Про декларування в режимі он-лайн

Нещодавно відбулася Інтернет-конференція за участю першого заступника начальника Вознесенської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області Літвак Наталії Олександрівни. Цього разу електронне спілкування було присвячене темі декларування майнового стану та доходів громадян, отриманих протягом 2015 року. Чимало вознесенців зацікавлено у отриманні відповідей та й питання були найрізноманітніші.     Доводимо до Вашої уваги відповіді на запитання, отримані від абонентів під час проведення он-лайн спілкування.

 Будь ласка, розкажіть: хто має декларувати доходи і за яких умов?

Обов’язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи передбачений для тих громадян, які отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, але з яких податок не утримувався.

До таких доходів відносяться:

– доходи осіб, які не є податковими агентами;

– доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна;

– дохід від надання майна в лізинг, оренду/суборенду, житловий найм;

– інвестиційний прибуток;

– вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна;

– іноземні доходи.

 Чула, що декларація про майновий стан в новому році надається за новою формою. Чи це так?

Саме так. Новиною цьогорічної кампанії є те, що минулорічні доходи та майновий стан громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859. Відтепер при заповненні оновленої форми звітності платники  декларуватимуть доходи та  розраховуватимуть податкове зобов’язання не лише з податку на доходи фізичних осіб, але й з військового збору.

Де можна ознайомитись з формою декларації про майновий стан і доходи, яку необхідно подати в 2016 році про доходи, отримані у 2015 році?

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 02.10.2015 року №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи». Бланк податкової декларації та порядок її заповнення розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України (sfs.gov.ua).

Крім того, на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує спеціальний банер «Декларування доходів громадян 2016», у якому, крім інструктивних та інформаційних матеріалів, розміщені зразок Декларації про майновий стан і доходи та детальна Інструкція щодо заповнення Декларації та додатків до неї.

Отримати більш детальну інформацію з питань декларування доходів можна в Центрі обслуговування платників Вознесенської ОДПІ за адресою: м.Вознесенськ, пров. Бузьких Козаків,6

В родині на платній основі одночасно навчаються два студенти. Хочу дізнатися,  податкову знижку можна оформлювати на обох дітей?

Фізична особа має право включити до податкової знижки суму сплати за навчання, що не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. При цьому, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Чи потрібно декларувати дохід, отриманий від продажу самостійно вирощених овочів на своєму городі?

У разі продажу фізичною особою іншій фізичній особі, самостійно вирощеної сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України, такі доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи. При цьому, розмір земельної ділянки можна підтвердити даними, зазначеними у довідці за ф. 3-ДФ.

Чи повинен я декларувати отримані за кордоном доходи, отримані у минулому році?

Фізична особа – резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Працюю і одночасно навчаюсь в інтернатурі. Чи можуть інтерни скористатися податковою знижкою?

Студенти-інтерни, мають право на отримання податкової знижки за звітний рік, якщо вони сплатили торік кошти на користь вищого медичного закладу освіти для компенсації вартості навчання в інтернатурі.

Задля цього їм необхідно завітати до Центру обслуговування платників податків Вознесенської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області і заповнити декларацію з відображенням спрямованих на оплату навчання в інтернатурі витрат у розрахунку податкової знижки за звітний рік.

Норма з подання декларації для використання права на податкову знижку за наслідками 2015 року також стосується осіб, котрі сплачували минулоріч за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім’ї, сплачували внески у недержавні пенсійні фонди, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, усиновлювали дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, понесли витрати у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.

І головне, особам, які мають право на податкову знижку, необхідно прозвітувати до кінця поточного 2016 року.

У минулому році я здійснив оплату наперед за весь період навчання за навчання моєї доньки-студентки. Чи маю я право на отримання податкової знижки у поточному році та у наступних роках за понесені витрати на навчання?

Сума коштів, яка сплачена у звітному податковому році за періоди навчання наступного року, не може бути включена до податкової знижки.

До кого можна звернутися громадянам Вознесенського району для отримання консультації щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації?

Громадяни Вознесенського району можуть отримати необхідну консультаційну допомогу щодо декларування доходів, порядку подання та заповнення декларації в Центрі обслуговування платників Вознесенської ОДПІ, що розташований  за адресою: м. Вознесенськ, провулок Бузьких Козаків,6.

 Не имею возможности вовремя подать декларацию о доходах, т.к. в настоящее время нахожусь в отъезде и до июня месяца не смогу присутствовать в Вознесенске, соответственно, вовремя подать декларацию. Какие мои действия?

В разі неможливості подати декларацію про доходи фізичною особою є можливість прозвітувати за допомогою мережі Інтернет. Для цього необхідно отримати електронний ключ. Якщо сама фізична особа не може, то отримати послуги електронного цифрового підпису у Акредитованому центрі сертифікації ключів може повірена особа, яка має нотаріально засвідчену довіреність на подання документів для реєстрації.

При цьому довіреність засвідчується:

–     для юридичних осіб – підписом керівника з прикладенням печатки організації;

–    для фізичних осіб-підприємців – підписом підприємця з прикладенням його печатки або у разі відсутності печатки – нотаріально;

–    для фізичних осіб – нотаріально.

Нотаріально засвідчена довіреність повинна містити інформацію про надання повноважень повіреній особі від імені довірителя здійснити процедуру реєстрації заявника у реєстрі підписувачів АЦСК ІДД та генерації електронних ключів підписувача з наданням права підпису на всіх необхідних реєстраційних документах АЦСК ІДД на правах заявника.

Объясните, какие доходы нужно декларировать и кому. Я госслужащий и моя зарплата автоматически облагается налогом в бухгалтерии. Может быть я что-то не знаю?

Обов’язок подання декларації  виникає у платника податку з доходів фізичних осіб у разі отримання ним протягом звітного року таких видів доходів (прибутків):

при отриманні доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (пп. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 Кодексу);

при отриманні окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті (пп. 168.1.3 п.168.1 ст. 168 Кодексу) (суми заборгованості, за якими минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо у вигляді суми боргу платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності та інші);

дохід від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 Кодексу);

іноземні доходи  (пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу);

якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року у 2014 – 146160 грн. (пп. “є” п.  176.1 ст. 176 Кодексу), інших доходів, декларування яких передбачено чинним законодавством.

 Я частный предприниматель, работаю на едином налоге. В прошлом году получил доходы как частное лицо. Какие мои дальнейшие действия, должен ли я подавать декларацию о доходах как физическое лицо?

Відповідно до Податкового кодексу України у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.  Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

В настоящее время собираю покет документов для оформления налоговой скидки, какие ведомости должна иметь справка о доходах, которая выдается работодателем?

Враховуючи те, що затвердженої форми довідки про доходи, яку повинні надавати податкові агенти на вимогу платника податків, нормами чинного законодавства не передбачено, то довідка надається у довільній формі, в якій, крім загальної інформації про фізичну особу (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки, період роботи), зазначається обов’язково наступна інформація: сума нарахованого оподатковуваного доходу (помісячно та загальною сумою); розмір та сума податкової соціальної пільги; сума нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску; сума нарахованого та утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Я студент. Паралельно з навчанням, працюю. Хотілося б дізнатися, чи можу я отримати податкову знижку за понесені витрати оплату навчання.

Якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на її утриманні.

Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Вознесенська ОДПІ

Show Buttons
Hide Buttons