Енергоатом ініціює заходи з екологі...
2 дня назад
2 дня назад
2 дня назад
2 дня назад
4 месяца назад
З ІСТОРІЇ ВОЄВОДСЬКО... У державному архіві Миколаївської області зберігаю...
ДІАМАНТИ БУЗЬКОГО БІ... ДОВІДНИК найцінніших територій та об’єктів в меж...
ФУТБОЛ РАЗВИВАЕТСЯ В... Газета «Рідне Прибужжя» и областная федерация футб...
НПР-20,7. ЗАПИТАННЯ ... На березі Південного Бугу, поряд з насосною піджив...
14 жовтня відзначається християнське та народне свято Покрови Пресвятої Богородиці. А з 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва та День української повстанської армії.
Є декілька легенд про історію свята, однак всі вони зводяться до того, що під час однієї з облог Константинополя русинами Аскольда (в іншій версії сарацинами) в 910 році місту загрожувала небезпека. Тоді мешканці міста звернулися в молитві до Богородиці з проханням про порятунок, і коли вона заступилася за місто – воно було врятоване.
Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови.
Період з кінця XVст. по кінець XVIII ст. на Миколаївщині тісно пов’язаний з історією запорізького козацтва. Козаки та селяни – втікачі засновували свої поселення на території Півдня України. Протягом першої пол. ХVIІ ст. в межах сучасної Миколаївської області налічувалось 59 козацьких зимівників. Головним об’єктом військових походів запоріжців став Очаків, що був найважливішим опорним пунктом Туреччини у Північному Причорномор’ї. Перший похід українських козаків під Очаків відбувся у 1490 р. У 1737 р. під час російсько-турецької війни за участю козацтва було взято Очаків.
Місто Вознесенськ було центром Бузького козацького війська, сформованого на основі полку українських козаків. Після закінчення російсько – турецької війни 1768-74 рр. козаків було поселено на прикордонних землях по Південному Бугу і таким чином виникли сучасні міста, селища, села. Серед них Олександрівка, Білоусівка, Бузьке, Щербані Вознесенського району, Крутоярка Єланецького району та інші.
Козацькі поселення мали свій устрій, свої клейноди, свої правила й закони, за якими жили, а головний закон — честь і справедливість. Негідникам і зрадникам там не було місця. Тому козаки були згуртовані, а це робило їх єдиною, могутньою військовою силою.
В ті часи на території нинішньої області було засновано Буго – Гардову паланку, центром її стало поселення Гард на Південному Бузі, що розмістилось поблизу села Богданівка Доманівского района на правому березі ріки, а на лівому – в кілометрі на південь від міста Южноукраїнська. Буго – Гардова паланка була найбільшою за територією і найбагатшою за статками серед восьми територіальних вольностей Запорізької Січі. В свій час паланку на Південному Бузі відвідували славні козацькі отамани – Іван Сірко, Максим Залізняк, кошові К. Гордієнко і П. Калнишевський, генеральний писар і автор першої в Європі української Конституції Пилип Орлик.
Зараз повсюдно відновлюються козацькі традиції, які втілюються в основи військово – патріотичного виховання молоді. За статистичними даними в Україні діє приблизно 800 козацьких громадських організацій, які об`єднують в своїх лавах понад 100 тисяч українців – козаків та згідно з соціологічними опитуваннями реальна кількість людей, що вважають себе козаками за родом і духом, може становити в десятки разів більше названої чисельності.
Тільки на Миколаївщині зараз діють 333 козацькі територіальні громади, в тому числі 19 районних, 10 міських, 17 селищних і 287 сільських громадських об’єднань. Миколаївські козаки – активні учасники військово -партріотичного виховання молоді – беруть участь в охороні громадського порядку, всебічно дотримуються козацьких традицій.
У місті Южноукраїнську активно діють три козацькі організації: козацький курінь “Бузький Град” Буго-Гардової паланки Буго – Чорноморського кошу Українського козацтва, Буго-Гардовий кош Українського козацтва та Южноукраїнська козацька спілка “Буго – Гардовий полк” Бузької козацької дивізії Всеукраїнського громадського об’єднання “Всеукраїнське козацьке військо”. У місті енергетиків вже традиційно з нагоди Дня українського козацтва відбувається покладання квітів до пам‘ятного знака Буго – Гардової паланки, в якому беруть участь представники органів влади, установ та організацій міста, громадської організації.
У Вознесенську й Вознесенському районі добре відомі публічні козацькі заходи, які відбуваються з виступами козацького хору та урочистим прийняттям новобранців у козаки. Нещодавно жителі міста склали присягу й були зараховані до складу Вознесенського „Соколиного козацького полку”. Цей полк було створено 16 вересня 2005 року. Він діє на території м. Вознесенська, Вознесенського і Єланецького районів. Козаки беруть участь в охороні громадського порядку, займаються військово-патріотичним вихованням в школах, вивчають історичний досвід козацької доби, фольклор. В полку створено природоохоронний відділ та рибоохоронна служба, працює козацька морська школа, де діти вивчають козацькі звичаї та зміцнюють своє здоров’я.
Приємно зазначити, що поширення традицій українського козацтва в Україні з кожними роком зростає. І зараз козаки територіальних громад зі зброєю в руках гідно захищають наші рубежі на сході України. Сподіваюсь, їх завзяття, військове братство й козацька наполегливість та відвага принесуть мир і злагоду жителям Донбасу.
Вважаю своїм обов’язком, в разі обрання народним депутатом України, докласти всіх зусиль для утвердження і всебічної підтримки громадських патріотичних козацьких об’єднань з тим, щоб не на словах, а на ділі створити сприятливі умови для утвердження української державності.
Дорогі друзі! У світлий день Покрови Пресвятої Богородиці, яка українцями завжди вважалася заступницею і покровителькою, щиросердно зичу всім жителям територій, що входять до складу Вознесенського виборчого округу №131, а особливо козакам та їхнім родинам, щастя, здоров’я, наснаги у відродженні кращих національних традицій, плідної праці на благо народу, задля світової слави України!
З повагою,
Валентин Ковальський,
кандидат в народні депутати України
по Вознесенському виборчому округу №131.