Южноукраїнськ – за межами НПП «Бузький Гард»

Відповідальність за збереження природи покладено на міську владу

До редакції сайту Новый Город звертаються мешканці Южноукраїнська з проханням пояснити правомірність розширення насосної станції підживлення Ташлицького водосховища, яка розташована на березі Південного Бугу. Питання виникло у зв’язку з тим, що будівельники перекрили  залізобетонним парканом територію, який перешкоджає відпочиваючим потрапити до традиційного місця відпочинку. Мається на увазі місце під скалою, на залишках колишнього водяного млина. Зараз потрапити сюди неможливо. Цікаво, хто узгоджував це будівництво? І на скільки це відповідає природоохоронному законодавству?

І ще про одне болюче питання.  Як стверджують у міськвиконкомі Южноукраїнської міської ради, західна околиця міста, яка виходить на територію урочища і пролягає до Південного Бугу (а це, за визначенням, территорія НПП «Бузький Гард»), входить до міської території і її статус визначається місцевою владою. А це дозволяє владі самостійно вирішувати питання прокладки і заміни трубопроводів, на жаль, без необхідної рекультивації пошкодженої території. Нас цікавить правомірність таких тверджень.

На запитання южноукраїнців відповів директор НПП «Бузький Гард» В. Артамонов:

  1. Територія міста Южноукраїнська не входить до складу національного природного парку “Бузький Гард”, а межує з ним по урізу води.
  2. Частина території міста Южноукраїнська входить до складу регіонального ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя” (рішення Миколаївської обласної ради  26.10.96  №7), тобто, має статус об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення.
  3. В адміністрації НПП “Бузький Гард” відсутні карторгафічні матеріали з конкретними межами РЛП “Гранітно-степове Побужжя” і насосної станції, тому визначити, чи не порушує розширення насосної станції меж території природно-заповідного фонду, не має можливості.
  4. Рішення щодо відведення земельних ділянок під будівництво в межах міста приймає міська рада. Погодження проекту відведення земельної ділянки та проекту будівництва повинні бути в матеріалах цих проектів. Так як насосна станція будується державним підприємством НАЕК “Енергоатом” і за державні кошти, то згадані проектні матеріали не можуть бути закритими. Для цього необхідно зробити відповідний запит. В проектних матеріалах також повинні бути зазначені природоохоронні обмеження та порядок рекультивації або благоустрою порушених земель.
  5. Порядок обмеження господарської діяльності, зокрема, будівництва в прибережній смузі водойми в межах населеного пункту, регулюється Водним та Земельним кодексами України. Однак зазначаємо, що будівництво гідроспоруд в прибережній смузі не заборонено чинним законодавством.
  6. У разі здійснення господарської діяльності в межах природно-заповідного фонду повноважень лише міської ради недостатньо. У разі здійснення господарської діяльності лише в межах прибережної смуги повноважень міської ради достатньо.

Детальніше про НПП «Бузький Гард»

Національний природний парк «Бузький Гард» розташований на території п’яти районів Миколаївської області: Первомайського, Арбузинського, Доманівського, Вознесенського та Братського. Загальна площа території парку становить 6138,13 гектара, в тому числі 2650,85 гектара земель, що вилучаються в установленому порядку та надаються парку у постійне користування, і 3487,28 гектара земель, що включаються до його складу без вилучення у власників земельних ділянок та землекористувачів.

Підпорядкований Міністерству екології та природних ресурсів України.

Парк розташований в долині р. Південний Буг від м. Первомайська до смт. Олександрівки Вознесенського району, а також в долинах р. Велика Корабельна від с. Благодатного до с. Семенівки Арбузинського району (основна частина) та р. Мертвовод від с. Петропавлівки Братського району до с. Актове Вознесенського району, включаючи долину р. Арбузинки від с. Трикрати до с. Актове (відокремлена ділянка).

До структури НПП «Бузький Гард» входять три природоохоронні науково-дослідні відділення: Мигійське, Богданівське, Трикратське.

Відповідальність за дотримання природоохоронного законодавства, планування і розвиток території покладено на дирекцію парку, що знаходиться в селі Мигія Первомайського району.

На  адміністрацію парку покладено виконання таких завдань: збереження унікальних природних комплексів та історичних ландшафтів; проведення еколого – освітньої роботи; створення умов для організованого відпочинку; проведення наукових досліджень, розробка наукових рекомендацій.

НПП «Бузький Гард» створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів долини Південного Бугу з притоками, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Місцевість, де розташований парк, відома як Гранітно-степове Побужжя. Ще наприкінці 20-років ХХ сторіччя відомий географ Г.І. Танфільєв поставив питання про заповідання каньйону Південного Бугу, дійшовши висновку, що багатство краю повинно навіки залишитись в недоторканному стані. Процес створення заповідного об’єкту національного рівня в долині Південного Бугу тривав понад 20 років і починався як альтернатива затопленню цих земель водосховищами Південноукраїнського енергокомплексу. За цей час тут було створено низку заповідних об’єктів ПЗФ місцевого значення: геологічний заказник «Актовський», іхтіологічний заказник “Південнобузький”, зоологічну пам’ятку природи «Колонія сірих чапель», ботанічну пам’ятку природи “Гирло річки Бакшала”, геологічні пам’ятки природи “Протичанська скеля” та  “Турецький стіл”, заповідні урочища “Лабіринт”, “Василева пасіка”, “Лівобережжя”, “Літній хутір Скаржинського”. У 1994 році було створено регіональний ландшафтний парк “Гранітно-степове Побужжя”, який об’єднав ці об’єкти під єдиним управлінням та додатково включив значні прилеглі території.

На основі ландшафтного парку у 2009 році і був створений НПП “Бузький Гард”. При цьому до складу парку не були включені Кодимська ділянка, Прибузьке (Бакшалинське) водосховище та землі м. Южноукраїнська.

В 2008 році територія, на якій розташований парк, була визнана одним із 7 природних чудес України. При проведенні аналогічного конкурсу в Миколаївської області на території парку визначені чотири з семи природних чудес Миколаївщини.

/Новый город

Show Buttons
Hide Buttons