В ОДНІЙ УПРЯЖЦІ

ДО 45-РІЧЧЯ  ЮЖНО-УКРАЇНСЬКОЇ АЕС

На початку травня 1975 року на весняному полі костянтинівського колгоспу імені Жовтневої революції з’явилась землерийна техніка. Потужний скрепер зробив перші борозни на місці, де в недалекому майбутньому зростуть корпуси атомної станції. Відбувся небагатолюдний мітинг, на якому керівники будівництва, Арбузинського району, робітники тресту «Донбасенергобуд» ділились планами на майбутнє.

Від першого мітингу на будівництві до сьогодення минає 45 рік. Справу зроблено: працює атомна стація, на березі Південного Бугу розкинулось сучасне місто Южноукраїнськ. Саме час пригадати події буремних років, до яких кожний з нас, в тій чи іншій мірі, був причетний.

Особисто я з перших днів будівництва висвітлював успіхи і проблеми першобудівельників в районній, обласній і центральній пресі. Жвавий інтерес до будівництва АЕС в Миколаївській області на той час виявляли центральні газети «Радянська Україна»,  «Молодь України», обласні «Южная правда», «Південна правда» та «Ленінське плем’я», центральні та обласні канали радіо і телебачення.

А 1 січня 1978 року було відзначене народженням першого друкованого видання на будівництві, багатотиражної газети «Мирный атом».  Газета виходила один раз на тиждень, друкувалась у вознесенській друкарні, доставлялась у штаб будівництва, а звідти – до кожного виробничого колективу. Через десять років, 1 січня 1988 р., вже в колективі енергетиків Южно-Української АЕС,  вийшов перший номер газети «Энергетик».

В передпускові періоди  першого та другого енергоблоків виходили спецвипуски на будівництві АЕС газет «Радянська Україна», «Молодь України» і «Южная правда».

Місцеві журналісти, разом з  представниками обласних  друкованих видань, телебачення і радіомовлення повідомляли про результати «робітничої естафети», яка була організована на будівництві АЕС між  виробничими колективами підприємств, організацій, що забезпечували будівельників енергоблоків ЮУ АЕС конструкціями, енергетичним обладнанням, приладами та необхідними механізмами для пуску енергетичних потужностей атомної станції.

Відомча преса в ті роки працювала буквально в одній упряжці з будівельниками та енергетиками. Проблеми виробничих колективів широко висвітлювались на сторінках газет, встановлювався контроль за усуненням критичних зауважень, надсилались повідомлення про місцеві проблеми до керівників організацій, діяльність преси була постійно у полі зору керівників.

Надавалась увага масовим засобам інформування про діяльність колективу енергетиків. За ініціативи генерального директора В.П. Фукса відділ інформації, спільно з підприємством «Компьютерные системы», в 1996 році підготував до друку проспект «Южно-Украинская атомная станция», який віддрукували на італійському підприємстві. Тривалий час за поліграфічним оформленням він був лідером серед інформаційних видань в Україні.

Згодом до діяльності друкованих видань додались зусилля редакцій радіомовлення та телебачення.  Редакція телебачення ЮУ АЕС на місцевому каналі «Квант» готувала для трансляції  програми «Аргумент», «Новини»,  «Спортивное обозрение», «ТВ-ревю», «Лира», «Переменка», проводила прямі ефіри з керівниками ЮУ АЕС, міста, прокуратури, громадських та релігійних організацій, готувались спеціальні програми для трансляції на обласних і центральних каналах телебачення.

Заслуговує на увагу й робота по поширенню інформації про діяльність колективу ЮУ АЕС серед мешканців області, населення 30-км зони навколо атомної станції, а також серед багаточисельних відвідувачів АЕС, підрозділів НАЕК «Енергоатом», Українського ядерного товариства та контролюючих органів. Для цього використовувались друковані видання: журнал «Энергия атома», буклети «Пресс-факт», тематичні та офіційні проспекти Южно-Української АЕС та різноманітна інформаційно – рекламна продукція.

Стосовно журналу «Энергия атома». Це унікальне на той час  видання серед  атомних станцій України. Журнал був започаткований відділом інформації і підтриманий  генеральним директором Б.І. Біликом. На його сторінках висвітлювались успіхи й проблеми южноукраїнських енергетиків, багато уваги приділялось досвіду роботи, як окремих спеціалістів, так і цілих підрозділів, йшла мова про проблеми місцевого рівня, публікувались енергетичні новини з усіх куточків планети. Редакція  протягом 2002-2003 років встигла випустити  чотири номери журналу «Энергия атома», а після того, як  видання потрапило до рук керівників НАЕК «Енергоатом», випуск було зупинено, а в компанії започаткували журнал «Енергоатом України», редакція якого надавала можливість  представникам атомних станцій України публікувати на його сторінках кілька невеличких матеріалів про свої успіхи та проблеми.

Вагомим успіхом роботи в колективі ЮУ АЕС вважаю випуск в 2001-2002 рр.  двох томів книги «Энергия тысяч сердец», в яких викладено  історичні події будівництва й експлуатації Южно-Української АЕС, гідроенергетичного комплексу та міста Южноукраїнська за чверть століття. Матеріали для публікації збирались в місцевих, обласних державних архівних установах, використані публікації засобів масової інформації, офіційні документи підприємств та установ, спогади очевидців будівництва, пусків та експлуатації енергоблоків, підрозділів атомної станції та будівельних організацій. Був підготовлений до друку й третій том цього видання, але, з незалежних від автора причин, не був опублікований. Окремі матеріали з неопублікованої книги можна знайти на сайті «Новый город».

На фото В. Подлісняка: учасники пуску третього енергоблоку Южно-Української АЕС. 

Анатолій НЕНЬКО, начальник відділу інформації ВП «ЮУ АЕС» 1992-2004 рр.

Show Buttons
Hide Buttons