СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ: АРБУЗИНСЬКИЙ ВАРІАНТ

У травні 2015 року виповнилось п’ять років від дня заснування Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Арбузинського району. До першого історичного ювілею важливого закладу соціального захисту населення району в обласній газеті «Рідне Прибужжя» були опубліковані нотатки про діяльність територіального центру. Зважаючи на те, що кожний день стає  важливим фактом для історії Арбузинщини, пропонуємо читачам своєрідний звіт за першу п’ятирічку діяльності районного центру зі сподіваннями, що наступний ювілей буде ще вагомішим.

ТУРБОТА ПРО ЛЮДЕЙ – НАШ ОБОВ’ЯЗОК

Дбати про людей похилого віку, інвалідів, тих, хто потрапив у складні життєві обставини, – обов’язок органів місцевої влади та місцевого самоврядування. Саме для того, щоб регламентувати цю діяльність на сучасному рівні і дійти до кожного нужденного, п’ять років тому в Миколаївській області і, зокрема, в Арбузинському районі, в структурі управління соціального захисту населення було створено територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Це дало можливість систематизувати і значно поліпшити роботу по соціальному захисту населення, як кажуть, дійти до кожного, і використати всі можливості для надання конкретної допомоги. Зараз, огорнуті увагою соціальних працівників, люди, які лишились сам на сам із проблемами, чи опинилися на схилі літ у безвиході, почувають себе більш – менш захищеними.

Протягом п’яти років Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Арбузинського району очолює директор А. М. Резніченко. Це за її активної життєвої позиції, наполегливості й ініціативності та досвіду організаторської діяльності створювався важливий соціальний заклад у районі. Аллі Михайлівні добре відомі труднощі й успіхи, сучасні проблеми й напрацювання на майбутнє колективу арбузинських соціальних працівників. Саме про це й вирішили почути з перших вуст.

– Алло Михайлівно, мабуть, у Вашій пам’яті лишились ті часи, коли створювався в районі такий потрібний соціальний заклад, як Територіальний центр обслуговування населення?

– Звичайно. Це були напружені дні спільної роботи з обласним і районним управліннями соціального захисту, керівниками райдержадміністрації, районної ради, головами селищних і сільських рад. Всі розуміли, що для захисту людей, які з різних причин опинились у складних життєвих обставинах, потрібна конкретна допомога і разові виплати окремим нужденним не знімають проблеми. Потрібно було створити розгалужену, ефективну систему соціальної допомоги всім верствам населення, не забути про ветеранів та учасників війни, інвалідів, пенсіонерів різних категорій, людей, які в силу різних обставин залишились і без роботи, і без родини, і без коштів для існування. Їм потрібна наша допомога. Тому знайшли придатні приміщення для розміщення спеціалізованих служб, планомірно зміцнювали матеріально-технічну базу, навчали соціальних працівників і вивчали досвід більш досвідчених закладів. Ось так, спільними зусиллями, при підтримці всіх небайдужих людей в райцентрі і населених пунктах району, народився наш територіальний центр, який зараз вважається основним закладом надання соціальних послуг у районі.

– Щоб відповідати сучасним вимогам по наданню соціальних послуг, важливо мати певні критерії, тактику й стратегію…

– Роботу організовуємо на базі п’яти спеціалізованих відділень, до складу яких входять близько сімдесяти соціальних та медичних працівників, спеціалістів, що надають перукарські, інформаційні, швацькі послуги, робітники по господарству.

Що стосується стратегії, то плануємо розширювати сферу соціальних послуг, мріємо про розширення штату, тому що наші обстеження населення показують тенденцію зростання контингенту людей, які потребують допомоги, можливо, створимо спеціалізовану майстерню по ремонту одягу та взуття, тому що бідним людям приватні майстерні не по кишені, прагнемо на ділі впроваджувати державні стандарти надання соціальних послуг.

Скажу іншими словами. Люди старшого віку чесно відслужили своє життя, відпрацювали для громади району, області, держави. Сьогодні в них осінь і власне, дбаючи про них, ми показуємо нашим дітям, як треба ставитися до своїх бабусь і дідусів. Тому що так само, як ми зараз до них ставимося, так до нас колись будуть ставитися наші діти.

«Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай. Хай оживає істина стара: Людина починається з добра!»  Вважаю, що саме таким має бути кредо діяльності нашого терцентру. І ми намагаємось цього досягати.

– Чи задоволені Ви результатами діяльності територіального центру?

– Зроблено багато, однак ще є резерви… Я вдячна всім, хто допомагає нам у виконанні  цієї важливої для людей місії. Звичайно, що без підтримки керівників райдержадміністрації, районної ради ми не змогли б виконувати свої повноваження. Нам забезпечено реальне фінансування, яке майже покриває всі потреби територіального центру і дає можливість зміцнювати матеріально-технічну базу, вдосконалювати соціальні послуги. Вдячні за допомогу в організаційно-методичному забезпеченні діяльності Департаменту соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації і особисто директору Ользі Вікторівні Сивопляс та управлінню соціального захисту Арбузинської райдержадміністрації і його начальнику Ользі Володимирівні Ніколаєнко. Безмежна подяка за підтримку і допомогу нашим волонтерам та керівникам Семенівського ПрАТ «Оберіг» Олександру Олександровичу Чебану, який завжди готовий прийти на допомогу, ДП «Південь» Олександру Івановичу Федорову, АП «Благодатненський птахопром» Юрченку Олегу Олександровичу, СФГ «Надія» Даніленко Надії Іванівні, СФГ «Берізка» Берізовському Олександру Івановичу, одноосібнику Малому Сергію Володимировичу, ПП «Анваров» Анванорову Васібу Байрамовичу, волонтеру християнської церкви  Євангельської Турко Сергію Васильовичу.  Разом ми сильні для захисту людей, які потребують допомоги!

ЗЛАГОДЖЕНА РОБОТА – ЗАПОРУКА УСПІХУ

Арбузинський район на Миколаївщині – перлина нашого степового краю. Головною цінністю району є люди, які власною працею, творчими досягненнями збагачують, зміцнюють і прославляють свій рідний край. Однак проходять роки трудової активності і люди потребують реальної підтримки, сучасного медичного обслуговування і допомоги. Відповідальність за рівень життя людей похилого віку, інвалідів, громадян, що опинились у складних життєвих обставинах, взяв на себе районний територіальний центр соціального обслуговування.

Станом на  початок 2015 року в Арбузинському районі проживало 5820 пенсіонерів, з них 29 інвалідів Великої Вітчизняної війни, 85 учасників бойових дій, 508 учасників Великої Вітчизняної війни, 70 сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, 925 осіб з обмеженими можливостями.

При утворенні територіального центру соціального обслуговування в 2010 році було виявлено та взято на обслуговування 1556 пенсіонерів, інвалідів, які потребували надання соціальних послуг. З кожним роком чисельність виявлених осіб, які потребували соціального захисту, збільшувалась. В 2014 році взято на обслуговування 2760 осіб, з них 43 інваліди Великої Вітчизняної війни, 88 учасників бойових дій, 661 учасник Великої Вітчизняної війни, 85 членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, 70 інвалідів з обмеженими можливостями. Протягом року соціальними працівниками територіального центру надано 63561 послугу. Слід зауважити, що за п’ять років кількість людей, що потребують соціальних послуг і обслуговуються соціальними працівниками територіального центру, збільшилась на 57 відсотків.

При територіальному центрі від дня його утворення працює 5 фахових відділень, які в повній мірі забезпечують соціальними послугами жителів району, що потребують допомоги.

Відділення організації надання адресної та натуральної допомоги (завідувач О.А. Шевченко) забезпечує комплексну допомогу з ремонту та благоустрою помешкань, а також швацькі та перукарські послуги. Люди, які потребують підтримки і соціального захисту, також безоплатно отримують продовольчі набори, одяг, взуття, предмети домашнього вжитку. У населені пункти району запроваджено планові виїзди, так званої, мультдисциплінарної команди (комплексного обслуговування). Зараз на обслуговуванні у відділенні 199 осіб, які потребують невідкладної допомоги, серед них 36 інвалідів з обмеженими можливостями. Щирі слова вдячності за допомогу люди похилого віку адресують соціальному працівнику Л. М. Кирильчук, перукарю В.В. Полянській, соціальному робітнику О. М. Невмержицькому та робітнику з комплексного обслуговування В. В. Клівчуцькому.

Відділення соціально-медичних послуг за період своєї діяльності надало послуги, консультації  багатьом людям. Підтримувати та зберігати активне довголіття пенсіонерам та інвалідам допомагають завідувач відділення О.В. Савченко та фахівець з фізичної реабілітації С.О. Чихрак. До послуг відвідувачів – цілий комплекс сучасних засобів оздоровлення, реабілітації, масажу та лікувальної фізкультури. Пацієнтами відділення соціально – медичних послуг у 2010 році були 376 осіб, а у 2014 році кількість людей, що скористались медичними послугами, зросла до 502, серед них ветерани, інваліди та учасники війни і 27 інвалідів з обмеженими можливостями.

Відділення соціально-побутової адаптації (завідувач І.Л. Арбуз) об’єднує соціальних працівників райцентру і населених пунктів району. В їх обов’язки входить інформаційно – роз’яснювальна робота, допомога в оформленні документів на державну соціальну підтримку, субсидії, отримання послуг, обстеження сімей чи осіб, що знаходяться в складних життєвих обставинах. Якщо в 2010 році відділення обслуговувало 693 особи, то  у 2014 році кількість зросла до 1629 пенсіонерів, членів сімей загиблих (померлих) та інвалідів.

Багато уваги надається  культурно-масовій роботі з пенсіонерами та інвалідами. Вони мають можливість  відвідувати різні любительські об’єднання. При територіальному центрі працює «Університет третього віку», в рамках якого утворені факультети: культурно-мистецький, технологія ведення домашнього господарства, інформаційні технології, здорового способу життя,  кулінарії, сад і город, літературно-музичний. Активно відвідують заняття  університету та діляться власним досвідом понад 500 постійних відвідувачів територіального центру. Відвідувачі Університету беруть активну участь у всіх заходах, які проходять на території Арбузинського району. Після закінчення навчання слухачі отримують сертифікат на підтвердження базової програми відповідного курсу.  Викладачами в «Університеті третього віку» на волонтерських засадах працюють  працівники територіально центру, пенсіонери, фахівці УСЗН, ПФУ, охорони здоров’я, відділу освіти, відділу культури, які мають певний досвід та освіту. Частими гостями на засіданнях  бувають представники районної влади та місцевого самоврядування.

Відділення соціальної допомоги вдома (завідувач О.О. Неговора, соцпрацівник Я.С. Щерба) впроваджує в систему роботи вимоги державного стандарту догляду вдома, який дозволяє враховувати особливості кожного підопічного. Працівники відділення постійно дбають про покращення роботи та впроваджують інноваційні форми соціального обслуговування населення. Минулого року соціальні послуги отримало 258 осіб.

Теплі слова вдячності за допомогу часто лунають від підопічних на адресу соціальних працівників Ганни Волонтир, Наталії Гураль, Тетяни Андросової, Галини Тімофеєвої, Надії Крефеляну, Оксани Пинзар, Олени Кірдяпкіної, Тетяни Рудковської та багатьох інших.

Стаціонарне відділення для постійного (тимчасового) проживання людей похилого віку та інвалідів (завідувач Н.В. Філіпцова) у структурі територіального центру працює з 2010 року і створене на основі будинку пристарілих, який в районі  працював ще з 90-х років минулого століття.  Під час відкриття територіального центру у травні 2010 року тут обслуговувались 18 осіб, а у 2014 році їх чисельність зросла до 28 одиноких людей похилого віку та інвалідів.  Утримання одного підопічного за березень – квітень складає 7366,89 грн.; харчування на одного підопічного в день – 35 грн. 13 коп., надання медичної допомоги – 3 грн. 42 коп.

Колектив при підтримці керівників району, фермерських господарств, підприємців, релігійних конфесій багато зробив для створення належних умов для життя і  відпочинку людей, приближених до  домашнього затишку.

Сумлінно виконують свої обов’язки при догляді за підопічними Кошкіна Галина, Тарабріна Оксана, Агаркова Олена, Порханова Вікторія, Венгринович Світлана, Волонтир Ганна, Бородавка Ольга, Подобня Світлана, Верченко Людмила, Бородавка Наталія, Онищенко Сергій,  Філіпцов Віктор, Сердюк Віктор, Майстренко Микола, Бугай Леонід.

Працівники територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Арбузинського району, при активній підтримці обласних та районних органів державного управління,  докладають зусилля для створення сучасних умов соціального захисту для людей похилого віку, інвалідів, громадян, які перебувають у складній  життєвій ситуації.

Анатолій НЕНЬКО.

Show Buttons
Hide Buttons