АДМІНРЕФОРМА. СПОТИКАННЯ НА СТАРТІ

Рішення про укрупнення районів у Миколаївській області викликало незадоволення  широких верств населення, зокрема в Арбузинському районі. Реформатори  своїм рішенням розривають район між сусідніми містами Вознесенськом та Первомайськом. До Первомайська пропонують підтягнути більшу частину району, ті села, де вже добре  проявила себе Благодатненська ОТГ з кількома потужними сільгосппідприємствами. Арбузинська ОТГ теж тягнеться до міста. Але ж виявляється, що жителі Агрономії, Новоселівки, П’ятирічки, Мар’янівки, яких не включено до складу Арбузинської ОТГ, мають іншу точку зору – вони вважають, що приєднання до Первомайська нічого хорошого для місцевих громад не принесе.

Частина району, де мешкають майже 40 тисяч жителів Южноукраїнська і працює потужна Южно-Українська АЕС (до речі, одне з найпотужніших підприємств – платників податків на Миколаївщині) та мешканці селища Костянтинівка, сіл Бузьке, Іванівка та Панкратове, за опублікованим рішенням, мають приєднатись до Вознесенського району, що створюється.

Вже не один місяць триває гостра дискусія: кому і до кого приєднуватись? На жаль, візити до Арбузинки високопоставлених чиновників не дали відповіді на поставлені питання.  Ні  голова облдержадміністрації Олександр Стадник, ні народний депутат по Первомайському виборчому округу №132  Максим Дирдін не відповіли, не пояснили людям, чому так сталося, що район розривають на територіальні шматки.

Жителів хвилює значна віддаль до новоутвореного Первомайського району (майже 80 км), бездоріжжя на території нині діючого Арбузинського району, недостатня поінформованість про зміни в адміністративному поділі районів, відсутність надійного транспортного зв’язку з Первомайськом, а це важливо у вирішенні певних життєвих проблем. Жителі південних сіл вважають, що вигідніше, зручніше мати районний центр у Вознесенську, до якого «рукою подати».

Приєднання сіл Іванівка, Панкратове (раніше входили до складу Семенівської сільської ради, яку зараз у складі ОТГ пропонують приєднати до Первомайська), та Костянтинівської селищної ради і міста Южноукраїнська – до Вознесенського району пояснюють тим, що на території цих населених пунктів знаходяться дачні кооперативи жителів Южноукраїнська, а селище Костянтинівка практично злилося з містом енергетиків. Але ж Агрономія, Новоселівка, П’ятирічка і Мар’янівка, своїми полями поєднані з територією Южно-Української АЕС. Жителі цих населених пунктів переважно працюють на АЕС, у будівництві та в соціальній сфері Южноукраїнська, користуються міською водопровідною мережею, а очисні каналізаційні споруди атомної станції розташовані на землях місцевих громад. В свою чергу ЮУ АЕС проводить соціально-економічну компенсацію ризику для населення, яке проживає в 30-км зоні навколо атомної станції. Як тут бути, як вирішити так, щоб врахувати потреби всіх громадян, щоб нікому не зашкодити?

Важливе питання медичного забезпечення населення. Зараз жителі Арбузинського району приписані до Вознесенського госпітального округу,  новонароджених дітей приймає Южноукраїнський пологовий будинок – ніяких зв’язків з Первомайськом.

Ось і запитують люди у влади: “Чому так несправедливо, без врахування точки зору громад, розкроїли район на шматки, розірвали традиційні виробничі, соціальні та адміністративні зв’язки? Чи немає в цьому певних інтересів діючих управителів і посадовців?”

Жителі Арбузинського району вже мають певний досвід відстоювати свої інтереси і незалежність від сусідів. В 1962 році, внаслідок адміністративної реформи, район був по живому порізаний між сусідами: північна частина відійшла до Первомайського, а південно-східна – до Братського районів. За чотири роки у Братському отримали плідні результати від об’єднання: побудували нові житлові будинки, відремонтували соціальну сферу, проклали нові дороги, а в селах і колишньому райцентрі Арбузинського району спостерігався занепад у всьому. Жителі не змирились: писали листи до Верховної Ради, відправляли делегації в область і в столицю, публічно вимагали повернути Арбузинський район. Та тільки через чотири роки вдалось добитися перегляду невдалої адмінреформи та вернути район в звичний і прийнятний попередній стан. Як би подібного не сталось під час нинішньої реформи.

Ось і зараз, ще напередодні остаточного затвердження нового адміністративного поділу України, в Арбузинському районі «штормить». В сільських радах Агрономії й Новоселівки збирають підписи, в Арбузинці встановлено палатку, де визначають думку жителів стосовно підпорядкування території – більшість підтримують «вознесенський варіант». Мало не кожного тижня проходять своєрідні слухання з цього питання, але представники місцевої влади й посадовці з Миколаєва та Первомайська не пояснюють причини такого розподілу арбузинської землі, відмовчуються та просто ігнорують запитання людей.

На жаль, ми маємо визнати помилки далеких 80-х років минулого століття. Тоді селище будівельників і енергетиків Южно-Української АЕС було територіально підпорядковане Костянтинівській селищній раді Арбузинського району. Всі питання будівництва станції,  житла в селищі та в Арбузинці, забезпечення робочою силою, транспортні сполучення, спорудження доріг і систем водопостачання райцентру та інші вирішувались в Арбузинських райкомі партії і в райвиконкомі. Тоді Арбузинка вважалась чи не центральним пунктом управління всього будівництва.

Коли дійшла нагода до визначення селищу енергетиків статусу міста, була ініціатива  (вона обговорювалась на різних рівнях) про підпорядкування новозбудованого міста Арбузинському району. Та не судилось, область вирішила, що в сільськогосподарському районі не може бути присутнє місто з промисловим потенціалом виробництва. Таким чином в квітні 1987 року селище будівельників і енергетиків нарекли Южноукраїнськом зі статусом міста обласного підпорядкування. Тепер з таким статусом місто буде підпорядковане новоствореному Вознесенському району. Арбузинський район, який був фундатором початку будівництва ЮУ АЕС, залишився ні з чим, хоч і до сьогоднішнього дня підтримує з Южноукраїнськом тісні стосунки. Якби трапилось, як програмувалось, то зараз би Вознесенськ і Первомайськ змагались за можливість в ході адміністративно – територіальної реформи приєднатись до Арбузинського району.

Ось реакція соціальних мереж на зустріч жителів району з народним депутатом України по Первомайському виборчому округу № 132 Максимом Дирдіним, де зокрема йшлось про адміністративно-територіальну реформу,  яка негативно впливає на окремі населені пункти нинішнього Арбузинського району:

Світлана Мельнікова  – На превеликий жаль, люди, які приїхали на зустріч з депутатом з проханням допомогти приєднати громаду до Вознесенська, почули, що все вже давно за них вирішено по методиці. Люди висловлювали невдоволення, а їх обранець тільки розводив руками.

Лариса Лєвая  – А які установи вже створені в Арбузинській ОТГ за два роки? Ніякі. Жодної державної установи не буде. Всім розумникам раджу звернутись до керівників центру зайнятості, ПФУ, соцзахисту, податкової, паспортного столу з єдиним запитанням: «Чи будуть ці структури в Арбузинській ОТГ, та ким вони будуть фінасуватись?».

Света Баланова – Народний обранець обходив стороною спілкування з громадою щодо децентралізації, ігнорував людей, не дав жодної конкретної відповіді.

Вика Подгаецкая Спочатку цей депутат вирішив нашу долю самостійно, а потім приїжджає до нас і виправдовується… Треба спочатку було вислухати думку народу, а потім вирішити, а не зараз робити зустрічі! Ми хочемо до Вознесенська – почуйте нас, пан Дирдін!

Светлана Поспелова Перш ніж об’єднувати райони та створювати хаос, приведіть до порядку громадський транспорт, особливо той, що сполучує села/селища та районні центри. Розберіться з адміністративними послугами, щоб людині не прийшлось долати велику відстань, відстоювати черги, для того щоб їй сказали: «А це не до нас…». До речі, в селах не всі мають водопровід, не кажучи вже за комп’ютери та інтернет. Також дайте конкретну відповідь: «Чи потрібно буде змінювати документи у зв’язку з постановою «Про утворення та ліквідацію районів». За чий рахунок це буде відбуватися?» Це спричинить багато незручностей для людей та приведе за собою безкорисні витрати бюджету! І це далеко не всі проблеми, котрі необхідно вирішити, перш ніж розпочинати виконувати неконституційну ініціативу “Про утворення та ліквідацію районів”.

Валентина Науменко Ще одна чергова зустріч “для галочки”. Вкотре переконалися, що депутати дають гарні обіцянки тільки під час виборів, обіцяють, що, може, й про народ подбають, а коли їх обирають, вони стають безвідповідальними, бездіяльними та безсилими виконати свої обіцянки або бодай спромогтися почути і, по можливості, допомогти вирішити життєвоважливі проблеми своїх виборців, апелюючи браком часу на зустрічі з виборцями через завантаженість роботою у ВР. Прикро, що дуже швидко народний депутат України Максим Дирдін забув тих, завдячуючи кому має саме цю роботу. А громаді хочеться сказати, що допоки будемо такими пасивними спостерігачами, допоки й будемо з такими обранцями та їхніми недолугими рішеннями. Питанням приєднання Арбузинського району до Вознесенського має перейматися ВСЯ громада, зокрема й Агрономійська, бо саме народна мудрість говорить, що під лежачий камінь вода не тече. Бо потім, усвідомивши, куди нас без нас загнали, будемо розводити руками та буде запізно. Можливо, це лише моя така думка?

Show Buttons
Hide Buttons