ПРОЕКТ – 20,7

В Южноукраїнську, у Вознесенську, в Арбузинці та Доманівці у лютому – березні поточного року мають відбутись громадські слухання з обговорення матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м.  Для організації  роз’яснювальної роботи вже відкрито дві громадські приймальні:

Офіси працюють за адресами: у м. Києві, пр-т Героїв Сталінграду, 64/56, ДП «ДНІЦ СКАР», у м. Южноукраїнську – б. Шевченка, 8а, ІЦ «Імпульс», управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУАЕС. Як свідчить публікація на офіційному сайті підприємства, у громадських приймальнях можна ознайомитися з вихідними інформаційними матеріалами та, за потреби, з більш детальною інформацію з питань, винесених на обговорення, а також залишити запитання, зауваження та пропозиції за темою обговорення.

У публікації газети «Енергетик» з цього приводу відзначається:

«З метою реалізації прав громадян та їх об’єднань на участь у розгляді питань, пов’язаних з прийняттям рішень, які можуть впливати на стан довкілля, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо своєї діяльності, ВП «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» (ЮУАЕС) розпочато процес громадського обговорення матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м. Активна фаза процесу обговорення розпочинається 12 січня і триватиме до 3 березня 2017 року. Організаційно-технічний супровід громадського обговорення доручено ДП «Державний науково- інженерний центр систем контролю та аварійного реагування» (ДНІЦ СКАР, м. Київ). Приводом для початку процесу обговорення є завершення роботи з оцінки впливів на навколишнє середовище підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки 20,7 м, яку було виконано на замовлення ЮУАЕС Державним підприємством «Екоінформ» НАН України (м. Київ) у рамках реалізації «Проекту завершення будівниц- тва Ташлицької ГАЕС».

Скориставшись нагодою, редакція інтернет-видання «Новый Город» звернулась до організаторів громадського обговорення  «Проекту – 20,7» з проханням відповісти на кілька запитань і відправила електронного листа на вказану адресу наступного змісту:

Шановні  екологи ДП «Екоінформ» НАН України!

Читачі інтернет – газети «Новый Город» уважно слідкують за ходом розбудови об’єктів Южно-Українського енергетичного комплексу і, зокрема, за реалізацією проекту добудови Ташлицької ГАЕС з підвищенням НПР Олександрівського водосховища до рівня 20,7 м.  Однак, на окремі запитання, які стосуються «проекту -20,7» не вдається знайти відповідь з відкритих джерел. Тому звертаємось до Вас із проханням відповісти на кілька запитань наших читачів стосовно екологічних висновків Уточненого проекту Ташлицької ГАЕС.

  1. Як вплине на стан Олександрівського водосховища і річки Південний Буг нижче греблі Олександрівської ГЕС продувка технологічного ставка – охолоджувача конденсаторів ЮУ АЕС через гідроагрегати Ташлицької ГАЕС?

 Пояснення. Нещодавно в обласних ЗМІ опубліковане інтерв’ю генерального директора ВП «ЮУ АЕС» В.А. Лісніченка, в якому, зокрема, відзначається:

«Хочу зазначити, що п’ять запланованих бризкальних басейнів і струменеспрямовуюча споруда будуть дуже актуальними в умовах відсікання частини акваторії ставка-охолоджувача в процесі будівництва третього гідроагрегата Ташлицької ГАЕС. Тому реалізація робіт з підвищення охолоджувальної здатності водосховища не лише дозволить ввести додатково 1400 мегават потужності, а й дасть можливість в подальшому розширити Ташлицьку ГАЕС і добудувати, в першу чергу, гідроагрегат № 3, а за ним – передбачені затвердженим урядом проектом четвертий, п’ятий і шостий агрегати, тобто ввести додаткові регулюючі потужності, такі необхідні для надійної роботи енергосистеми України».

Це значить, що верхня водойма ТГАЕС збільшиться на частину ставка-охолоджувача і через гідроагрегати води Ташлика, збагачені елементами таблиці Менделеєва, будуть зливатись у Олександрівське водосховище. Якихось офіційних документів про відміну заборони прямоточного зв’язку ставка-охолоджувача ЮУ АЕС з Південним Бугом, яке було ухвалено ще в  80-ті роки минулого століття, віднайти не вдалось. Тому цікаво, як екологи ставляться до цього факту.

  1. У попередній редакції Уточненого проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС передбачалось у тілі Олександрівської греблі побудувати рибопропускний канал для весняного пропуску риби у верхів’я Південного Бугу на традиційні нерестилища.

Чи розглядалось питання будівництва рибопропуску під час екологічної експертизи нинішнього проекту і які прогнози екологів стосовно риборозведення у водосховищі,  в яке «продувається» ставок-охолоджувач ЮУ АЕС?

  1. Багатьох южноукраїнців і костянтинівців (і не тільки їх) хвилює доля острова Клепаного (Гардового). В Україні це останній «живий» прихисток запорізьких козаків і Бугогардівської паланки Війська Запорізького низового. Завдяки наполегливості громадськості,  від затоплення його вдалося зберегти у 1989 році. А зараз він вже потерпає від підтоплення при НПР Олександрівського водосховища 16,0 м. А що буде при НПР – 20,7 м.?

Як відреагувала екологічна комісія на те, що: «Землі, що підлягають затопленню внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища, входять до складу Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-Степове Побужжя” і Національного природного парку “Бузький Гард”. Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорізького є пам’яткою культури національного значення (охоронний № 140001-Н), згідно з Постановою Кабінету міністрів України  від 3 вересня 2009 р. № 928 “Про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”?

Це стосується і острова Клепаного (Гардового) і ще більше 20 місць історичної минувшини України, які досліджують археологи.

Будемо вдячними, якщо відповіді на запитання для інформування наших читачів будуть відправлені на електронну адресу сайту «Новый Город» Е-mail: nginfo@ukr.net.

Редактор Анатолій Ненько.

P.S.  Громадські слухання заплановано:

смт. Арбузинка – 16.02.2017,  о 10.00 в  сесійній залі районної ради, площа Центральна, 18;

смт. Доманівка – 21.02.2017,  о 10.00  в районному будинку культури;

м. Вознесенськ – 24.02.2017,  о 10.00  у міському будинку культури;

м. Южноукраїнськ – 02.03.2017, о 17.30  у Палаці культури «Енергетик».

Show Buttons
Hide Buttons