Про світло і тепло йшла мова на засіданні Уряду

Вступне слово Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 22 жовтня 2014 року.

Сьогодні у нас буде обговорюватися енергетичне питання, питання забезпечення людей теплом і світлом. Я хотів би почути звіти, в першу чергу, НАК “Нафтогаз України” як основної і єдиної компанії, яка продає газ і забезпечує населення України та теплокомуненерго природним газом. Також я би хотів сьогодні почути звіт НАК “Енергоатом” про забезпечення України електроенергією і Міненерговугілля з приводу наявності вугілля і з приводу можливості пройти опалювальний сезон. Я хотів би декілька речей загалом поінформувати.

У першу чергу йдеться про природний газ. У нас у сховищах знаходиться близько 17 млрд. куб. м газу. У нас ідуть реверсні поставки з країн – членів Євросоюзу. Поки що тимчасової угоди з Російською Федерацією не підписано, на 29-те число перенесені наступні перемовини. При цьому хотів би відзначити, що Стокгольмський арбітражний суд прийняв до провадження нашу додаткову позовну заяву щодо винесення тимчасового рішення в справі між “Нафтогазом” і “Газпромом”. У нас залишаються два варіанти вирішення газової проблеми.

Перший варіант – підписання тимчасової угоди, яку ми опрацювали разом з нашими європейськими партнерами. Учора українська урядова делегація перебувала в Брюсселі і разом з єврокомісаром Оттінгером ми чітко висловили спільну позицію між Україною та Євросоюзом і очікуємо відповіді російської сторони.

Другий варіант, який розпочатий українською стороною декілька місяців тому, – це варіант судового вирішення цього спору. Суд може встановити тимчасову ціну і, відповідно, порядок оплати і постачання природного газу. Нам додатково ще необхідно 5 млрд. куб. м газу, які ми можемо придбати в Росії. Я доволі скептичний в частині того, що з Росією можна відбудувати стосунки, але побачимо, яким чином розвиватимуться події 29 числа. Що стосується додаткових обсягів газу, то такі обсяги газу ми можемо отримувати через збільшення реверсного постачання і через збільшення обсягів постачання газу за реверсому. Зараз ми працюємо з нашими європейськими партнерами над технічною можливістю збільшення, яка є. І тому у нас є резервні варіанти, в тому числі і по отриманню додаткових обсягів газу з боку ЄС.

Також нам треба готуватися до надзвичайних ситуацій. І виходом із цієї надзвичайної ситуації буде постачання мазуту на теплокомуненерго. Ми вже зараз маємо можливість переробити нафту і до 200 тис. тонн мазуту поставити у випадку термінової необхідності і у випадку надзвичайної ситуації на підприємства теплокомуненерго.

Окремо я хотів би зупинитися зараз на платежах, до речі, за постачання природного газу. І в першу чергу я звертаюся до керівників адміністрацій: товариші, так діла не буде. Якщо у нас йде постійна тенденція до погіршення стану розрахунків за природний газ, то, знаєте, якщо немає грошей, то немає газу. Зараз ми, Уряд, 7 млрд. грн. видав на компенсацію по тарифам. Тобто ми зараз безпосередньо бюджету виділяємо кошти на те, щоб закрити різницю в тарифі. І я усвідомлюю те, що є проблеми в системі розрахунків, але я прошу усвідомити всіх свою відповідальність за забезпечення розрахунків за отриманий природний газ з боку підприємств теплокомуненерго. У нас розрахунки, якщо в 2012 році 80% платежів здійснювалось, то в 2014 році ми заледве перескочили 50%. Уряд 7 млрд. грн. видав на компенсацію різниці в тарифах, вже зараз пішли розрахунки через місцеві бюджети. І я прошу навести порядок в системі розрахунків. Найбільший боржник по газу – Донецька область. Близько 4 млрд. грн. Донецька область винна НАК “Нафтогазу”, Луганськ винен 1,2 млрд. І тільки за 2014 рік додатковий обсяг заборгованості по цих двох областях зріз більше, ніж на 1 млрд. грн. Також я прошу НАК “Нафтогаз” дати інформацію по інших областях з приводу того, щоб прискорити розрахунки і покращити систему розрахунків.

Тепер по електроенергії, що нам вдалося добитися. І я тут скажу, що це в принципі робота, яку за останніх півроку ми все-таки правильно робили. Ми суттєво підняли обсяг вироблення електроенергії компанії “Енергоатом”. Тобто ми включили все, що можна включити, на 17% ми збільшили вироблення електричної енергії компанією “Енергоатом”. Друге, що нам вдалося зробити, – підняти більше, ніж на 30% обсяги вироблення електричної енергії так званою альтернативною енергетикою. Це два серйозних кроки по забезпеченню енергетичної незалежності і по диверсифікації джерел енергетичного постачання.

Стосовно вугілля ситуація залишається складною так, як за нашими оцінками до кінця поточного року додатково потрібно близько 4 млн. тонн вугілля. Є дефіцитні марки – це марки А і Т. Сьогодні перший вантаж пройшов вже Босфор. Це 84 тис. тонн вугілля, які ми закупили в ПАР. Звичайно, ціна набагато вища, ніж та, яку б ми отримували з Донецька і Луганська, а саме, якщо б ми отримували наше вугілля. Але, зрозуміло, що російські терористи умисно розбомбили залізниці, шахти для того, щоб, в тому числі, створювати небезпеку для енергетичної незалежності України. Тому ми зараз диверсифікуємо постачання і робимо все для того, щоб не було критичної ситуації на ринку електроенергетики і забезпечуємо українські ТЕЦи вугіллям.

Нарешті спромоглася Національна комісія з регулювання енергетики протягом 2-х місяців прийняти рішення про забезпечення фінансовим ресурсом підприємств теплокомуненерго і відповідно енергетичних компаній, які виробляють електричну енергію. Уряд наполягав на тому, щоб зменшити дотації для так званих “зелених” електростанцій імені колишнього Віце-прем’єр-міністра в Уряді Азарова. Ми домоглися цих речей. І це добре, що рішення комісії прийнято. Це дасть нам можливість додатково забезпечити фінансовим ресурсом для придбання вугілля на українські компанії, які виробляють електричну енергію.

Стосовно звіту, який я отримав, це те, що у нас на 100% всі готові до включення тепла. Шість областей за моєю інформацією вже зараз увімкнули опалення. Я хочу всіх попередити: температурні режими з 26-го числа підуть у мінус. По всій Україні за даними Гідрометцентру середньоденна температура буде нижче 8 градусів. Це означає, що окрім шести областей, всі області повинні увімкнути опалення. Технічно ви готові, газ ми забезпечили. Навіть не дивлячись на те, що розрахунки за природній газ не здійснені, Уряд з центрального бюджету дав дотацію, перерахував кошти на те, щоб “Нафтогаз” постачав газ.

Особлива увага – це лікарні, дитсадки, школи. Тут я прошу особливого контролю керівників обласних державних адміністрацій, керівників районних рівнів, щоб на технічному рівні було забезпечення підключення тепла.

Зараз просив би, щоб НАК “Нафтогаз України” дав коротку інформацію про стан справ, а потім “Енергоатом”.   Ще раз хочу підкреслити необхідність забезпечення людей теплом і електричною енергією. Для цього протягом останніх шести місяців Уряд зробив все можливе в надзвичайних умовах, щоб вперше за всі роки української незалежності нам просто на 4 місяці відключили постачання природного газу з Російської Федерації і вперше ми не можемо доставити своє власне  вугілля зі своїх територій на свої ТЕЦи, на свої електростанції. Тому ситуація непроста, але у кожного своя відповідальність і в кожного свої завдання. Ми зі своїми завданнями справляємося в цих доволі складних умовах.

Так само Уряд знайшов 7 млрд. грн., які ми відправили на різницю в тарифах, і я прошу остаточно завершити розрахунки. Окремо наголошую на необхідності проведення розрахунків за спожитий природний газ, за якістю фінансової дисциплін і за економією. Часи непрості, дорогі друзі, тому економія використання енергетичних ресурсів дасть можливість зекономити кошти, дасть можливість нам легше пройти опалювальний сезон і зиму. На 17% ми скоротили споживання природного газу – це добре. Значні кошти були вкладені в модернізацію і заміну газових котлів на інші види пального. Це також добре, але цього недостатньо. Що стосується вугілля, то, як я вже зазначав, більше 4 млн. тонн нам необхідно додатково закупити.

Тому я даю доручення Міненерговугілля разом з Національною комісією з регулювання енергетики і комунальних послуг далі шукати рішення по забезпеченню придбання вугілля і забезпеченню енергетичного балансу.

Керівники областей, я прошу, щоб ми не тільки чудово рапортували про те, як все включено. Дайте команду вашим підлеглим безпосередньо проїхатися і вибірково перевірити об’єкти медицини, освіти, соціальної інфраструктури – не те, що вам пишуть, а те, що там реально відбувається. Плюс ми 0,5 млрд. грн. видали з державного бюджету на енергоефективність для державних і комунальних підприємств, тобто на заміну також котлів. Навіть не дивлячись на те, що опалювальний сезон вже фактично розпочався, не полишайте цієї роботи.

По подальших перемовинах щодо придбання додаткових обсягів природного газу я буду всіх інформувати і ще раз наголошую на тому, що для того, щоб купувати газ, треба мати гроші, а для того, щоб мати гроші, треба їх збирати. Збирати в тому числі з підприємств теплокомуненерго і з облгазів. І це персональна відповідальність керівників адміністрацій і всіх служб, відповідальних за енергопостачання в країні.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату КМУ

Show Buttons
Hide Buttons