Про будівництво ЦСВЯП

Українська атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та американська корпорація Holtec International уклали додаткову угоду до Контракту про спорудження в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) з трьох атомних електростанцій (АЕС) України. Додаткову угоду підписали президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський і президент та виконавчий директор Holtec International доктор Кріс Сінгх 26 січня в м. Брюссель, Бельгія, повідомляє офіційний сайт «Енергоатому»
Додаткова угода, зокрема, передбачає, що проектування та будівництво сховища здійснюватиме НАЕК «Енергоатом» (Україна). В той час як постачання спеціального устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також  відповідних технологій, що будуть застосовані як на визначених енергоблоках АЕС, так і при перевезенні відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з АЕС  до ЦСВЯП, а також у самому сховищі – здійснює корпорація Holtec International (США).

Документ також передбачає з боку американської компанії розроблення конструкцій устаткування для сухого зберігання та транспортування відпрацьованого ядерного палива, які використовуватимуться для зберігання ВЯП, та впровадження в експлуатацію розробленої нею технології.

Постачання обладнання за контрактом має бути виконано до кінця 2020 року, при цьому ключовий етап розробки – з 2015 по 2017 рр., протягом якого буде виконано проектування та спорудження сховища, постачання та впровадження устаткування та технології Holtec, введення сховища в експлуатацію.

Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем зберігання відпрацьованого палива відбуватиметься в Україні.

Довідково: Після будівництва пускового комплексу сховища, завершення якого намічене на кінець 2017 року, і введення його в експлуатацію, на ЦСВЯП буде направлятися відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з трьох атомних станцій ‒ Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС. (Запорізька Атомна Електростанція має власне пристанційне сховище ВЯП, яке введено в експлуатацію у 2001 році). Розроблене Київським науково-дослідний та проектно-конструкторський інститутом «Енергопроект» (КІЕП) техніко-економічне обґрунтування будівництва (ТЕО) сховища передбачає місткість ЦСВЯП в 16530 відпрацьованих тепловиділяючих збірок, у тому числі 12010 ‒ з блоків ВВЕР-1000 і 4520 ‒ ВВЕР-440, що дозволить повністю забезпечити потреби згаданих АЕС до кінця експлуатації цих енергоблоків.

Метою спорудження ЦСВЯП є посилення енергетичної незалежності України від зовнішніх постачальників енергоресурсів та послуг.

Необхідно також наголосити, що у ЦСВЯП зберігатиметься відпрацьоване ядерне паливо виключно з українських АЕС (не передбачається зберігання ніякого відпрацьованого палива з іноземних реакторів в українському сховищі, тим більше що таке зберігання суперечить вимогам МАГАТЕ та українського законодавства). Сьогодні українські атомні електростанції виробляють більш ніж 50% від загального обсягу виробленої в країні електроенергії. Відтак створення належних умов для тривалого та безпечного зберігання ВЯП є стратегічним пріоритетом України в енергетичній галузі. Таке тривале та безпечне зберігання дозволить виконати міжнародні зобов’язання, які передбачають, що країна з ядерною енергетикою несе остаточну відповідальність за безпечне поводження з її відпрацьованим ядерним паливом, напрацьованим на її АЕС.

Крім того, наявність ЦСВЯП зніме питання вивезення відпрацьованого палива (зараз Україна вивозить більш ніж половину свого ВЯП в Росію на технологічне зберігання з подальшою переробкою). За оцінками, витрати на будівництво та експлуатацію ЦСВЯП очікуються майже в чотири рази меншими, ніж сукупні витрати, які сьогодні сплачує Україна, вивозячи ВЯП до Росії; інвестиції у ЦСВЯП окупляться менш ніж через чотири роки експлуатації.

За оцінками генерального проектувальника, ЦСВЯП не матиме ніякого шкідливого впливу на навколишнє середовище в цілому та зокрема на ґрунтові води навіть в разі настання запроектної аварії. Адже, згідно проекту, використовується «суха» технологія зберігання, за якою ВЯП зберігається в середовищі інертного газу в двостінних контейнерах з нержавіючої сталі, які завантажуються в захисні бетонні модулі, розташовані на спеціальному майданчику. Ці захисні модулі призначені для забезпечення фізичного захисту відпрацьованого палива, біологічного захисту від радіоактивного випромінювання, та пасивного тепловідведення під час зберігання палива. Міцність конструкцій цієї системи була перевірена в змодельованих ситуаціях з пожежами, вибухом, землетрусом і навіть падінням на них літака.

Будівництво і подальша експлуатація ЦСВЯП сприятиме екологічній реабілітації зони відчуження та з рештою полегшить відновлення господарської діяльності частини цієї зони та її розвиток.

Show Buttons
Hide Buttons