Протестує і екологія, і культура

Енергетики зірвали прес-конференцію

з приводу підняття рівня Олександрівського водосховища

Не на жарт розгорілись пристрасті під час прес-конференції щодо затоплення Бузького Гарду внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища до відмітки 20,7 метрів. 

Брифінг проходив в “Українському кризовому медіацентрі”. На прес-конференції були присутні миколаївські та київські екологи та історики. Раніше СВІДОК.info неодноразово публікував матеріали, що стосуються цієї теми.

Микола Товкайло – представник Центру пам’ятникознавства НАН України зазначив, що підняття рівня води загрожує не тільки екологчіному різноманіттю Бузького Гарду, але й його історичній спадщині. Так, якщо енергетики піднімуть рівень води до 20,7 м. повністю затопить острів – історичний центр Буго-гардівської паланки та останні пороги на Південному Бузі. Цей острів є пам’яткою Національного значення. Вона охороняється законом.  І цей закон не може бути порушений, – доводить Микола Товкайло.

Його підтримав і Микола Біляшівський – представник Українського товариства пам’яток історії та культури.

Натомість енергетиками це ретельно приховується і в їхніх документах немає жодної згадки, що це пам’ятка національного значення. Це приховується і від людей, які приходять на громадські слухання присвячені цій проблемі, які вже до речі проходять в Миколаївській області.
Окрім самого Бузького Гарду знищиться цілий комплекс історико-археологічних пам’яток, в тому числі який ще не встигли дослідити. Про це спитав у істориків еколог Олег Деркач і Микола Товкайло розповів, які ще об’єкти ризикують бути знищеними.

Окрім того, що енергетики приховують від громадськості, що Бузький гард – це пам’ятка Національного значення, яка може бути остаточно знищеною, вони вдаються ще до ряду підлих фальсифікацій, – розповідає Микола Товкайло. Вони розповідають, що острів, який зникне внаслідок підтоплення, не є легендарним Гардовим де розташовувався козацький гард. Тому він і не несе ніякої історичної цінності. Натомість енергетики стверджують, що острів Гардовий — це сучасний острів Великий, який лежить нижче по течії і підтоплюватись не буде. Щоб отримати такі висновки дослідження для них проводив історик Юрій Гребенніков, висновки якого піддали сумніву представники Українського інституту археології, а самого Гребеннікова позбавили ліцензії і здійснювати археологічну діяльність він вже не може.

М.Товкайло: «Гардовий (Клепаний) називається Гардовий і на картах так написано. А Великий острів називається Кривий. І це його давніша назва. Він часто згадується на картах під такою назвою і до Другої світової війни він так і називався – Кривий. І ніякий він не Гардовий. І не може бути. Це неправдива інформація».

В розповідь Миколи Товкайла втрутились присутні представники енергетиків. А саме заступник директора каскаду ГЕС-ГАЕС Південноукраїнського енергокомплексу Михайло Москаленко, якому слова не давали, але він почав переривати доповідачів. Його позиція розійшлась з думкою історика Миколи Товкайла з приводу яку скелю називати “Пугач”.

Таким чином зав’язалась дискусія щодо правильності історичних назв. Наостанок енергетики просто зірвали прес-конференцію. Екологи та історики врешті вимушені були покинути залу.

Детально на http://svidok.info

Show Buttons
Hide Buttons