ЛЮДИ НЕ ВПЕВНЕНІ, ЩО ЗАХИЩЕНІ

В місті – супутнику Южно-Української АЕС рятувальники Головного управління ДСНС України в Миколаївській області здійснюють інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення, розповідаючи про правила пожежної безпеки при користуванні …  пічним опаленням та електроприладами. Звернув увагу на цю інформацію через те, що в южноукраїнських багатоповерхівках днем з вогнем не знайти традиційних сільських печей та й використання електроприладів для обігріву не так широко поширено, як в сільській місцевості. Але, мабуть, профілактика нікому не завадить. З цього приводу постає питання: «Чому рятувальники обмежуються тільки пожежною безпекою (що надзвичайно важливо!), а нічого не говорять про заходи радіаційного захисту для жителів 30-км зони навколо ЮУ АЕС?». З  цього приводу кілька зауважень.

В недалекому минулому питанням захисту населення від радіації, в межах можливого впливу атомної станції, надавалось значно більшої уваги ніж зараз.  Та проблема не зникла, ще свіжі в пам’яті людей аварія на Чорнобильській станції і катастрофа на японській Фукусімі та й недавні українські надзвичайні події на військових арсеналах не додають оптимізму.

Раніше (років з 10 тому) южноукраїнці були поінформовані про невідкладні дії  під час аварії на АЕС (не дай, Боже!). І знали, що в разі надзвичайної ситуації на ЮУ АЕС мають евакуюватись  чи  спеціальним транспортом, чи власним автомобілем в напрямку Мигії та Первомайська – там мав облаштовуватись збірний пункт. Згодом маршрут змінився й почали говорити про Новобузький напрямок. А зараз, як вже кілька разів стверджує мер В.К. Пароконний, евакуюватися ми маємо в напрямку Богданівки…  Чи  справиться з цим єдина паромна переправа через Південний Буг – ніхто не досліджував.

На даний час для южноукраїнців  і жителів зони впливу АЕС чомусь проблема можливої евакуації під грифом «секретно». Чи має так бути, коли близько 40 тисяч людей живуть  практично на відстані витягнутої руки до промислового майданчика потужної  ЮУ АЕС з двома мільйонниками, яким продовжено терміни експлуатації в понад проектний строк ще на 10 років?

Звичайно, про необхідну евакуація під час надзвичайної ситуації чи обмеження  якихось дій для населення в цих умовах має бути оперативне інформування. Раніше для цього планувалось використовувати провідне радіо – зараз воно «кануло в лєту». Говорять, що його функції замінить телеканал «Квант» своїм спеціальним повідомленням та завиють сирени, які сповістять  жителів міста  про надзвичайну ситуацію. В планах ДСНС ніби все й сходиться, але…

В Южноукраїнську канал «Квант» втратив  свою популярність і жителі міста все більше надають перевагу традиційним «тарілкам» (так дешевше й перелік каналів більший), а вони, як відомо, не відреагують на місцеві, южноукраїнські проблеми. Що ж стосується зовнішнього оповіщення через сирени, то  вони мають обмежену зону охоплення населення (здебільшого центр міста), а, наприклад, на вул. Набережна енергетиків жодного разу не довелось чути цих «інформаторів» під час так званого тестування системи. Втаємничена й  система повідомлення про надзвичайні події в сільській місцевості. А ось про те, що в місто чи село завітали циркачі чи столичні пісенні гастролери, всі жителі регулярно інформуються  через автомобільні гучномовці.

Не зрозуміла ситуація з утриманням протирадіаційних сховищ для населення. Скільки їх в місті, де знаходяться, чи готові на випадок НС прийняти  громадян, і, вибачайте, хто там господар, в кого ключі?

Кожний житель міста отримав упаковку «калію йодид», який, як стверджує інструкція, використовується для профілактики «під час ядерно-технологічних аварій з метою запобіганню опроміненню».  Відповідальні за роздачу препарату сказали, що про необхідність вживання препарату буде повідомлено додатково…  Ким повідомлено, яким чином? Невже доведеться чекати рятувальника в протигазі, який навідається  в квартиру, щоб переконатись, що там ще є живі люди?

Проблема евакуації населення теж викликає занепокоєння. Раніше ці функції покладались на державних автобусних перевізників (Вознесенське, Первомайське та Южноукраїнське АТП). Зараз ці підприємства іншого підпорядкування – чи приватні, чи комунальні, Южноукраїнський автобусний парк взагалі ліквідовано. Невже для жителів 30-кілометрової зони навколо Южно-Української АЕС головним правилом безпеки має стати крилата фраза  Ільфа і Петрова: «Спасение утопающих — дело рук самих утопающих»?

А тим часом в місті й на ЮУ АЕС (мабуть, для самозаспокоєння керівного складу)  регулярно проводяться тестування систем оповіщення, командні навчання, визначаються програми перевірок спеціальних підрозділів та їх тренування…

Ось тільки населення не впевнене, що під час НС буде захищене.

Анатолій НЕНЬКО.

Show Buttons
Hide Buttons