З точки зору нардепа

Олександр Лівік: 

«Настав час ставати господарями на власній землі»

Народний депутат України, член депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» Олександр Лівік, обраний по мажоритарному виборчому округу № 131, регулярно проводить свої зустрічі з мас-медіа, на яких доносить до мешканців Миколаївщини свою позицію з актуальних питань сьогодення. Ось і у п’ятницю О. Лівік дав прес-конференцію у Миколаєві, під час якої поділився своїм баченням бюджетного процесу, питань єдності парламентської коаліції, проблеми боротьби з корупцією тощо.

Виборче законодавство потрібно змінювати

Але на початку заходу Олександр Лівік дав власну оцінку місцевим виборам 2015 року. На думку народного депутата, законодавство, за яким проводилися останні виборчі перегони, було недосконалим та не враховувало реальний стан електоральних уподобань. І справді, як так сталося, що кандидати в депутати, котрі впевнено виграли вибори на своїх округах з результатом у 40-45 відсотків, у підсумку депутатський мандат так і не отримали?

Саме тому, – зазначив Олександр Петрович, – я за цей виборчий закон і не голосував. Мене та деяких моїх колег тоді різко критикували за те, що, мовляв, ми чогось не розуміємо. Але час усе розставив по своїх місцях. До речі, і сам Президент на зустрічі з депутатами від своєї фракції визнав неправильність такого підходу та висловив готовність виправити помилки. –Та, попри все, вибори до місцевих органів самоврядування відбулися. І тепер на місцеву владу покладено історичне завдання – забезпечити, спільно з центральними органами влади, реформу органів місцевого самоврядування та наділити їх реальними важелями впливу. Олександр Лівік переконаний: аби цей процес був успішним, регіони мають отримати не лише повноваження, а й відповідні фінансові ресурси – з тим, щоб успішно забезпечувати життєдіяльність на ввірених територіях, а це – і функціонування шкіл, дитсадків, інших соціальних об’єктів, будівництво і ремонт доріг тощо. Проте, як вважає народний депутат, задекларувавши самодостатність регіонів, у реальності місцеві ради далеко не завжди отримують відповідний фінансовий ресурс.

Якщо у великих містах за рахунок податку на доходи громадян та акцизного збору бюджетні надходження навіть збільшилися, то в сільській місцевості про який акциз на бензин чи алкоголь може йтися? – риторично запитав депутат Верховної Ради. – Тож нинішній проект бюджету, що винесений на розгляд парламенту, радше є бюджетом централізації, а не децентралізації.

Об’єднання громад: варто врахувати не лише плюси, а й ризики

До яких сумних наслідків може призвести об’єднання місцевих громад, О. Лівік продемонстрував на прикладі міста Вознесенська та Вознесенського району.

Місто Вознесенськ є депресивним у плані демографії, – розповів народний депутат. – Його населення зменшується, йде відтік молоді. Мер міста В. Луков пропонує об’єднати район з містом, закрити деякі сільські школи, а їхніх учнів возити до міських навчальних закладів. Справді, на початковому етапі за рахунок збільшення асигнувань на освіту школи Вознесенська отримають більший фінансовий ресурс. Але що матимемо в перспективі? По-перше, через закриття шкіл ми втратимо села, а замість них будуть сільгоспугіддя без людей. Однак і в місті за 5-7 років школи прийдуть до тієї ситуації, що є наразі, адже потік сільських школярів зменшиться. – До того ж, важно враховувати і той беззаперечний факт, що село – колиска нації. Через розор і вимирання села Україна може втрати значно більше, аніж просто населені пункти. Тож Олександр Лівік запевнив: за такий варіант територіальної реформи місцевого самоврядування він, як депутат Верховної Ради, в жодному разі не голосуватиме.

Натомість народний обранець пропонує інший шлях об’єднання, котрий передбачає не вирішення проблем одних за рахунок зубожіння інших, а консолідацію зусиль САМОДОСТАТНІХ громад. Але для цього тому ж місту Вознесенську потрібно створити робочі місця, насамперед для молоді, істотно збільшити надходження до бюджету. А вже потім, набувши фінансової незалежності, пропонувати з кимось об’єднуватися.

Бюджет «будь-якою ціною»?

Повертаючись до бюджетного процесу, О. Лівік підкреслив: у нього, як і у багатьох народних депутатів із провладної фракції, немає бажання голосувати за той проект бюджету, що його подав уряд. Адже, по-перше, той передбачає «вилучення» грошей із регіонів на користь центру. А, по-друге, може призвести до непоправних наслідків для аграрного сектора нашої держави. Оскільки згідно з положеннями проекту нового Податкового кодексу, що викликали неабиякий суспільний резонанс та хвилю масових протестів, сільгоспвиробників мали позбавити спеціального режиму ПДВ та значно звузити область застосування спрощеної системи оподаткування.

Але, як вважає народний депутат, подібні зміни в податковому законодавстві не можна приймати в жодному разі. Адже держава, фактично нічого не роблячи для підтримки аграріїв, може позбутися багатомільярдних валютних надходжень до бюджету. «Українські сільгоспвиробники, – сказав Олександр Лівік, – і за несприятливих умов не лише примудряються забезпечити себе, а й поставляють валюту до державної скарбниці. І це в той час, як європейський фермер отримує від держави близько 300 євро дотацій на один гектар ріллі. То ми що – на догоду іноземним аграріям знищуємо власного сільгоспвиробника?».

Олександр Лівік запевнив, що він та інші депутати-аграрії не проголосують за ті закони, котрі нищать одну із стратегічних галузей економіки України. Не підтримає депутат від округу № 131 і ліквідацію єдиного податку для суб’єктів підприємницької діяльності, адже це призведе до значного поповнення армії безробітних уже в містах.

До якого цинізму треба дійти, щоб декларувати подібні цілі? – обурився народний депутат. – І при цьому вони кажуть, що це вимога Міжнародного валютного фонду, інакше, мовляв, гроші ми не отримаємо. Але ж без економіки, яка працює, долар у будь-якому разі буде 50 гривень. Крім того, а хто віддаватиме кредити, – наші діти та онуки?.. –

Про безвізовий режим і ймовірність переобрання парламенту

Категорично не згоден Олександр Лівік і з обсягами фінансування української науки, «прописаними» у проекті держбюджету. Зменшення асигнувань на науку, на освіту, – це шлях в нікуди, вважає народний депутат.

Прокоментував Олександр Лівік і своє ставлення до можливості отримання Україною безвізового режиму із зоною Євросоюзу. З одного боку, ця перспектива дає можливість вільно обмінюватися інформацією та подорожувати різними країнами. Водночас Олександр Петрович бачить і значні ризики. Через можливість відкриття кордонів найбільш працездатна та талановита частина українського трудового потенціалу може залишити межі країни. Поготів це стосується молодого покоління…

У суспільстві та мас-медіа наразі активно мусується тема дострокових парламентських вибрів. Проте, на думку депутата від БПП О. Лівіка, аби цього не сталося, має бути знайдений компроміс між урядом та депутатами Верховної Ради у питанні нового бюджету та змін до Податкового кодексу. Ймовірність розпуску парламенту існує і в тому разі, якщо депутати не підтримають зміни до Конституції, що їх ініціюватиме Президент України Петро Порошенко.

Відповідаючи на запитання журналістів, Олександр Лівік прокоментував можливість відставки нинішнього Кабінету Міністрів України. З одного боку, такого рішучого кроку вимагає значна частина українського суспільства, невдоволена своїм рівнем життя та недостатніми змінами у країні. Однак, у разі відставки уряду, може розвалитися і провладна коаліція у Верховній Раді. У будь-якому разі, переконаний О. Лівік, питання відставки уряду слід вирішувати цивілізовано, виключно у правовій площині, а не так, як це нещодавно вчинив депутат Барна. Адже такими діями завдається значна іміджеві шкода як парламенту, так і всій державі в цілому.

Гідра корупції та енергетична свобода

«Рідне Прибужжя» поцікавилося у народного депутата: як він оцінює зусилля влади по боротьбі з корупцією, а також попросило Олександра Петровича прокоментувати його діяльність у Комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

З одного боку, масове поширення в суспільстві набула побутова корупція, – констатував народний обранець. – Це коли загальноприйнятною моральною нормою вважається давати хабара лікарю або, до прикладу, платити чиновнику за пришвидшення видачі довідки. І зовсім інше питання – це корупція на вищому рівні. На жаль, корупція нікуди не зникла. Проте, щоб звинуватити будь-якого посадовця у корупційному діянні, потрібно довести це у суді. Але останнім часом я щось не чув про жодну гучну справу, яка  бзакінчилася винесенням судового вироку. Щодо ситуації у паливно-енергетичному комплексі, то Олександр Лівік завдався питанням: чому б, якщо ціна нафти на світовому рівні значно упала, не перерахувати вартість газу для населення? І чому не надавати населенню дешевий газ власного виробництва, без нарахування ренти?

Натомість нам говорять, що рента необхідна, щоб… компенсувати людям різницю через підвищення ціни на газ. Тоді навіщо підвищувати ціну на газ – щоб потім шукати гроші на субсидію? – запитав О. Лівік. –

У той же час, зауважив народний депутат, в України є достатньо родовищ газу, аби повністю забезпечувати власні потреби у блакитному паливі. Проте держава чомусь перестала інвестувати великі кошти у геологічну розвідку та добич.

На думку Олександра Лівіка, не надто зацікавлені допомагати Україні в цьому питанні й великі гравці на ринку енергоресурсів. Адже у світі триває протистояння провідних видобувачів газу та нафти, зокрема Росії та США.

«Якщо хтось вважає, що Україну в світі воліють бачити сильною та достатньою країною, то це велике перебільшення, – зауважив народний депутат. – Ми нарешті маємо зрозуміти, що це наша земля, наша держава, і відбудовувати її ми мусимо самі».

Відповідаючи на запитання про якість автомобільних доріг, народний депутат зазначив: усі мають розуміти, чий вантажний транспорт руйнує шляхи у тій же Миколаївській області.

Але чому б тому же «НІБУЛОНу», – запропонував О. Лівік, – не заявити, що він прийматиме у свої зерноприймальні термінали лише автівки із вантажем до 20 тонн? Одна справа – розповідати про свою турботу про дороги. Алепоїдьте у райони і спитайте, вантажівки якого підприємства розбивають автошляхи. –

І все ж своє спілкування з журналістами народний депутат України Олександр Лівік завершив на позитивній ноті. Олександр Петрович щиро привітав усіх присутніх та всіх мешканців Миколаївської області з майбутніми святами – Новим роком, Різдвом Христовим і Днем Святого Миколая та побажав землякам здоров’я, миру та достатку.

Андрій ТЮРІН, “Рідне Прибужжя”

Show Buttons
Hide Buttons