а в Южноукраїнську –  4,93 грн за 1 кв.м.? Чим відрізняється місто супутник ХАЕС від Южноукраїнська – супутника ЮУ АЕС?».

У нас навіть на один енергоблок більше, ніж на Хмельницькій АЕС і виробіток електричної енергії значно перевищує показники подільських енергетиків, то в чому ж причина,  що «дармове» тепло від АЕС у нас майже вдвічі дорожче, ніж у колег з Нетішина?

Редакція «Нового Города»  вирішила провести невеличке дослідження викладених вище фактів. Як пояснюють кореспонденти ТСН ( http://tsn.ua), «в Україні діють щонайменше 170 затверджених тарифів на тепло. Тарифи на тепло для тих, хто живе у багатоквартирних будинках, у цьому сезоні будуть утричі вищими, ніж торік. Це – в середньому по Україні. І навіть якщо пам’ятати про стрибок курсу валют і подорожчання енергоносіїв, дуже вже хочеться перевірити, чи справедливу плату нараховують за опалення у квартирі.

У містечку Нетішин Хмельницької області найнижчий тариф на тепло – лише 2,62 грн за квадратний метр. Це вдесятеро менше, ніж в середньому по країні. Трикімнатна квартира опалюється за смішні гроші – скажімо, за квітень вийшло 117 грн. У цьому сезоні цифра не зміниться».

Для порівняння зауважимо, що в цей період в Южноукраїнську вартість опалення трикімнатної квартири оцінювалась в 268 грн. 94 коп.

«Секрет простий: щоб нагрівати воду в батареях нетішинців, не потрібен ані газ, ані вугілля. Теплом ділиться сусідня Хмельницька атомна електростанція. Відтак містяни платять лише за доставку блага до батареї».

Отже, в Нетішині дешева доставка тепла  від АЕС.

У відповідності до діючого законодавства, тариф на теплову енергію складається з тарифів на виробництво, транспортування й постачання теплової енергії. На виробництво теплової енергії встановлено єдиний тариф для всіх АЕС, який складав  у 2013 році 39 грн/Гкал ( з ПДВ). Тариф на транспортування  й постачання теплової енергії  встановлений для кожної АЕС окремо з врахуванням специфічних умов  (відстань від АЕС до споживачів, протяжність теплових мереж, ремонтні, амортизаційні витрати на утримання магістральних теплових мереж).

Станом на квітень 2013 року відпускна ціна на теплову енергію для Кузнєцовського комунального підприємства від РАЕС була найнижчою –  48,47 (з ПДВ) грн/Гкал. В свою чергу, комунальне підприємство відпускало тепло для населення по 57,29 грн/ Гкал (в перерахунку на 1 кв. метр площі квартири). В Енергодарі  ціна складала 182,17 грн/ Гкал., в Нетішині — 71,31 грн/Гкал, в Южноукраїнські — 103,38 грн/Гкал. (За матеріалами «Атомник України» №15 від 11.04. 2013 р.).

Посилаючись на  показники 2013 року,  можна стверджувати, що ми гірші від Нетішина тим, що наша ЮУ АЕС відпускає місту дороге тепло. А чому – треба запитати фахівців. Основний показник для тарифу тепла від АЕС – відстань до споживачів. Цей показник у нас приблизно такий же, як і в Нетішині.  Мабуть, рівноцінні й експлуатаційні витрати. Чому ж тоді у Нетішині – 2.62, а в Южноукраїнську – 4. 93 грн за 1 кв. метр площі квартири?

Жителі міста, споживачі теплової енергії, мають  знати відправні позиції для формування тарифу. Їх мають надати громадськості фахівці і АЕС, і міськвиконкому, які подавали розрахунки тарифу для  затвердження  постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 31.03.2015 р. № 1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб’єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг». Без гласності при формуванні тарифів у споживачів будуть завжди виникати незручні запитання. В цьому відкритість влади.

В інших містах – справжнє комунальне «пекло».

«У Краматорську на Донеччині у новому сезоні буде найдорожче тепло – 27,90 грн. за кв. метр (за повідомленням ТСН). Рекордний тариф стосується не всього міста, а лише районів, які обслуговує “Краматорськтеплоенерго”. Це 36 тисяч абонентів. Містяни, яких гріє інше підприємство, матимуть поблажливішу ціну – 20 грн. за кв. метр.

Тарифи різняться, бо різні «Теплоенерго» використовують різне паливо за різною ціною. А вартість споживачам на 70% залежить від цього палива. Голова Нацкомісії з регулювання тарифів заявив, що до середини наступного року лічильники будуть на будинках всіх без винятку українців. А поки – не подобається тариф – усі претензії до місцевої влади. Місцева ж влада, навпаки, завжди відсилає до регулятора».

Южноукраїнськ, Енергодар, Кузнєцовськ, Нетішин – ми всі в одному човні. Тому й підходи до формування життєво важливих для кожної людини тарифів повинні бути однаковими. Так буде справедливо.

 Анатолій Ненько.

Show Buttons
Hide Buttons