ВИБОРИ БЕЗ ВИБОРУ

Підготовка до місцевих виборів виходить на фінішну пряму. 25 жовтня виборцям Южноукраїнська належить обрати міського голову, депутатів міської та Миколаївської обласної рад. Здавалося б, у місті на цей час має бути організована активна діяльність партій по популяризації своїх  кандидатів, однак бурхливої діяльності не відчувається. Хоч вже включилась у боротьбу «велика артилерія» –  поштові скриньки наповнюються газетами, буклетами та листівками, переважно від «Опозиційного блоку» та блоку Петра Порошенка «Солідарність». На жаль, якоїсь певної інформації  про місцевих претендентів на владні посади там не спостерігається.

Взагалі нинішня виборча кампанія відрізняється особливостями, непритаманними нашим уявленням про вибори місцевої влади. Раніше, при мажоритарній системі, була певна ясність  у виборі кандидата в депутати. Переважно це була людина, добре відома жителям виборчого округу, зараз перевага віддається тій чи іншій політичній партії. І, користуючись цими змінами, нові й колишні лідери (такими вони себе вважають) взялись за формування виборчих списків із членів партії та її прихильників. Ті южноукраїнці, що встигли переглянути відомості, внесені до списків партій, наголошують, що були здивовані, що поряд з людьми, які заслуговують довіри, виявились зовсім невідомі особи (мабуть, краще їх знають ті, хто делегував у списки).  Як «темним конячкам» довірити управління містом,  визначати перспективу його розвитку і чи не повторяться  сумні історії минулих скликань? Доки кандидати не заявили про себе публічними виступами, зустрічами з виборцями, –  важко оцінювати їх як повноважних представників громади.

На  місцевих виборах у Южноукраїнську беруть участь десять політичних партій:  «Єдність»,  «НАШ КРАЙ», Радикальна партія Олега Ляшка, «Нова держава», «Опозиційний блок», «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП», Соціал-демократична партія України, Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», Всеукраїнське об’єднання «Свобода» та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».  Більшість із них вперше заявляє себе на електоральному полі нашого міста. Чи варто тій чи іншій політичній силі довірити свій голос – це особисте рішення кожного виборця. А партії, які вважають себе політичними лідерами в місті, мають  це довести жителям, хоча б на словах.

Виникає здивування, що раніше найчисельніша політична сила в місті «Партія Регіонів» ніби розчинилась між інших новостворених партій – її члени присутні в списках «Опозиційного блоку», «Нашого краю» та інших партій, що делегують своїх кандидатів у місцеву владу. З цього приводу хочеться порадити активним виборцям перечитати дитячу казку Івана Франка «Фарбований Лис» і звернути увагу на кінцеві слова цього твору: «І від того часу пішла приповідка: коли чоловік повірить фальшивому приятелеві і дасть йому добре одуритися; коли який драбуга отуманить нас, обідре, оббреше і ми робимося хоть дрібку мудрішими по шкоді, то говоримо: «Е, я то давно знав! Я на нім пізнався, як на фарбованім Лисі».

І ще про «перефарбованих» кандидатів. Цікаво, наскільки об’єктивно вони представили дані для реєстрації  міській виборчій комісії? Зокрема, чи колишні функціонери  «Партії Регіонів», КПУ та інших  офіційно полишили своє членство в партіях перед тим, як вступити в новоутворені політичні об’єднання тільки для того, щоб отримати владні повноваження?

Незрозуміла мешканцям міста і позиція партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», яка першим кандидатом свого списку  депутатів міської ради включила Е.Ю. Григоряна, зазначивши, що він житель Южноукраїнська. В іншому списку, де він присутній як кандидат в депутати обласної ради від названої партії, зазначено, що Ерік Юрійович мешкає у Вознесенську, де він більше відомий своєю громадською діяльністю. Не зрозуміло, чому і за які заслуги перед містом Е.Ю. Григорян має представляти 42- тисячний Южноукраїнськ у Миколаївській обласній раді? Хіба не має у нас гідних кандидатів на депутатів облради?

Окрім президентської партії маємо сюрпризи  стосовно представництва міста в області й від інших політичних організацій. Зокрема, в списку кандидатів від «Батьківщини»  до обласної ради по Южноукрїнському ТВО балотується  активістка з  обласного центру;  «Свободу» представляє жителька  с. Садове Арбузинського району; Радикальна партія Олега Ляшка рекомендує южноукраїнцям обрати в обласну раду двох жителів Миколаєва. Чим наші партійці гірші від «засланих козачків»?

На жаль, і в списку кандидатів на посаду Южноукраїнського міського голови  виборці не побачили нових облич людей, які зуміли б внести свіжий подих у розбудову  місцевого самоврядування в інтересах  всіх жителів міста.

Успіх кожної виборчої кампанії залежить від  її організації. Це і гласність, і доступність, і масові заходи, і зустрічі з виборцями. Саме цього поки що не спостерігається. Хіба партійні керівники розраховують на адміністративний ресурс?  Здається, від цього виборці отримали серйозне щеплення на попередніх виборах.

Питання гласності зараз – серед пріоритетів.  Однак вже сьогодні на офіційному сайті важко знайти повідомлення про учасників місцевих виборів. Наклад міської газети не забезпечить  інформацією всіх жителів, а  сторінка «Контакта» на міському сайті обновлюється рідко, а якщо й ставить нову інформацію, то далеко не актуальну. Треба нагадати виконкому про встановлені в попередні роки  в людних місцях міста інформаційні стенди, які й мають використовуватись для агітації, однак поки що вони служать тільки екраном приватних оголошень.

І все це разом дає оцінку місцевій владі: у нас вибори відбудуться без вибору!

Анатолій Ненько.

Show Buttons
Hide Buttons