ІСТОРІЯ ПАМ’ЯТАЄ

12 років тому, 19 травня 2006 року, міністром палива та енергетики України видано наказ  та утворена комісія для підготовки до затоплення відвідного каналу Ташлицької ГАЕС у складі двох гідроагрегатів. Відвідний канал не мав гідравлічного зв’язку з річкою Південний Буг, а верхнє водоймище ГАЕС було відокремлене від Ташлицького ставка-охолоджувача конденсаторів енергоблоків ЮУ АЕС.

За п’ять місяців, якимось чином, ситуація кардинально змінилась і перший гідроагрегат, який мав працювати на ізольованому від Південного Бугу нижньому водоймищі, запрацював на повномасштабному Олександрівському водосховищі. Символічний запуск ГАЕС відбувся за участі тодішнього  Президента України В.Ф. Януковича, керівників міністерства, НАЕК «Енергоатом» та Миколаївської області.

Як так сталося, хто втрутився  у виконання міністерського наказу – достеменно невідомо. Якби цього не відбулось, то жителі  Побужжя не мали б сьогоднішніх клопотів із черговим підвищенням рівня Олександрівського водосховища до НПР-20,7 та захистом від знищення національної гордості України – Бузького Гарду.

До уваги читачів – вже історичний і невиконаний наказ міністра та склад комісії, який мав забезпечити його виконання:

МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

Н А К А З  19.05.2006  N 168

Про створення комісії з підготовки до затоплення відвідного

каналу Ташлицької ГАЕС

Відповідно до  пункту 5.2.1.19 галузевого керівного документа 34.20.507-20 “Технічна експлуатація електричних станцій  і  мереж. Правила”, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 13 червня 2003 року N 296,

Н А К А З У Ю:

  1. Створити комісію з підготовки до  затоплення  відвідного каналу Ташлицької ГАЕС у складі, згідно з додатком.
  2. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр   І. Плачков

  Додаток до наказу Міністерства палива та енергетики України 19.05.2006  N 168

СКЛАД

комісії з підготовки до затоплення  відвідного каналу Ташлицької ГАЕС

КІМ В.В. – виконавчий директор з проектів та розвитку ДП НАЕК “Енергоатом”, голова комісії (за згодою);

БІЛИК Б.І.  –  генеральний директор відокремленого підрозділу “Южноукраїнська АЕС”, заступник голови комісії (за згодою);

ПОТАШНІК С.І.  – голова правління ВАТ  “Укргідроенерго”,  (за згодою);

КРАВЧЕНКО М.В.  – директор департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ПЕК;

БУЧКО С.П.  – в.  о.  президента  ВАТ  “Південенергобуд”  (за згодою);

ВІРИЧ П.М.     –     директор    відокремленого    підрозділу “Атоменергобуд” (за згодою);

ФАЛЬЧИКОВ О.Б.  – директор  каскаду  ГЕС-ГАЕС  відокремленого

підрозділу “Южноукраїнська АЕС” (за згодою);

ЛАНДАУ Ю.О.    –    заступник    технічного   директора   ВАТ “Укргідропроект”, головний інженер проекту (за згодою).

* * *

На початку 2000-х років боротьба за Ташлицьку ГАЕС велась на два фронти: у Києві узгоджували варіанти реалізації  затвердженого проекту гідроакумулюючої електростанції на ізольованих водоймищах від річки Піденний Буг і Ташлицького ставка-охолоджувача, а в Миколаєві «пробивали» вигідні (в частині фінансів) для області рішення обласної ради, які б відмінили застереження підвищення рівня водосховища з боку природоохоронних органів. І більш податливими виявились депутати Миколаївської області, які прийняли ряд рішень на користь енергетичного відомства. Зокрема…

17 березня 2006 року ХХХІ сесія обласної ради 4 скликання прийняла рішення  №3 «Про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок  у постійне користування ДП НАЕК «Енергоатом», яким, зокрема, погодила проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок державному підприємству «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» у постійне користування для розміщення хвостової частини Олександрівського водосховища із земель державної власності, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя», створеного без вилучення земель, загальною площею 27,7218 га, за умов отримання позитивного висновку Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та державного управління екології та природних ресурсів в Миколаївській області, з них:

– в межах території Арбузинського району: відкриті землі без рослинного покриву, кам’янисті місця – 1,7004 га, природні водотоки (під річками та струмками) – 8,8859 га;

– в межах території Доманівського району: відкриті землі без рослинного покриву, кам’янисті місця – 3.5109 га, природні водотоки (під річками та струмками) – 8,2883 га;

– в межах м. Южноукраїнськ:  відкриті землі без рослинного покриву, кам’янисті місця – 4,3363 га.

Це рішення підписав і тодішній голова обласної ради  М. М. Москаленко, який зараз працює у керівному складі Южно-Українського енергокомплексу і активно агітує в ЗМІ та під час громадських слухань за подальше підвищення рівня Олександрівського водосховища.

26 травня 2006 року ІІ сесія обласної ради п’ятого скликання ухвалила рішення №11 «Про протест прокурора Миколаївської  області від 25 травня 2006 року на рішення обласної ради від 17 березня 2006 року № 3 „Про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП НАЕК „Енергоатом“. На підставі частини другої статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада  протест прокурора Миколаївської області відхилила. Це рішення підписала голова обласної ради Т. В. Демченко.

Ще було кілька рішень ради, в яких депутати зобов’язували облдержадміністрацію всебічно «організовувати, контролювати і звітувати», протестів прокуратури на рішення обласної ради, не обійшлося без судових засідань, тривалий час узгоджували програму вирішення соціально-екологічних проблем регіону за рахунок відрахувань від коштів, які виділялись на будівництво Ташлицької ГАЕС. Прийняття цієї програми відкрило шлях для підвищення рівня Олександрівського водосховища до НПР-14,7, що давало змогу енергетикам відмовитись від облаштування відвідного каналу для нижньої водойми  ГАЕС і готувати обладнання  для повноцінної роботи вже на нижній технологічній водоймі – Олександрівському водосховищі.

Таким чином, у боротьбі за безпечне природне довкілля в межах природного парку переміг корисливий вибір Миколаївської обласної ради.

Як станеться цього разу, коли на порядку денному нове підвищення рівня Олександрівського водосховища, покаже час і активність громадянського суспільства в межах чинного законодавства Незалежної України.

Тим часом енергетичне відомство вже готує для області черговий «пряник» вагою майже в 1 млрд. грн. Чи не за рахунок чергового підвищення тарифів?

Анатолій НЕНЬКО.

На знімку “ВН”: під час мітингу з нагоди пуску першого гідроагрегата Ташлицької ГАЕС

Show Buttons
Hide Buttons