МЕТАМОРФОЗИ ПО-ЮЖНОУКРАЇНСЬКИ

Пам’ятаєте недавні вибори депутатів та міського голови? Скільки було обіцянок! Нам гарантували  благополуччя, достаток, помірні тарифи, перетворити місто енергетиків у зелену зону, об’єднати з містом навколишні села та приєднати всі дачні кооперативи, відремонтувати все, що занедбали попередники, і, взагалі, з точки зору кандидатів, Южноукраїнськ мав стати  кращим містом на всій планеті. Однак, сталось не так, як гадалося.  Ми обрали депутатів, повіривши в їхні обіцянки і запевнення в тому, що з актуальних проблем будуть радитись з виборцями і вчасно звітувати про свою діяльність. Та настав час звітувати про виконання своїх обіцянок, а почули люди – тишу, у депутатів – ні пари з вуст.

На думку багатьох пересічних жителів міста, за діяльність нового депутатського скликання особливих змін не відбулось, а, навпаки,  ситуація в комунальній сфері, в благоустрої вулиць, провулків та дворів погіршилась. В мікрорайонах – згорілі від спеки та без поливу газони, які раніше звались легенями міста, центральний проспект перетворився в місця стихійної торгівлі,  в новому парку висаджені весною дерева засохли, в парковій зоні руйнується пішохідна доріжка, в народі відома як «наша потьомкінська» …

Думаю, кожен житель міста ще від себе особисто може доповнити перелік проблем, які б вже могли вирішити наші обранці. Однак у них на черзі дня більш важливі особисті чи колективні (партійні) завдання.

При цьому вже не перший рік наші обранці на чолі з мером ведуть мову про  всеохоплююче відеоспостереження в місті, про створення нових торгових місць, про давно очікувані ремонти гуртожитку №6, приміщення дитячого садка №4 та прицілюються, як з користю для себе  використати земельні ресурси міста. Однак подією, яка затьмарила всі рішення і напрацювання депутатів, став конфлікт з підприємством, якому, власне, всі жителі і навіть очільники місцевої влади мають завдячувати своїм достойним життям. Мова йде про конфлікт, що визрів навколо КП ТВКХ, яке протягом років не розраховується за отриману від ВП ЮУ АЕС товарну продукцію. Терпіння у постачальників лопнуло, адже партнер ТВКХ вже винний  постачальнику теплової енергії більше 120 млн. грн., а розраховуватись не поспішає, при тому що населення регулярно  і майже в повному обсязі сплачує посереднику ТВКХ за отримані послуги.

А де ж діваються кошти? На жаль, протягом кількамісячних суперечок, «круглих» столів, співбесід, зустрічей керівників відповіді немає.  Тому, хто правий, а хто ні – має розсудити Феміда. Так поступають у всьому цивілізованому світі.

За останній час чого тільки не довелось почути, побачити, почитати з цього приводу: «АЕС дармове тепло продає за дорого» при тому що на кожній відпущеній Гкал. з  ЮУ АЕС КП ТВКХ «наварює» майже сотню гривень; «ТВКХ керівники ЮУ АЕС називають «прокладкою» – лунає з вуст очільників міської ради, а як інакше назвати підприємство, яке стало посередником між виробником товарної продукції і споживачами? Від управлінців з ради та окремих депутатів доводиться чути, що мета керівництва НАЕК – змістити нинішньою владу міста і призначити нові вибори. На мій погляд це виглядає, як  власна страшилка для  підопічних депутатів – мовляв, «бачите, вас хочуть відсторонити». Здається, це вигадки для внутрішнього використання, адже НАЕКу потрібно, щоб його партнер, КП ТВКХ, повернув  борги, які накопичив за декілька років.

Цікаво, як влада використовувала  отриману оплату за теплопостачання жителями протягом боргових років і чому зараз прийнято рішення відшкодовувати заборгованість з місцевого бюджету? Де ж гроші? Гадаю, до цієї проблеми ще доведеться повернутися, можливо, з допомогою слідчих органів.

Тривалий час на офіційному сайті міськради, у зверненнях депутатів та міського голови, мова йде про банкрутство ТВКХ. Різними словами при цьому називають ініціатора банкрутства –  керівництво ВП ЮУ АЕС.  Але ж, панове депутати, до  вас питання: як би ви повели себе, якби ваша підконтрольна фірма (а такі, безумовно, є)  кілька років поспіль не отримувала коштів від своїх партнерів по бізнесу за відпущену товарну продукцію? Мабуть, намагались би влагодити конфлікт інтересів, а якщо не вдалось би – побігли до суду, щоб у законному порядку вплинути  на кривдника. Що й зробила  атомна станція…

Вже не перший місяць зі сторінок друкованих та електронних ЗМІ не сходить повідомлення від ради про те, що якщо ВП ЮУ АЕС, в ході банкрутства, підпорядкує собі ТВКХ (як було раніше) то тарифи на теплопостачання для жителів міста значно зростуть. При цьому говориться про майже 10- кратне зростання оплати, але ж зрозумілих цьому аргументів ніхто не називає. Окрім цього з інтерв’ю очільників НАЕК не видно бажання підвищувати тарифи на тепло для жителів міст-супутників АЕС. Хтось у цій проблемі не правий.

І все ж маю зауважити, що на теренах незалежної України, на Хмельниччині, є місто Нетішин, супутник ХАЕС. Тут тепловодопостачання  жителів на пряму, без прокладок, забезпечує атомна станція при  помірних тарифах для населення. Ось тільки про цей факт чомусь в Южноукраїнську ніхто мови не веде. А не завадило б  місцевим депутатам познайомитись з досвідом роботи нетішинських комунальників. Може, їх досвід стане нам у пригоді?

Останні новини від депутатів спантеличили багатьох южноукраїнців, особливо тих хто звик милуватись зеленим вбранням центрального проспекту міста. Депутати вирішили прикрасити нашу головну магістраль кількома комплексами МАФів – це, іншими словами, торгові ларьки, у народі відомі як «шалмани». Зараз важко уявити, як це все буде виглядати у завершеному вигляді. Достеменно ж відомо, що це не дасть  додаткового глянцу вулиці, а навпаки, відбере у неї чималі площі зелених насаджень. Чи не суперечить це інтересам жителів міста, особливо тих, кому доведеться протягом доби смакувати пахощами шаурми чи з вікон та балконів спостерігати за торгівлею м’ясом чи рибою? При цьому можна передбачати й фінансові інтереси підприємців, наближених до влади: інженерні комунікації, земельні роботи, паркани, будівництво й благоустрій – це все, на перших порах, буде за бюджетні гроші.  А чи отримає від цього бюджет додаткові кошти – на це питання поки відповіді немає. А до ініціаторів даної оборудки запитання: чи було громадське обговорення нового будівництва на центральному проспекті міста та в його паркових зонах і які наслідки цього дійства?

І на завершення – про відповідальність. У кожного депутата є персональна відповідальність перед своїми виборцями – регулярно звітувати про свою діяльність, оперативно реагувати на проблеми, запити, вимоги жителів виборчого округу. З цим якось в Южноукраїнську не ладиться. Звітів не видно ні в електронній, ні в друкованій пресі, не чути голосу депутатів і серед виборців. Може, є поодинокі, але більшість ухиляється від звітів перед виборцями.

Ось і приклад з цього приводу. Нещодавно виборці і ті мешканці, котрі проживають у будинках, які відносяться до виборчого округу №7, звернулись з відкритим листом до свого депутата, секретаря міськради Л.П. Дзюбенко з проханням відреагувати на ті проблеми,  вирішення яких поліпшило б ситуацію на окрузі та в цілому в місті. Мова йшла про життя під гавкіт собак, про смітник на території лікарні, про зруйнований літній кінотеатр, про благоустрій міста і відповідальність депутатів. Запит було направлено на офіційний сайт міськради та до редакції міської газети «Контакт». Строк очыкування сплинув,  а з міськради – ні слуху, ні духу, газета промовчала теж. Причина, мабуть, у тому, що депутат та журналісти не побачили конкретних підписів під відкритим листом, але ж на наведені факти мали б відреагувати газетярі.  Та де там – всі промовчали. Ось таким чином у нас діє депутатський корпус. Мабуть, у них інтерес особистий – протриматись до наступних виборів, хоч і вони можуть відбутись в нерегламентований час.

Що до відсутності підписів під зверненням, так вчимось ж у вас, шановні очільники влади, ви ж свої звернення, які поширюєте в інтернеті, залишаєте  «безфамільними», замість прізвищ наголошуєте, що підписантами  є група депутатів.  І слід зауважити, що автором  більшості звернень у міськраді є один «майстер по пошибу», який від публікації до публікації тиражує одні й ті ж самі граматичні та стилістичні помилки, а безпорадні депутати цього й не помічають.

Ну, що ж – таке життя. Гадаємо, в майбутньому воно покращиться.

Анатолій НЕНЬКО, журналіст

Show Buttons
Hide Buttons