Миколаївщина – козацький край

14 жовтня відзначається  християнське та народне свято Покрови Пресвятої Богородиці. А  з 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва та День української повстанської армії.

Є декілька легенд про історію свята, однак всі вони зводяться до того, що під час однієї з облог Константинополя русинами Аскольда (в іншій версії сарацинами) в 910 році місту загрожувала небезпека. Тоді мешканці міста звернулися в молитві до Богородиці з проханням про порятунок, і коли вона заступилася за місто – воно було врятоване.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови.

Період з кінця XVст. по кінець XVIII ст. на Миколаївщині тісно пов’язаний з історією запорізького козацтва. Козаки та селяни – втікачі засновували свої поселення на території  Півдня України. Протягом першої пол. ХVIІ ст. в межах сучасної Миколаївської області налічувалось 59 козацьких зимівників. Головним об’єктом військових походів запоріжців став Очаків, що був найважливішим опорним пунктом Туреччини у Північному Причорномор’ї. Перший похід українських козаків під Очаків відбувся у 1490 р. У 1737 р. під час російсько-турецької війни за участю козацтва було взято Очаків.

Місто Вознесенськ було центром Бузького козацького війська, сформованого на основі полку українських козаків. Після закінчення російсько – турецької війни 1768-74 рр. козаків було поселено на прикордонних землях по Південному Бугу і таким чином виникли сучасні міста, селища, села.  Серед них Олександрівка,  Білоусівка, Бузьке, Щербані Вознесенського району, Крутоярка Єланецького району та інші.

Козацькі поселення мали свій устрій, свої клейноди, свої правила й закони, за якими жили, а головний закон — честь і справедливість. Негідникам і зрадникам там не було місця. Тому козаки були згуртовані, а це робило їх єдиною, могутньою військовою силою.

В ті часи на території нинішньої області було засновано Буго – Гардову паланку, центром її стало поселення Гард на Південному Бузі, що розмістилось поблизу села Богданівка Доманівского района на правому березі ріки, а на лівому – в кілометрі на південь від міста Южноукраїнська. Буго – Гардова паланка була найбільшою за територією і найбагатшою за статками серед восьми територіальних вольностей Запорізької Січі. В свій час паланку на Південному Бузі відвідували славні козацькі отамани – Іван Сірко, Максим Залізняк, кошові К. Гордієнко і П. Калнишевський, генеральний писар і автор першої в Європі української Конституції Пилип Орлик.
Зараз повсюдно відновлюються козацькі традиції, які втілюються в основи військово – патріотичного виховання молоді. За статистичними даними в Україні діє приблизно 800 козацьких громадських організацій,  які об`єднують в своїх лавах понад 100 тисяч українців – козаків та згідно з соціологічними опитуваннями реальна кількість людей, що вважають себе козаками за родом і духом, може становити в десятки разів більше названої чисельності.

Тільки на Миколаївщині зараз діють 333 козацькі територіальні громади, в тому числі 19 районних, 10 міських, 17 селищних і 287 сільських громадських об’єднань.  Миколаївські козаки – активні учасники військово -партріотичного виховання молоді – беруть участь в охороні громадського порядку, всебічно дотримуються козацьких  традицій.

У місті Южноукраїнську активно діють три козацькі організації: козацький курінь “Бузький Град” Буго-Гардової паланки Буго – Чорноморського кошу Українського козацтва, Буго-Гардовий кош Українського козацтва та Южноукраїнська козацька спілка “Буго – Гардовий полк” Бузької козацької дивізії Всеукраїнського громадського об’єднання “Всеукраїнське козацьке військо”. У місті енергетиків вже традиційно з нагоди Дня українського козацтва відбувається покладання квітів до пам‘ятного знака Буго – Гардової паланки, в якому беруть участь представники органів влади, установ та організацій міста, громадської організації.

У Вознесенську й Вознесенському районі добре відомі публічні  козацькі заходи, які відбуваються з виступами козацького хору та урочистим прийняттям новобранців у козаки. Нещодавно жителі міста склали присягу й були  зараховані до складу Вознесенського „Соколиного козацького полку”. Цей полк було створено 16 вересня 2005 року. Він діє на території  м. Вознесенська, Вознесенського і Єланецького районів. Козаки беруть участь в охороні громадського порядку, займаються військово-патріотичним вихованням в школах, вивчають історичний досвід козацької доби, фольклор. В полку створено  природоохоронний відділ та рибоохоронна служба, працює козацька морська школа, де діти вивчають козацькі звичаї та зміцнюють своє здоров’я.

Приємно зазначити, що поширення традицій українського козацтва в Україні з кожними роком зростає. І зараз козаки територіальних громад зі зброєю в руках гідно захищають наші рубежі  на сході України.  Сподіваюсь, їх завзяття, військове братство й козацька наполегливість та відвага принесуть мир і злагоду  жителям Донбасу.

Вважаю своїм обов’язком, в разі обрання народним депутатом України, докласти  всіх зусиль для утвердження і всебічної підтримки громадських патріотичних козацьких об’єднань з тим, щоб не на словах, а на ділі  створити сприятливі умови  для утвердження української державності.

Дорогі друзі! У світлий день Покрови Пресвятої Богородиці, яка українцями завжди вважалася заступницею і покровителькою, щиросердно зичу всім жителям територій, що входять до складу Вознесенського виборчого округу №131, а особливо козакам та їхнім родинам, щастя, здоров’я, наснаги у відродженні кращих національних традицій, плідної праці на благо народу, задля світової слави України!

З повагою,

Валентин Ковальський,

кандидат в народні депутати України

по Вознесенському виборчому округу №131.

Show Buttons
Hide Buttons